Stát by měl odškodnit oběti H-Systemu, řekl po schůzce se Zemanem šéf Nejvyššího soudu

Autor: ČTK, simao - 
31. 7. 2018
15:52

Předsedové Ústavního soudu Pavel Rychetský a Nejvyššího soudu Pavel Šámal dnes odpoledne dorazili na Pražský hrad na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Hrad oba zástupce vrcholných soudů pozval ke konzultaci kvůli případu H-Systemu. Šámal po schůzce podotkl, že by dle něj měl do kauzy vstoupit stát – a nějakým způsobem odškodnit oběti kauzy, i když se na ně nevztahuje příslušný zákon o odškodnění obětí trestných činů.

Zeman minulý týden kritizoval rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nařídil asi stovce obyvatel domů v Horoměřicích u Prahy postavených na pozemcích H-Systemu, aby se do 23. srpna vystěhovali.

Prezident uvedl, že verdikt společně s dalšími rozsudky „vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému“. Rychetský na pozvánku reagoval vyjádřením, že „nemá potuchy“, o čem by se mohlo jednat. Šámal zdůraznil, že s hlavou státu nemůže kvůli nezávislosti konkrétní případ probírat.

Šámal: Do kauzy má vstoupit stát

Po schůzce se Zemanem však Šáml uvedl, že by z jeho pohledu měl vstoupit do kauzy stát. Připomněl, že kauza H-System má počátek v „divokých“ 90. letech, kdy stát nesplnil svou regulační úlohu.

„Do této kauzy musí vstoupit stát. Žádné rozhodnutí soudu – ani soudu Nejvyššího, ani Ústavního soudu nedokáže tuto situaci jednoznačně pro všechny poškozené vyřešit,“ míní Šámal a připomněl zákon o obětech trestných činů, který stanovuje odškodnění státem. Na kauzu H-System se však nevztahuje. „Tady je třeba říci, že je to špatně, že se na ni nevztahuje, že by se měl vztahovat i na takovéto mimořádné kauzy, jako je H-System,“ podotkl.  

Stát by podle Šámala měl i tak do kauzy vstoupit a různým způsobem odškodnit poškozené. Za minimální variantu označil to, že by stát doplatil rozdíl mezi tím, co požaduje správce konkurzní podstaty z hlediska spravedlivého vyrovnání všech ostatních poškozených a tím, co nabízejí z hlediska odkoupení nemovitostí z družstva Svatopluk.

Rychetský: Nic mu říkat nebudu, nic nevím

Rychetský dnes po příjezdu na Hrad při dotazu na H-System dodal, že Hrad zpřesnil téma schůzky na „systémové problémy, insolvence a vůbec justici“. Rychetský doplnil, že Zemanovi o H-Systemu nic říkat nebude, protože o případu stejně nic neví.

„Základním, soustavným, opakovaným tématem diskuse byla délka řízení před českými soudy a na tuto délku řízení doslova nešetřil pan prezident kritikou,“ uvedl po schůzce Rychetský. „V jisté části jsme mu museli dát za pravdu a skutečně se nedá říci, že by naše české soudnictví bylo nejrychlejší,“ připustil Rychetský.

Podle něj jde o systémové problémy, které se neodstraní na základě rozhovoru s prezidentem či jeho představ. Podle něj došlo na „selhání české justice i selhání českého státu v těch kritických 90. letech“.

Video Zklamaní klienti H-Systemu, kteří se mají vystěhovat: V Horoměřicích postavili závoru. - Martin Přibyl, Blesk

Vytopila mě povodeň, znám, když hrozí vystěhování, říkal Šámal

Ke kauze H-Systemu byl Šámal přece jen konkrétnější. Byl to ostatně právě Nejvyšší soud, kdo poslední tolik diskutovaný verdikt vyřkl. „Rozhodnutí je učiněno a bude o něm jednat Ústavní soud na základě podané ústavní stížnosti, kterou očekáváme v nejbližších dnech,“ podotkl Šámal.

„Já si skutečně myslím, že účastníci vedlejší tohoto řízení, to znamená ti, kteří bydlí v těchto domech, pociťují to rozhodnutí jako nespravedlivé a mají samozřejmě na to právo,“ uvedl Šámal. Omluvil se za délku řízení, souhlasí s připomínkami Zemana i Rychetského, že řízení v té věci trvá nepřiměřeně dlouho.

Je si vědom, že otázka spravedlnosti je velmi citlivou věcí – a to nyní ve vztahu k lidem, kteří by se měli z domů vystěhovat. „Mohu říci z vlastní zkušenosti, já jsem byl dvakrát vytopen povodní a vím, co to je, když hrozí vystěhování z domu,“ podotkl Šámal.

Přidal ale jedno významní ALE… „Spravedlnost nelze budovat na nespravedlnosti k ostatním lidem. Spravedlnost pro malou skupinu lidí nemůže být vyvážena tím, že budeme mít nespravedlnost vůči těm ostatním. A tady (…) jde o 60 rodin a na druhé straně je více jak tisíc poškozených, byť samozřejmě u nich, když se to rozloží, jde o částku menší. Ale trvám na tom, že spravedlnost je jenom jedna a musí být spravedlivá pro všechny,“ zdůvodnil Šámal rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Video Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí. - Martin Pekárek, Blesk Zprávy

Podobné jednání s prezidentem absolvovali na Hradě Rychetský se Šámalem i šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou před měsícem. Tehdy uvedli, že s hlavou státu řešili systémové otázky justice, například věk začínajících soudců.

Svolání schůzky označil za nešťastné například ústavní právník Jan Kysela, který v kroku vidí možnost zásahu politické moci do moci soudní.

Zeman přitom není jediným politikem, který v posledních dnech do kauzy vstupuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) nejdříve označil definitivní verdikt NS za nespravedlnost, poté se chopil role prostředníka ve vyjednávání mezi poškozenými stranami a správcem konkurzní podstaty H-Systemu Josefem Monsportem. Správce na pondělním jednání přislíbil, že do vyřešení případu nebude rodiny zasažené verdiktem NS z bytů v Horoměřicích vystěhovávat.

Video Zklamaní klienti H-Systemu, kteří se mají vystěhovat: V Horoměřicích postavili závoru. - Martin Přibyl, Blesk

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marais ( 2. srpna 2018 09:29 )

Peníze z H-Systému zůstaly na soukromých účtech, proč by oběti měl odškodnit stát?Dohledat, kam se peníze dostaly.

viceroy ( 31. července 2018 20:04 )

Dobrýtro, to už platíš léta.

viceroy ( 31. července 2018 20:01 )

První madam není od inaugurace vidět. Ani nešla pálit trencle před barák. Na Vysočině chyběla.

viceroy ( 31. července 2018 19:57 )

Po tropech ožijete. Zeman byl ve vlaku grogy.

viceroy ( 31. července 2018 19:54 )

hej hej, taky!

Zobrazit celou diskusi
Další videa