Pátrání po tajemném Šumanovi: Zneužili proti Babišovi agenty rozvědky?

Autor: ČTK - 
7. června 2018
11:33

Česká zahraniční rozvědka - Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) - prověřuje, zda její agenti stáli za útoky na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) přes twitterový účet Julius Šuman. Uvedl to ve čtvrtek server iROZHLAS.cz. Účet od loňska zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami.

Na jedné z nahrávek například Andrej Babiš údajně domlouval s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes zveřejnění článků, které by poškodily ČSSD a ODS. Babiš záznamy označil za zmanipulované a podal kvůli nim trestní oznámení.

„Vyšetřují se jednak majetkové věci, a pak se vyšetřuje to, že ÚZSI mohla být zneužita proti Babišovi. V médiích se psalo o majetkových věcech, ale šetří se obojí,“ řekl serveru předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek (ODS).

Hospodaření ÚZSI i možný podíl na útocích na Babiše podle něj prověřuje inspekce ÚZSI pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Rozvědka ani státní zastupitelství se podle serveru k věci nevyjádřily.

Video Exkluzivně: Babiš podá trestní oznámení kvůli nahrávkám a odposlechům - Vera Renovica, Jan Jedlička

Kdo byl Šuman?

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) postavil v květnu kvůli vyšetřování hospodaření rozvědky mimo službu ředitele ÚZSI Jiřího Šaška. Metnar už dříve uvedl, že ÚZSI prováděla nákupy materiálu za nepřiměřené ceny.

Ministr má také podezření, že rozvědka prováděla činnost, která jí podle zákona nepřísluší, což by mohlo být sledování osob na českém území. Spekulace o spojení rozvědky s účtem Julius Šuman se objevily už loni, ale Šašek to popíral.

Video Chovanec o odposleších Babiše: Odmítám, že by to udělali policisté - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Jméno Šuman si internetová skupina zvolila podle skutečné osoby Julia Šumana, příslušníka komunistické tajné policie (StB), který podle archivních dokumentů s Babišem podepsal vázací akt. Nahrávky se na účtu Julius Šuman začaly objevovat začátkem loňského května.

Zakleknutí na FAU

Na jedné nahrávce se třeba šéf hnutí ANO a tehdejší ministr financí Babiš se vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, na dalších údajně diskutuje s dnes už bývalým redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem o zveřejnění kompromitujících informací na představitele ostatních stran a na jiné zase hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do holdingu Agrofert, který dříve Babišovi patřil. Babiš měl na nahrávce údajně promluvit o tom, že na FAU Přerova „naši klekli“, což mj. vedlo k obstaveným účtům.

Video Babiš o další nahrávce, kde mu redaktor nabízí informace z živé policejní kauzy - Jakub Veinlich, Petr Soukup

aIIahakbar ( 7. června 2018 19:21 )

Ale jsi chudý, bohatí na diskuse Blesku nechodí. Mají zcela jiné zájmy.

pomooc-hori ( 7. června 2018 19:17 )

pomooc-hori ( 7. června 2018 19:15 )

Ono tomu bylo někdy jinak?

hujer.z.blesku ( 7. června 2018 18:53 )

Vyser se na anonysty, ty onanisto. Vždyť tě z nich bací.

tomik007 ( 7. června 2018 18:44 )

marmat je na mentalni diete

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud