Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Kalouska baví problémy Metnara s diplomkou: „U dotačního podvodu by mohl být v klidu“

Autor: ČTK, simao - 
25. července 2018
17:18

Opoziční politici komentují podezření z plagiátorství v případě diplomové práce ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) převážně ironicky. Připomínají, že v minulých dvou týdnech kvůli podezření z opisování v diplomových pracích rezignovali dva další ministři koaliční vlády ANO a ČSSD. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ale označil kritiku Metnara za přehnanou.

Česká televize (ČT) v úterý uvedla, že Metnar ve své diplomové práci z roku 2004 řádně neuváděl citované zdroje. Podle ČT sice práce obsahuje seznam použitých zdrojů, v samotném textu je ale jen velmi málo průběžných odkazů.

Nejméně osm stran je úplně převzatých z knihy nebo je text jen mírně upraven, aniž by bylo jasně vyznačeno, že jde o převzatý text. Metnar si chce svoji práci znovu prostudovat a v případě, že se podezření z plagiátorství potvrdí, nevylučuje rezignaci, řekl ČT.

Vysokoškolský titul nevýhodou?

„Když teď čtu, že i ministr Metnar zváží rezignaci kvůli své diplomce, napadá mě parafráze slavné písně: ‚řekni, kde ti ministři jsou‘,“ napsal na Twitteru místopředseda ODS Martin Baxa. Poukázal tak na to, že kvůli podezření z plagiátorství rezignovali během prvního měsíce od jmenování vlády ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD).

„Začínáme se blížit situaci, kdy bude základní požadavek na ministra, aby neměl vysokoškolský titul,“ uvedl na Twitteru poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Situace už pomalu začíná být vhodná na inzerát: Hledáme ministra. Vysoká škola nevýhodou,“ uvedla na Twitteru.

Video Vyjádření Taťány Malé k jejím diplomkám - Blesk TV

Kalousek: U dotačního podvodu by mohl být v klidu

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek srovnal Metnarovu diplomovou práci s tím, že je premiér Andrej Babiš (ANO) trestně stíhán. „Kdyby byl ministr Metnar podezřelý z dotačního podvodu a byl proto stíhán, mohl by být v klidu. To je v souladu s etickým kodexem vlády dle jejího předsedy. Protože ale špatně citoval v diplomce, může ho to stát křeslo. Hlavně že máme jasno v prioritách,“ uvedl.

Metnara se zastal bývalý ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). „Myslím, že už to začínáme přehánět. Nahánět pana Metnara za to, že špatně ocitoval zdroje, je už kapku moc. Za chvilku budou odstupovat ministři kvůli špatným odstavcům. Jenom mě napadá, jestli to není zástupné téma,“ uvedl.

Zastání od Babiše

„Co jsem četl, jeho diplomka i podle expertů plagiát není, protože použitou literaturu uvedl ve zdrojích. Ano, měl uvést citace,“ zastal se Metnara Babiš. V porovnání s obviněním z údajného plagiátorství, kvůli nimž rezignovali Malá či Krčál, je Metnarův případ podle premiéra jiný.

Diplomovou práci Metnar obhájil na Ostravské univerzitě a škola ji bude znovu kontrolovat. „Celá ta práce se bude zpátky elektronizovat,“ řekl ČTK mluvčí univerzity Adam Soustružník. Poté ji prověří přes systém na odhalování plagiátů.

Video Petr Krčál z ČSSD končí: Přiznal problémy s opsanou diplomkou. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

monhtik ( 28. července 2018 09:49 )

Co se takhle podívat na Kalouskovu diplomku, možná by ho rychle přešel humor. Mně pan Kalousek občas připomíná brouka Pytlíka, chemik, který všechno zná a všemu rozumí.

salto ( 27. července 2018 08:55 )

kavarnikrene: postavička ze seriálu? Ale to už tu bylo a říkal si andreslawicky. Jo a taky to byl trouba

marmat ( 26. července 2018 19:21 )

Trollové níže...Kalousek evidentně platí málo....nadávky nejsou diskuze a Vy nejste DISKUTÉŘI.....POUZE NADÁVAJÍCÍ ZHRZENÉ HROUDY!

marmat ( 26. července 2018 19:18 )

kavárník René....je z aktu :"pozdě vytažené".V prenatálu nechtěné.....

marmat ( 26. července 2018 19:16 )

Kalousek je nepříčetný a doslova posedlý Babišem, od chvíle, kdy mu předal Ministerstvo financí........zoufalí lidé, produkují zoufalé činy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa