Maláčová varuje: Stále víc důchodců bude mít obrovský dopad. Lidé si budou muset připlácet?

28. 7. 2018
12:31

Česko bude muset se stárnutím společnosti a rostoucím počtem seniorů v příštích letech zásadně posílit sociální služby. Stanovit se bude muset také udržitelný model jejich financování. Politici tak budou muset rozhodnout, zda se péče ve stáří bude platit z rozpočtu a dávek, nebo zda si na ni lidé začnou také odvádět pojistné, řekla kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Prezident Miloš Zeman se ji chystá do funkce jmenovat v pondělí.

Maláčová řekla, že chce v resortu prosazovat kroky z vládního programu. Vedle opatření jako zvýšení rodičovské či zrušení karenční doby se chce zaměřit na rodinnou politiku a přípravu na stárnutí. Těmto tématům se tři roky věnovala jako ředitelka ministerského odboru. Jako šéfka resortu bude pak vedle důchodové reformy připravovat i návrhy systémových změn v sociálních službách. Zavést by se měla dlouhodobá péče.

„Demografický vývoj v Evropě je více méně stejný. Máme pětinu obyvatel starších 65 let, v roce 2030 to bude čtvrtina a v roce 2050 celá třetina. Každý desátý bude starší 85 let. Bude to mít obrovský dopad na společnost a ekonomiku. Nedokážeme si představit, co to vlastně bude obnášet. Budeme muset značným způsobem posílit kapacity (péče),“ uvedla Maláčová.

S rostoucím počtem seniorů Česko bude muset zajistit na péči finance. Výdaje na sociální služby se sice každý rok zvyšují, peníze v systému ale chybí. Výdělky těch, kteří se o seniory starají, jsou nízké.

„Budeme muset vymyslet nějaký - nerada to říkám takhle - systematický systém financování. Buď budeme rozvíjet nepojistný systém po vzoru Francie, nebo pojistný systém po vzoru Německa. Je to zásadní politické rozhodnutí. Musí na tom být shoda napříč politickým spektrem. Já bych se klonila k pojistnému systému. Myslím si, že je to efektivnější a systémovější přístup,“ uvedla kandidátka na ministryni.

Víc opatrování a péče v domácím prostředí

V Česku lidé dostávají příspěvky na péči od státu podle své závislosti na pomoci. Příjemců každý rok přibývá a výdaje rostou. Letos by měly činit 25,5 miliardy. Podle analýzy modelů péče v Německu lidé platí pojistné na péči, které je součástí sociálního pojištění.

Z odvodů se pak dlouhodobá péče hradí. Lidé dostávají příspěvky podle svého stavu a toho, zda mají opatrování doma, ambulantně či v ústavu. O zavedení pečovatelských odvodů se v Německu diskutovalo asi dvě desetiletí.

Video Budoucí ministryně Maláčová poprvé promluvila: Zemanovi dala „recept“ na stárnutí - Blesk / Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

„Otázkou je, jestli dokážeme být rychlejší než Němci a Francouzi. Na toto funkční období vidím spíš zmapování situace a zadání nějakého základního směru,“ řekla Maláčová. Podotkla, že politické strany ve svých programech také přesnější představy o dlouhodobé péči nemají.

Podle budoucí ministryně není finančně udržitelné, aby se péče poskytovala hlavně v seniorských domovech a dalších institucích. Stále více se bude muset prosazovat opatrování a pomoc v domácím prostředí, které je pro lidi příjemnější a pro stát také levnější. Maláčová zdůraznila, že systém ale nemůže zůstat podfinancovaný a peníze do něj přitéct musí. Už nyní kvůli nízkým výdělkům chybějí pracovníci, kteří by se o potřebné starali.

Důchodovou reformu nestihnou?

Podle kandidátky na ministryni musí kvůli stárnutí posílení sociálních služeb jít „ruku v ruce“ s důchodovou reformou i opatřeními ve zdravotnictví. Maláčová přiznává, že do konce volebního období se zásadní reformní proměny připravit a schválit nejspíš nepodaří. „Upřednostňuji kvalitu nad kvantitou. Mění se celá podstata sociálního systému,“ podotkla budoucí ministryně.

Maláčová má přitom jasno. „Neexistuje důležitější věc, na které musí být co nejširší politický konsenzus, než je důchodová reforma,“ upozorňuje.

hejpockej ( 5. srpna 2018 11:56 )

vlada by nam mela vysvetlit kam se ztratilo nasich 2000 miliard.

ivopatta ( 5. srpna 2018 11:55 )

Ministryně Maláčová by nás měla především varovat sama před sebou. Mluví o důchodech, přitom neví co je to starobní důchod (definice). Mluví o zavedení pojistného na placení sociálních služeb za účelem dlouhodobé péče státu, místo aby řešila situaci rodiny. Mluví o tom, že neexistuje důležitější věc než důchodová reforma … a přitom říká že důchodovou reformu nestihne. Samozřejmě že ji nestihne, když ani netuší jak jsou důchody financovány! Navíc při řešení důchodové reformy mají hlavní slovo ekonomové, kteří vědí o financování důchodů stejně málo jako ministryně Maláčová a proto jsou schopni vymyslet důchodovou reformu jen v podobě bankovního produktu zvaného penzijní fondy. Je toho mnohem víc, co ministryně netuší. Například, že vyhodí denně 119 milionů korun díky špatné účetní metodice použité při správě státního důchodového systému.

hejpockej ( 5. srpna 2018 11:42 )

Rodicovskou chce snizit, hlupacka. Cesko vymira, senioru pribyva. Jediny co nas muze zachranit je podporit mlade rodiny aby meli deti.Ale tohle Malacova blbka nevidi. ZA kazdy cesky dite by meli rodice dostat premie.

agfor ( 29. července 2018 12:50 )

Až budu mít 150 000 měsíšně, nájem za hubičku a oběd za padesátku, to se mi bude šetřit. Realita je jiná - plat 15000 hrubého, nájem 9000, žrádlo předražené a hnusné (od StBabiše). Tak z čeho šetřit, když co náhodou zbyde mi ukradnou cikáni ze sousedství, protože jim dávky (3x vyšší než plat) nestačí.

OkoloHradce ( 29. července 2018 10:54 )

Tohle je ale vlády problém, ne pracujících lidí. Moje babička měla 7 dětí a šla do důchodu v 53 letech! Zemřela v 79 letech. Důchod pobírala tedy 26 let. Děda šel do důchodu v 55 letech a pobíral důchod 16 let. Nyní lidé pracují do 65-67 a umírají stejně či ještě dřív. Každý 10 bude starší 85 let uvádí, ježkovy oči, no toho snad stát uživí. Vždyt se pracuje o 5-10 let déle!!!!Problém je v Cikánech a to vláda neřeší. Růst romské populace: rok 1945 - 10 000 Romů rok 1959 - 20 000 Romů rok 1973 - 40 000 Romů rok 1987 - 88 000 Romů rok 2001 - 180 000 Romů rok 2015 – 360 000 Romů Každých 14 let se počet Romů zdvojnásobí !!!! Takže v roce 2030 budeme mít ca 800 000 Cikánů na krku, protože z nich sotva někdo dělá a tak je budeme živit od narození do smrti. V roce 2050 jich pak budou skoro 2 000 000. Kdo bude ty živit? Brusel ne. A to je to nebezpečí o kterém by vlastně měla mluvit a řešit. Teta bydlí v Německu, tak vím, že si tam každý nemůže dovolit platit si další pojištění, to dělaj jen ti co maj a to je u nás taky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa