Rumla Piráti za kandidáta do Senátu nechtějí: „Připravili mě o hodně času“

Autor: ČTK, ula - 
8. 5. 2018
09:50

Bývalý ministr vnitra a někdejší senátor Jan Ruml nebude senátním kandidátem Pirátů na Rokycansku, o stažení jeho nominace v pondělí rozhodlo hlasováním celostátní fórum strany, uvedla dnes mluvčí Pirátské strany Karolína Sadílková. Ruml v reakci na to uvedl, že rozhodnutí respektuje. Domnívá se, že Piráti ho mohli vnímat jako politického představitele 90. let.

Pro stažení Rumlovy nominace bylo podle Sadílkové 66 procent hlasujících. „Hlasování celostátního fóra vzešlo z iniciativy členů republikového výboru jako reakce na anketu mezi členy,“ uvedla mluvčí. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dodal, že jde o „ukázku fungující přímé stranické demokracie v praxi“.

„Právě kvůli podobným situacím máme ve stanovách opravné prostředky, díky nimž mohou všichni členové strany přímo rozhodnout o klíčových krocích. My už toto vnímáme jako samozřejmost. Rozhodnutí nejvyššího stranického orgánu tak plně respektuji. Janu Rumlovi děkuji za veškeré jeho nasazení a zájem reprezentovat Pirátskou stranu a přeji mu mnoho štěstí v jeho budoucím působení,“ uvedl Bartoš.

Video Exministr Jan Ruml vzpomíná: Charta 77 byla odboj - Jaroslav Šimáček, Petr Soukup
1080p 720p 480p 360p 240p

Nebude kandidovat vůbec?

„Já si myslím, že propast mezi 90. lety a dneškem je tak veliká, že Piráti se rozhodli mě nenominovat, protože jsem představitel 90. let,“ komentoval Ruml rozhodnutí Pirátů.

Pro Rumla je kandidatura do Senátu uzavřená záležitost, řekl ČTK. „Mně Piráti připravili o hodně času a před tím STAN a já už to nebudu zkoušet,“ uvedl. O schůzkách Rumla se zástupci Starostů a nezávislých (STAN) informovala média počátkem roku.

Bývalý disident Ruml byl po pádu komunismu vlivným členem Občanské demokratické strany (ODS), po kritice afér ODS a pozdějším odchodu ze strany se stal pro Václava Klause jedním z hlavních politických rivalů. Později stál Ruml u zrodu dnes zaniklé Unie svobody, v roce 2010 se stal členem Strany zelených. V letech 1998 až 2004 zasedal za Prahu 6 v Senátu, od roku 2000 byl místopředsedou Senátu pro zahraniční styky.

O jeho nominaci pro letošní senátní volby na Rokycansku rozhodlo dříve krajské fórum Pirátů. Předseda Pirátské strany v Plzeňském kraji Lukáš Bartoň řekl, že kraj musí respektovat rozhodnutí celostátního fóra, v němž mohou hlasovat všichni členové strany.

Hlasování celostátního fóra vyvolal republikový výbor. Hlavním argumentem bylo to, že členové republikového výboru neshledávají Rumla jako vhodného kandidáta Pirátů, uvedl Bartoň. Člověka, který má v kraji za Piráty na starosti senátní volby, požádá, aby Rumla o rozhodnutí Pirátů vyrozuměl.

Mluvčí Pirátů Sadílková na dotaz ČTK řekla, že strana zatím nerozhodla o tom, zda místo Rumla nominuje na Rokycansku pro podzimní volby jiného kandidáta.

Video V kotelnách nás za komunistů pracovalo víc, vzpomíná exministr Jan Ruml - Jaroslav Šimáček, Petr Soukup
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
amej ( 18. května 2018 12:43 )

Starý alkoholik, kterému docházejí asi finance tak si chce opět přilepšit. Piráty jsem nevolila, ale za nezájem o pana Rumla mají u mne palec nahoru. Nic nového by nepřinesl.

hejhej ( 10. května 2018 10:34 )

Ruml- pučista - politický turista. Je ještě nějaká strana za kterou někam nekandidovat -l ?

marmat ( 8. května 2018 20:08 )

VĚDĚLI o něm vše...oslovili,, vytěžili, pohodili..Jako bývalý ministr vnitra jim hodně informací o struktuře ministerstva ,vazbách z minulosti (současnosti) politiky poskytl...Tihle šaškové jsou frackové.Byl to evidentní/jasný kalkul !!!

marmat ( 8. května 2018 20:00 )

VYTĚŽILI-POHODILI.....věděli snad h n e d koho oslovují!!! Postrádají chování-ne poprvé se chovají frackovitě. Rumlovi nefandím-ale tohle se s nikým nedělá!!!

cid2000 ( 8. května 2018 19:08 )

Štěstí pro Piráty , že si nepustili toto fanatické nedůvěryhodné vy.čůr.ané individum do strany!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa