Babiš znovu neuspěl u soudu kvůli spolupráci s StB. Smetli jeho dovolání

Autor: ČTK - 
8. 6. 2018
07:24

Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání českého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) o jeho spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Uvedl to v noci na dnešek slovenský server Denník N s odvoláním na mluvčí soudu Alexandru Važanovou.

Soudy dříve rozhodly, že je Babiš veden jako agent neoprávněně. Verdikty ale zrušil slovenský ústavní soud kromě jiného proto, že žalovanou stranou ve sporu neměl být ÚPN. Krajský soud poté Babišovu žalobu proti vedení ve svazcích StB letos zamítl, proti čemuž podal premiér dovolání.

Babiš podá žalobu do Štrasburku

Babiš tento týden prohlásil, že chce kvůli kauze žalovat Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. V Česku je Babiš kritizován kvůli údajné spolupráci s StB některými opozičními politiky a tato kauza je i jedním z témat demonstrací proti Babišovi, které se v posledních dnech konaly v řadě českých měst.

„Podám žalobu na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku. Mám dvoje občanství, takže to podám jako slovenský občan. Informoval jsem o tom už 26. května pana premiéra Pellegriniho. Slovensko porušuje má práva,“ uvedl v pátek v reakci pro Blesk Zprávy premiér Babiš.

Důvody zamítnutí Babišova dovolání budou podle mluvčí soudu Važanové podrobně rozvedeny v písemném vyhotovení rozhodnutí. Advokátní kancelář agner & partners, která Babiše zastupuje, zatím nechtěla informaci komentovat, protože ještě nemá rozhodnutí k dispozici.

Soudní tahanice od ledna 2012

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na ÚPN kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent neoprávněně.

Video Babiš agentem StB? Soud vrátil jeho odvolání v roce 2014. A takhle se Babiš bránil - Ladislav Křivan (30. ledna 2014)
720p 480p 360p 240p

Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu.

Ústavní soud tak učinil kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Podle ústavních soudců také soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

Video Babiše vedla StB jako agenta oprávněně. Soud v Bratislavě smetl v letos únoru jeho žalobu - Televize JOJ
1080p 720p 360p

Doporučujeme
marmat ( 11. června 2018 18:10 )

Pokud není v rozsudku uvedena příslušná organizace - VHODNÁ pro dovolání...tak je to větší podfuk, než se zdálo.....................!?

tomik007 ( 8. června 2018 18:19 )

ANO - ted na to ma certifikat

PremyslOtakar ( 8. června 2018 13:16 )

 zdenek43:těm lidem to nevysvětlíš pač ti šmejdi Zeman,Babiš mají podporu médií jako například je Blesk!

anna1234 ( 8. června 2018 10:54 )

.. bohužel máš pravdu, jenom jsem nevěděla co na nesmysl sores napsat.

zdenek43 ( 8. června 2018 10:53 )

" Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. " /M.ZEMAN 1992 Parlament/ ..... bohuzel?? to se psal 15.11.2011 - soudruh-pritel Milos ZEMAN potreboval BODY?? na prezidenske volby 2013 - Expremiér Miloš Zeman označil podnikatele a zakladatele Akce nespokojených občanů B a b i š e za n e v ě r o h o d n é h o politika. Zeman to řekl na tiskové konferenci Strany práv občanů - zemanovci s tím, že politik nesmí "krást, podrážet a musí dodržovat uzavřené dohody". Dodal, že je to pro něj dostatečný důkaz Babišovy nevěrohodnosti, nehledě na další podezření, které se, jak doufá, časem prošetří. nooooo - a Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 25.10. – 26.10.2013 SOK?? - ANO 2011- 927 240hlasu - 18,65% FORRRR - Babiš přiznal, že před volbami 2013 plácal a střílel od boku -to se stalo 11.5.2015 ... Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval. Druhý nejbohatší Čech v rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu“ hájí se Babiš. noooooo aaaaa Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 20.10. – 21.10.2017 - ANO 2011 - 1 500 113hlasu - 29,64% TAKZE SKUTECNE problem je v CESKEM LIDU - dobrovolne si voli NEJVETSI SMEJDY co v Ceske kotline se nachazi JEN ZA KECI - ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa