Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

„Obrovská křivda.“ Babiš žaluje noviny za článek o jeho spolupráci s StB, chce 25 milionů

Autor: base, ČTK - 
25. dubna 2018
12:10

Český premiér Andrej Babiš podal žalobu na vydavatele nejčtenějšího slovenského listu Nový Čas za článek z rozhovoru s bývalým příslušníkem československé Státní bezpečnosti (StB) Jánem Sarkocym, který Babiše označil za vědomého spolupracovníka StB. Babiš žádá omluvu a milion eur (25,4 milionu korun). Spolu s Novým Časem zažaloval i Sarkocyho, napsal ve středu list. Babiš spolupráci s StB dlouhodobě odmítá. Slovenský soud letos v lednu v obnoveném líčení v souladu s loňským verdiktem ústavního soudu ale zamítl jeho žalobu, že je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.

Sarkocy v rozhovoru s redaktorem Nového Času a dalšími novináři letos v únoru kromě jiného tvrdil, že viděl originál Babišova spisu ohledně jeho spolupráce s komunistickou tajnou policií StB a že ve spisu není nic zfalšovaného. Babiše také označil za člověka, který chtěl ze spolupráce s StB těžit a měl rád peníze. Babiš tehdy v reakci řekl, že Sarkocy lže.

Babišův právník v žalobě podle Nového Času napsal, že Babiš pociťuje zveřejnění lživých výroků o jeho osobě jako obrovskou křivdu. Sarkocyho výroky o něm prý vytvářejí úmyslně „nepravdivý obraz vypočítavého, nečestného člověka“.

Vydavatel Nového Času omluvu odmítl. Podle jeho právnické kanceláře Babiš nedokázal, že nebyl agentem StB. „Vzhledem k tomu, že otázka spolupráce žalobce s StB byla předmětem soudního sporu, veřejnost měla legitimní zájem poznat tvrzení bývalého příslušníka StB o těchto skutečnostech. Nebylo pravomocně rozhodnuto, že žalobce je v spisech StB evidován neoprávněně,“ řekl podle listu advokát Ján Havlát.

Babiš se na Slovensku domáhal očištění svého jména a slovenské soudy nejprve rozhodly, že je v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu. Učinil tak kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

V obnoveném líčení bratislavský krajský soud v souladu s rozhodnutím ústavního soudu Babišovu žalobu letos zamítl. Proti tomuto pravomocnému rozhodnutí Babiš podal dovolání ke slovenskému nejvyššímu soudu.

Video Chování Zemana a Babiše je účelové, míní senátor Papoušek. Jděte do hospody a řešte to tam, vyzval studenty - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

panda82 ( 13. ledna 2019 10:37 )

samozřejmě, výmysl, Babiš jestli byl u StB, tak by si nechal dávno materiály zlikvidovat, tak jako ti co se dnes hrají na čisté, jinak jste nevědšl ani jestli soused vás neudává, tak tu nemelte nesmysly

marmat ( 25. dubna 2018 23:17 )

Nemohli ho vyslat a nějak nepojmenovat...kvůli SOBĚ!!! Důležité, že NEEXISTUJE jeho hlášení/zpráva !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

marmat ( 25. dubna 2018 23:14 )

HNUS spočívá na závistivých intrikánech ...člověk s 2 emigranty měl VŽDY na sebe "desky"...i s jedním, pokud byl na PZO byl to velký zázrak! Zastoupení v Alžíru díky vzdělání a perfektní francoužštině CHTĚLO NĚJAKOU, třeba prázdnou složku !!!

marmat ( 25. dubna 2018 23:10 )

POKUD JE ZALOŽENÁ SLOŽKA NA KOHOKOLIV PRÁZDNÁ....(bez hlášení)-má naprosto nulovou hodnotu.Nikdy se nepřihlásil nikdo , kdo by měl "hlášení agenta", nebo zaznamenaný postih následkem jakéhokoliv "bonzování".

beruska56 ( 25. dubna 2018 12:42 )

Hnusnej čobol

Zobrazit celou diskusi
Další videa