Středa 14. duben 2021
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Agenti pouštěli Česku žilou, zdůvodnil ministr konec šéfa civilní rozvědky

Autor: base, ČTK - 
17. května 2018
11:50

Ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek je od čtvrtka dočasně zproštěn výkonu služby. Důvodem je snaha o vyšetření hospodaření této tajné služby. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO). Zdůraznil, že jde o dočasné opatření. Zjištěná pochybení označil za natolik závažná, že musel konat, i když je ministrem v demisi. Státní zástupce podle něj zahájil kvůli pochybnostem o hospodaření civilní rozvědky trestní řízení. Metnar řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu.

„Z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti,“ řekl Metnar. Jedná se podle něj o období 2015 až 2017.

Z dokumentů podle něho vyplývá podezření, že se někteří příslušníci rozvědky dopustili „jednání, která mají znaky trestních činů“. Vzniknout měla škoda velkého rozsahu. Úřad proto podal trestní oznámení státnímu zástupci, který zahájil úkony trestního řízení.

Nákupy nemovitostí za přestřelenou cenu a možná jen naoko

Metnar vidí protiprávní jednání ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu, schválení zaplacení tohoto nákupu nebo „rozhodnutí o realizaci činnosti nespadající do působnosti úřadu v rozporu s právními předpisy“. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.

Zproštění Šaška výkonu služby zdůvodnil tím, že se na prověřování podílí policejní orgán rozvědky, který je řediteli podřízen.

Řízením rozvědky byl pověřen náměstek ředitele Radek Musílek. Šašek stál v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) od léta 2014.

Postavením Šaška mimo službu se bude příští týden ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI.

Video Vláda dala zelenou kontroverzní směrnici o zbraních. Vnitro se snažilo transponovat jen základy a dopady „změkčit“. - Zuzana Štíchová

tomik007 ( 17. května 2018 15:14 )

ANO - obzvlaste pak ti agenti STB

bizon_pepa ( 17. května 2018 12:38 )

Mne zas pripada, ze současní ministři v demisi Česku také pekne pousteji žilou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa