Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

H-System je Pandořina skříňka, varují experti. Peníze od státu budou chtít i další lidé

Autor: simao - 
13. srpna 2018
05:55

Ať se do případu vloží stát a lidi nějakým způsobem odškodní. To v souvislosti s H-Systemem navrhl předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Premiér Andrej Babiš (ANO) to odmítá. Z dovolené v Řecku vzkázal, že v Česku došlo na „tunelářskou epidemii“ a co by na to řekli poškození z jiných kauz. To vicepremiér ČSSD Jan Hamáček čelí kritice z vlastní strany, že kvůli H-Systemu nezrušil vlastní dovolenou na Sardinii. Zpolitizovaná kauza přitom skrývá i důležitou otázku: Odškodnit, či neodškodnit? Co na to experti na ústavní právo a ekonomii?

Andrej Babiš (ANO) vyrazil s manželkou a dcerou na dovolenou na řecký ostrov Mykonos. I tam si však prý vzpomněl na osud těch, pro které myšlenky na dovolenou jsou teď možná těmi úplně posledními - klienti H-Systemu, kteří se mají dle rozhodnutí Nejvyššího soudu vystěhovat z domů v Horoměřicích, přitom doufají, že to nakonec nebude nutné. 

Chytají se stébel naděje, problém však může být tradičně v penězích. Členové bytového družstva Svatopluk sice nabízí konkurznímu správci Josefu Monsportovi peníze za odkup nemovitostí, představy se ale rozcházejí. A že by měl rozdíl v částkách doplatit stát?

K tomu se zase staví negativně premiér Babiš. „Někdo říká, že by měl ten průšvih za víc než dvě miliardy, který tehdy způsobil pan Smetka a spol., zaplatit stát. Tak fajn, a co by na to řekli lidi podvedení v ostatních kauzách?“ oponuje Babiš na Facebooku a poukazuje na to, že „tunelářská epidemie“ z 90. let „zasáhla příliš mnoho lidí“.  

Do kauzy H-System se začali vkládat i další politici. Prezident Miloš Zeman o ní na Hradě mluvil s předsedy Ústavního a Nejvyššího osudu Pavlem Rychetským a Pavlem Šámalem. Právě Šámal po schůzce uvedl, že by to měl být stát, kdo klientům pomůže. 

„Do této kauzy musí vstoupit stát. Žádné rozhodnutí soudu – ani soudu Nejvyššího, ani Ústavního soudu, nedokáže tuto situaci jednoznačně pro všechny poškozené vyřešit,“ uvedl Šámal, podle kterého může stát odškodnit klienty různým způsobem. Třeba tak, že by doplatil rozdíl mezi tím, co požaduje správce konkurzní podstaty z hlediska spravedlivého vyrovnání všech ostatních poškozených, a tím, co nabízí členové Svatopluku z hlediska odkoupení nemovitostí.

Ekonom: Pozor na otevření Pandořiny skříňky

Z ekonomického, ale ani právního hlediska, by to nebyl šťastný krok, varují experti. „Jestliže bychom odškodnili část nebo i všechny klienty H-Systemu, tak by to znamenalo otevření Pandořiny skříňky, protože kauz podobného rázu z 90. let bylo skutečně více. Bylo to náročné transformační období, při kterém se úplně měnil charakter ekonomiky, a někteří bezskrupulózní podnikatelé a různí další vykukové toho různě využili, takže kauz se nastřádala celá řada,“ řekl k tomu Blesk Zprávám ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud by se nyní začalo s odškodňováním, přišly by patrně další podobné případy. Podle Kovandy tak nyní spíše platí, že klienti H-Systemu by ze státního odškodněni být neměli. Přineslo by to totiž mnohem závažnější ekonomické dopady.

„Ta část lidí, kteří si v Horoměřicích dostavovali svépomocí domy, tak jakkoli byli v náročné situaci, tak to nikdy neměli právně úplně na 100 procent zajištěno a pojištěno. Věděli, že konají něco, co není úplně v souladu s právním řádem, sázeli na to, že to nějak dopadne. Jakkoli je lidsky jejich situace pochopitelná, tak se dostáváme do velice složité situace, kdy má platit právo tak, jak je napsáno v zákonech, a v takovém případě nemají nárok na odškodnění,“ míní Kovanda.

Video  Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí.  - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Podobného názoru je však i ústavní právník Jan Kudrna. „Pokud odškodnit, tak je otázka, jak. V tom případě postupovat podle platných zákonů a nechat to na rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, pokud tam byl nějaký nesprávný úřední postup,“ upozorňuje Kudrna.

Ministr Kněžínek: Plošné odškodnění není dnes možné

Ani ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) však s plošným odškodněním nesouhlasí. „Plně si uvědomuji, jak zoufale se musí cítit lidé, kteří se stali oběťmi v kauze H-Systemu, a to nejen ti z Horoměřic. Nicméně platná právní úprava nedává státu žádný prostor pro plošné odškodnění takto poškozených,“ uvedl Kněžínek v prohlášení. 

„Pokud se jednotliví klienti z kauzy H-System obrátí na Ministerstvo spravedlnosti s žádostí o náhradu škody, bude se ministerstvo každou takovou žádostí objektivně zabývat,“ slíbil, pro iDnes.cz pak ale dodal, že i na něj se již nyní obrací poškození v jiných kauzách z 90. let. „V zásadě ano a je to přesně ta Pandořina skříňka,“ míní i ministr.

Kudrna potvrzuje, že by odškodnění klientů bývalého H-Systemu nebylo možné provést jinak, než zvláštním, speciálním zákonem. „Ale to si myslím, že je řešení nešťastné, protože takových případů obyvatel této země z 90. let jsou stovky, které byly medializované, a ještě více těch, o kterých jsme se nikdy ani nedozvěděli,“ řekl Blesk Zprávám Kudrna. Poukazuje však na to, že i H-System je kriminální případ s nemalou způsobenou škodou a není to tak žádná „jednoduchá běžná kauzička běžné kriminality“.

Výtka Hamáčkovi: Měl to také řešit

Proti odškodnění vystupuje premiér Babiš, kritiku za svůj přístup ke kauze H-System si však vyslechl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. A to z vlastní strany - od exministra Zdeňka Škromacha (oba ČSSD).

„U kauzy H-System by zcela jistě bylo potřeba, aby jako vicepremiér a ministr vnitra přerušil dovolenou a začal celou věc ihned řešit. Měl být u všech jednání podobně jako Andrej Babiš, který to ihned pochopil a celou kauzu šikovně mediálně prodává,“ vytkl v rozhovoru pro info.cz Škromach Hamáčkovi.

Zatímco Babiš vyrazil přímo do Horoměřic na jednání členů Svatopluku, Hamáček byl s rodinou na dovolené na Sardinii. Nyní se role obrátily, ale zatímco si Babiš užívá léta v zahraničí a Hamáček se pustil během vládních prázdnin zpět do práce, další hlavní postupy jsou v kauze již takřka dohodnuty.

Ústavní expert: Stížnost bez šance

Stížnost na verdikt Nejvyššího soudu ohledně vystěhování klientů H-Systemu však přesto míří k Ústavnímu soudu. „Můj názor je, že žádnou šanci nemají, že rozhodnutí Nejvyššího soudu je správné, vyvážené,“ podotkl Kudrna a dodává: „Spis ke kauze má tisíce stran, nedá se vyloučit, že tam někde Ústavní soud může objevit nějaké závažné pochybení procesního charakteru. Ale s ohledem na to, kolik instancí a jak dlouho se tím zabývaly, je šance poměrně malá.“

Na schůzce bytového družstva Svatopluk s Monsportem konkurzní správce uvedl, že do vyřešení sporu nebude nikoho z Horoměřic stěhovat. „Já taková povaha nejsem. To, že se to nebude dít, není tím, že bych podlehl nějakému tlaku. Není moje povaha, abych někoho vyhazoval na dlažbu,“ tvrdil Monsport.

Ústavní právník Kudrna k tomu podotýká: „Já si myslím, že žádné vystěhování vůbec nehrozí, protože pro správce konkurzní podstaty je nedůležitějším cílem zpeněžnit konkurzní podstatu a uspokojit všechny věřitele. Pro něj je výhodné, když budou domy obsazené a když z nich bude mít příjem. Pro něho samotného nevidím důvod, proč by ty lidi měl velmi složitě vystěhovávat a potom tam složitě hledat kupce, respektive nájemníky. V tuto chvíli má asi to, co potřebuje, a je to výchozí bod pro obě strany k dalšímu jednání, co udělat.“

Prostor pro další jednání je otevřený, obě strany se i podle Monsporta „dohodly, že se dohodnou“ a kvůli této shodě hledají i znalecký ústav, aby ocenil majetky v Horoměřicích.

Zemana soud vůbec vyslyšet nemusí

Ke stížnosti k Ústavnímu soudu na rozhodnutí Nejvyššího soudu o vystěhování by se však chtěl případně přidat i prezident Zeman. „Prezident republiky je připraven v případě podání ústavní stížnosti ve věci H-System se k této stížnosti připojit svým samostatným podáním na základě principu amicus curiae – brief,“ uvedl na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

K tomu, že by se Zeman ke stížnosti takto připojil, však Kudrna poznamenává, že „amicus curiae, což je doslova přítel soudu, není vůbec žádné procesní postavení“. Jde o nástroj, který občas využívají odborníci, profesoři sledující některou z kauz. K jejich podnětům Ústavní soud může přihlédnout a odkázat na ně např. ve svém odůvodnění - že z nějakého expertního posudku čerpal či k němu přihlédl.

U prezidenta něco takového není obvyklé. „Ale je to asi tak jediné, co prezident udělat může. Může napsat: Vážení soudci, myslím si o kauze H-System tohle a tohle. Tečka. Ústavní soud tomu však vůbec nemusí přihlížet,“ dodal pro Blesk Zprávy Kudrna.

kukuku ( 13. srpna 2018 11:08 )

A co zlého udělal ? Případy OKD, OpenCard, Casy, Pandury, všechno je OK ?

necesany ( 13. srpna 2018 10:23 )

H-System je Pandořina skříňka, varují experti. Peníze od státu budou… Nákupem zámku nekončí: Opravy přijdou Stropnického na další miliony...

kukuku ( 13. srpna 2018 10:14 )

Akciové machinace se dělají na každé burze. Koupíš akcii a oni pak proradně její cenu sníží.

vihor ( 13. srpna 2018 09:49 )

Problém Česka je, že se nedokáže vypořádat se svou minulostí. Nevypořádala se s komunizmem, nedokáže se vypořádat ani se zločineckou dobou transformace 90. let 20. století. Proč? Protože ti zločinci nadále vládnou, jenom převlékli kabát. Premiér Babiš je toho symbolem. A tihle právní experti tvrdí, že je to normální, prý je to Pandořina skříňka. To je jako kdyby Němci po válce prohlásili, že se sice děly hrůzy, ale že to vyšetřovat nebudou, protože těch případů bylo hodně a byla by to Pandořina skříňka. Na tom je vidět děsivý stav českého práva. Přitom kvůli tomu rozsahu by se naopak měl zřídit speciální tribunál s mezinárodní účastí pro vyšetřování zločinů transformace 90. let. Babiš by byl asi jedním z prvních, kdo by o své majetky brzy přišel, protože je získal jen díky podivným akciovým machinacím.

kukuku ( 13. srpna 2018 08:35 )

Tak podej na Babiše trestní oznámení a necintej tady choré výplody retardovaného trouby. Byla to doba totálních ekonomických nesmyslů a nekontrolovaných převodů majetku, což se netýká jenom Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa