Proplácení nemoci od 1. dne má zelenou. Dárek ANO pro ČSSD, zlobí se zaměstnavatelé

Autor: ČTK, simao - 
9. května 2018
23:32

Zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské během prvních tří dnů, se stalo jedním z velkých témat jednání o nové vládě. Na to, aby bylo lidem vypláceno 60 procent platu hned od začátku nemoci, tlačí ČSSD. ANO bylo proti, ministerstvo práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové navrhovalo platit 30 procent. Jenže touha po nové vládě s důvěrou je silnější. A tak se vítěz voleb chystá ustoupit. Podle šéfa odborářů Josefa Středuly je to dobrá zpráva, podle zaměstnavatelů nikoli.

Na dotaz, zda je zrušení karenční doby vyřešenou otázkou, reagoval dnes v ČT stručně druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek. „Ano,“ hlesl jen. Proplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání by mohlo být obnoveno od začátku července 2019.

Lidé by podle dohody ANO a ČSSD dostávali 60 procent mzdy. Novinářům to po dnešním jednání představitelů obou stran o programovém prohlášení jejich vlády řekla mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Lídři se podle ní dohodli na tom, že do pátečních jednání svých stranických orgánů nebudou obsah prohlášení komentovat.

Obavy ze skokového nárůstu nemocných

Místopředseda ANO a vicepremiér Richard Brabec před jednáním novinářům řekl, že hnutí si chce se sociálními demokraty vyjasnit mimo jiné pojistky proti růstu nemocnosti v případě zrušení nynější karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních dnech choroby. Důvodem byla podle Brabce obava z toho, aby se nemocnost znovu skokově nezvýšila a aby to nezlikvidovalo řadu podniků.

Zaměstnavatelé i ANO kvůli tomu chtěli zavedení mechanismů, které by předcházely zneužívání nemocenské, například elektronickou neschopenku. Pokud by se to nezdařilo, není podle mluvčí ANO vyloučeno to, že se zrušení karenční doby odsune.

Středula: Dobrá zpráva. Je třeba se lépe léčit

Šéf ČMKOS Josef Středula je rád, že to oba možní koaliční partneři takto vyhodnotili. Uvedl to v ČT. Podle něj je to i atmosférou ve společnosti, že je tato otázka během jednání o vládě tak důležitá.

„Otázka zdraví se týká každého z nás a jestliže politici vyhodnotili, že zdravotní stav obyvatel třeba prostřednictvím karenční doby je tak důležité téma, tak my jsme tomu opravdu rádi. Nemocný člověk je velmi náchylný k mnoha věcem. A  obzvlášť, když přicházíte v prvních dnech nemoci mezi své kolegy a způsobíte generování dalších a dalších nemocných (...), tak je to samozřejmě vážná věc,“ podotkl v Devadesátce na ČT24.

Rozptyluje obavy ze simulantů

Ten, kdo má pracovní neschopnost, však bývá někdy vnímán jako simulant, upozorňuje Středula. „Drtivá většina lidí nemá se simulováním nic společného,“ věří.

Zrušení karenční doby může však dle něj prospět nejen zaměstnancům. „Ta zpráva je důležitá pro zaměstnance i pro zdravotní stav a myslím si, že i pro zaměstnavatele, přestože nepatří k těm, kteří by podporovali její zrušení. Ale myslím si, že  - pokud to bude realizováno, pokud bude ustavená vláda a pokud dostane důvěru v Poslanecké Sněmovně - je to rozhodně dobrá zpráva a já jsem potěšen, že se to stalo tak významným bodem koaličních jednání. Myslím si, že to opravdu může uklidnit situaci i takovou tu trošku lepší jistotu u těch, kteří jsou nemocní,“ dodal Středula, který by byl rád, aby se lidé začali i díky zrušení karenční doby lépe léčit.

Video  Poslankyně Pirátů a ČSSD: Vraťme zpátky placenou nemocenskou od prvního dne  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Tři návrhy, projde ten z ČSSD?

ANO navrhovalo, aby zaměstnavatelé platili stejně jako dosud nemocenskou po deset dní, termín ale posunulo od 1. do 11. dne nemoci. Nyní platba od zaměstnavatele začíná 4. den nemoci a v 15. dnu povinnost přebírají zdravotní pojišťovny.

Zaměstnavatelé nesouhlasili s návrhem ČSSD, aby zaměstnanci dostávali v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního výdělku. Návrh počítá s tím, že by zaměstnavatelům klesly odvody z 2,3 na 2,1 procenta.

Varianta podporovaná ministerstvem práce a sociálních věcí počítala s 30procentní nemocenskou, třetí varianta navrhovala 60procentní nemocenskou současně se zavedením vyšších odvodů pro zaměstnance.

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku koaliční vláda bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka. Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté úpravu nechali v platnosti.

Hanák: Je to jeden z dárků ANO

Na podobě proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci se přitom dnes neshodla tripartita. Zaměstnavatelé se zrušením karenční doby dál zásadně nesouhlasí. Podle nich je rozhodnutí o obnovení náhrad výdělku na počátku stonání politické rozhodnutí.

Tripartita diskutovala dnes o všech třech variantách zrušení karenční doby. Ani k jedné z nich se nepřiklonila. „Mohu jen komentovat, že politika zvítězila nad sociálním dialogem - a je to jeden z dárků ANO v připravovaném programovém prohlášení,“ řekl po jednání tripartity prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé žádali odsunutí jednání o proplácení prvních tří dnů nemoci do doby, než se začnou plošně využívat elektronické neschopenky. Lékaři by je měli začít vystavovat od ledna 2019.

Ministerstvo práce nyní navrhuje, aby se projekt e-neschopenek v zákoně zrušil a připravil se nový. E-neschopenky by se tak zavedly od ledna 2021. Podle zaměstnavatelů zrušení karenční doby zvýší nemocnost a firmy budou mít ještě větší problém zajistit pracovníky, kterých už nyní mají nedostatek. Podle Hanáka společnosti a podniky na své pracovníky ohled berou. Řada z nich proto například jako benefit zavedla tzv. Sick Days neboli dny na stonání, které proplácí.

Video  ODS na straně zaměstnavatelů: Je proti zrušení karenční doby a zavedení placení nemocenské již od prvního dne  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

byros ( 10. května 2018 12:19 )

Polechtěte si Štěcha, ač ho máte či nemáte v oblibě. Babiš ?💩.

byros ( 10. května 2018 12:15 )

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/proc-odmita-vladu-cssd-s-neserioznim-babisem-predseda-senatu-stec h-o-sve-kritice-premiera-v-demisi-46810?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

balika ( 10. května 2018 11:20 )

sores ( 10. května 2018 09:51 )

Tak to bylo i za komančů od 1 dne nemoci mu šel omezený plat. To že kapitalisté nechtějí platit, je v podstatě trest za to že je člověk nemocný!!!!! Český hnusný bo.r.del

priserka ( 10. května 2018 09:24 )

horalysa:

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud