„Pan lithium“ se vrací na ministerstvo průmyslu: Sobotkův ministr bude dělat náměstka

Autor: jer, ČTK - 
2. července 2018
17:55

Bývalý ministr průmyslu a obchodu ve vládě Bohuslava Sobotky Jiří Havlíček (oba ČSSD) se vrátil na pozici náměstka ministra průmyslu a obchodu, kde před jmenováním ministrem v letech 2014 až 2017 působil. Vede sekci legislativní a provozní. Na pozici náměstka sekce technologií 4.0 nastoupil dosavadní předseda Technologické agentury ČR Petr Očko. Novinářům to řekla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Kvůli zrušení místa byl na přelomu roku Havlíček z funkce náměstka odvolán. Na MPO byla zrušena správní sekce a vytvořena nová sekce legislativní a provozní. Očko byl jmenován v pondělí, Havlíček v pátek.

Havlíček krátce před loňskými volbami podepsal memorandum o těžbě lithia u Cínovce s australskou společností European Metals Holdings. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami.

„Já bych si ho tam nevzal, je to rozhodnutí paní ministryně,“ sdělil v pondělí Babiš serveru E15. Podle něj nebylo Havlíčkovo jmenování podmínkou ČSSD při koaličním vyjednávání.

Na MPO skončila na přelomu roku většina náměstků, dále pokračovali pouze náměstek pro sekci zahraničního obchodu Vladimír Bärtl a státní tajemník Robert Szurman.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO), kterého minulý týden ve funkci nahradila podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, pak v únoru jmenoval do funkcí tři nové náměstky - Eduarda Muřického, Mariána Piechu a Ondřeje Malého.

Video  Hamáček převzal ministerstvo zahraničí, Babiš odmítá ministerský seznam bez Pocheho  - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Muřický má na starosti sekci průmyslu, podnikání a stavebnictví. Piecha stanul v čele sekce fondů EU a digitální ekonomiky. Malý je náměstkem člena vlády. Muřický a Piecha prošli výběrovým řízením, které ministerstvo na začátku roku vyhlásilo na celkem pět pozic náměstků.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 2. července 2018 20:11 )

Pan Lihium a pan OKD

marmat ( 2. července 2018 18:03 )

NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO msta rychlá a veřejně PRVNÍ !!! Teď ještě uplacírovat Chovance a Zaorálka .........................

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud