Babiš podal dovolání kvůli evidenci ve svazcích StB. „Budu se soudit třeba do smrti,“ tvrdí premiér

Autor: vei, ČTK - 
7. 3. 2018
10:39

Český premiér Andrej Babiš podal ke slovenskému nejvyššímu soudu dovolání proti pravomocnému rozhodnutí bratislavského krajského soudu. Ten v obnoveném procesu letos v lednu zamítl jeho žalobu, že je v dokumentech někdejší československé tajné policie StB evidován jako její agent neoprávněně. S odvoláním na vyjádření advokátní kanceláře, která Babiše ve sporu se slovenským Ústavem paměti národa zastupuje, o tom ve středu informovala slovenská média.

Andrej Babiš to potvrdil také redakci Blesk Zpráv s tím, že brzy vydá tiskovou zprávu. 

„Samozřejmě, že jsem podal dovolání ke slovenskému Nejvyššímu soudu. Jak jsem řekl, budu se soudit celý život a soud vyhraju,“ řekl Blesk Zprávám premiér Babiše a připomněl, že se kvůli údajné spolupráci s StB soudí už od roku 2012 a třikrát soud vyhrál.

„Pak Ústavní soud rozhodl - úplně nesmyslně - že se já a další stěžovatelé máme soudit s jinou institucí, než je Ústav paměti národa. Tím popřel veškerou dosavadní praxi a donutil mě a stovky lidí soudit se znovu. Tak se budu soudit dál, protože jsem s STB nic nikdy nepodepsal, agent jsem nebyl a vědomě jsem nikdy nespolupracoval,“ dodal Babiš.  

Kvůli údajné spolupráci s StB nechce i proto, že je Andrej Babiš trestně stíhaný,  šéfa hnutí ve vládě několik politických stran. Pokud v ní nebude trestně stíhaná osoba, jsou politici ochotni s hnutím ANO na vládě spolupracovat.

Video Bez překvapení. Reakce Jiřího Pospíšila (TOP 09) a Marka Bendy (ODS) na rozhodnutí soudu o vedení Andreje Babiše ve svazcích StB. „Je to agent,“ říkají tvrdě. - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Bratislavský krajský soud zamítl Babišovi žalobu v souladu s loňským verdiktem slovenského ústavního soudu, který mu případ vrátil k opětovnému projednání kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou ve sporu neměl být Ústav paměti národa (ÚPN). Verdikt ústavního soudu znamenal průlom v praxi slovenských soudů, které ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě ÚPN.

 

Podle Babišových právníků má nejvyšší slovenský soud odlišný názor než ústavní soud na to, zda ve zmiňovaných případech může být ÚPN žalovanou stranou. „Nejvyšší soud ve své dlouholeté praxi stanovil, že žaloby na ochranu osobnosti před neoprávněnou evidencí ve svazcích bývalé Státní bezpečnosti mají směřovat proti ÚPN,“ uvedla kancelář Agner & partners.

Babiš po lednovém verdiktu bratislavského soudu ohlásil podání nové žaloby, a to na slovenské ministerstvo vnitra nebo na stát. Slovenský ústavní soud ve svém verdiktu neuvedl, kdo by měl být žalovanou stranou.

Nejvyšší soud se případem Babišovy evidence u StB jednou již zabýval. V roce 2015 podal dovolání ÚPN, který se tímto způsobem snažil zvrátit původní verdikt bratislavského okresního a krajského soudu, které nejprve daly Babišovi za pravdu. Nejvyšší soud dovolání ÚPN odmítl. I tento verdikt nejvyššího soudu svým loňským rozhodnutím zrušil ústavní soud, na který se obrátil ÚPN.

Video Historik: StB byla jedním z pilířů komunistického převratu - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Slovenský ústavní soud, jehož rozhodnutím byly obecné soudy v případu vázány, své rozhodnutí opřel také o konstatování, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB nezproštěných mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové v původním líčení. Za chybný rovněž označil postup nejvyššího soudu, jenž během posuzování dovolání ÚPN vyžádal a následně získal od slovenského ministra vnitra dodatečný souhlas se zbavením mlčenlivosti svědků.

“Konečné rozhodnutí soudu je v nedohlednu. Potvrzuje to známou skutečnost, že vymahatelnost práva na Slovensku není dostatečně rychlá a efektivní,” píše ve svém prohlášení advokátní kancelář, která Babiše zastupuje.

Doporučujeme
marmat ( 7. března 2018 22:41 )

Jak zkreslená fakta ....zamítnuté odvolání z důvodu příslušnosti oprávněné organizace 100% NEZNAMENÁ jeho vinu Jak se dá OHNOUT pravda je v každodenním honu na Babiše zřejmé

marmat ( 7. března 2018 22:36 )

snad Vaše nároky splní třeba Farský....to je jiná liga

info ( 7. března 2018 15:58 )

ANO - jsem zklamán pane Babiš. Před 2 roky jsem vám fandil.

zdenek43 ( 7. března 2018 09:44 )

proc tak soudruzi s Ceskym narodem - JEDNAJI???? //spodnich 10 milionu// + + + Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. /Poslanec SN Milos Z e m a n - 21.1.1992/ .... Zeman pohrdal obyčejnými lidmi už v čase, kdy byl předsedou české vlády. Avšak zatímco tehdy byl podle jeho mínění současný prezident horlivým příznivcem Evropy a NATO, a navíc výkonným tahounem menšinové vlády, v současnosti ho označuje za kolaboranta Kremlu a loutku oligarchů. „Účelově se spojuje s Andrejem Babišem, který chce udělat ze státu svoji soukromou firmu a pro svůj byznys vysává daně a dotace,“ ...... Zeman také nikdy nevynechá vášnivé líbánky na Rhodosu, kam jezdí za ruským miliardářem Jakuninem. Nezapomeňte, že v roce 1998 na sociální demokracii nestály extra fronty odborníků. A protože byl zrovna v té době na Miloše Zemana uražený jeho nohsled Šlouf, který po něm chtěl i přes bariéru lustračního zákona křeslo vedoucího Úřadu vlády a ne „jen“ pověřeného šéfa premiérových poradců....z jeho party exaparátčiků ÚV KSČ a ÚV SSM, kterou pak Zemana obklopil......Jeho bonmoty bývaly skutečně bonmoty a ne trapnými odrhovačkami samolibého starce, který se zamiloval sám do sebe a – pardon – zblbnul z funkce. Ovšem obyčejnými lidmi Zeman pohrdal už tenkrát. Paradoxně pak těmi, kteří jej měli za lidového vladaře a tátu dolních deseti milionů. Úspěch má totiž dodnes za životní mantru a neúspěch za totální neschopnost a nebetyčnou ubohost. A je mu přitom úplně jedno, jaké má kdo pro úspěch výchozí podmínky......za ruského švába a pouhou loutku ruských i domácích oligarchů.....Účelově se spojuje s Andrejem Babišem, který chce udělat ze státu svoji soukromou firmu a pro svůj byznys vysávat daně a dotace. Zeman také nikdy nevynechá vášnivé líbánky na Rhodosu, kam jezdí za ruským miliardářem Jakuninem....

zdenek43 ( 7. března 2018 09:32 )

NAZORNA UKAZKA jak se ohyba - znasilnuje Ustava CR - Zakony CR . . . . . hlavni sila soudruhu - SOUDRUHU-PRATEL + SOUDRUHU-StBaku + SOUDRUHU-KOMUNISTU v Cesku +++ 4.11.2013-Je po volbách, strany jednají o nové vládě a pokud se dohodnou, začne i rozdělování ministerských křesel. Do jednoho by mohl usednout i Andrej Babiš. Jenže ten je spojován s údajnou spoluprací s StB, ačkoli to vytrvale odmítá. Právě kvůli přízrakům z minulosti však čeká nové ministry jedna povinnost - na Hradě budou muset předkládat lustrační osvědčení!......... +++++ Zájemci o ministerská křesla budou muset mít platná lustrační osvědčení, upozornil Hrad. "Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje," sdělila LN hradní mluvčí Hana Burianová. Vyplývá z toho, že Miloš Zeman tak ministrem nejmenuje nikoho, kdo nebude mít čité lustrační potvrzení. Požadavek lustrace však není nějakou zásadní novinkou - uplatňovala jej prezidentská kancelář u všech předchozích vlád. Lustrační zákon přitom platí od roku 1991 a měl zajistit, aby na fungování státu neměli vliv např. vyšší funkcionáři KSČ a spolupracovníci StB. AAAAAAAAAAA - - volby dopadli jak dopadli - - a soudruzi potrebuji vladnout - tak nastupuje SOUDRUZSKE ohybani Zakonu v CR . . . . . aaaaaaaaaa soudruh-pritel Milos Z E M A N prispechal??? - 5.12.2013 STACIL JEDEN MESICCCC a soudruh OTOCIL - - Prezident Miloš Zeman zvýšil šance Andreje Babiše stát se ministrem . V rozhovoru pro ČTK se hned několikrát vyjádřil ve prospěch šéfa hnutí ANO. Řekl například, že pokud služební zákon projde ve Sněmovně do konce roku prvním čtením, bude to pro něj dostatečná garance, aby Babiše jmenoval ministrem financí.........

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa