Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

BIS vypátrala, jak je to s novičokem v Česku. Zeman dostal tajnou zprávu

Autor: ČTK, nkov - 
26. dubna 2018
16:45

Bezpečnostní informační služba (BIS) už vypracovala pro prezidenta Miloše Zemana zprávu, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován jed novičok. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí BIS Ladislav Šticha. Zhotovení zprávy si Zeman vyžádal na konci března v souvislosti s vyjádřením Ruska, že ČR byla jednou ze zemí, které mohly novičok vyvíjet. Kontrarozvědce dal na pátrání měsíc.

„BIS úkol splnila a bude v zadaném termínu předán panu prezidentovi. Vzhledem k tomu, ze zpráva je klasifikována, tedy v režimu utajení, nemůžeme její obsah jakkoliv komentovat,“ uvedl Šticha.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl zprávu komentovat s odůvodněním, že k záležitosti nemá a ani nemůže mít žádné informace. Zeman se podle něj k věci v pravý čas vyjádří. „Nechci ale nyní hovořit o konkrétním termínu,“ dodal.

Video S prezidentem v Lánech – blok o Rusku a špionech - Blesk TV

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Británie z otravy viní Rusko. To s možnou výrobou novičoku několikrát spojilo jméno České republiky. Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová (všichni v demisi) takové informace odmítli.

Zeman uložil šéfovi BIS Michalu Koudelkovi, aby kontrarozvědka pátrala po tom, zda byl novičok na území Česka vyvíjen nebo skladován. Zemana za to ostře kritizovali například senátoři. Opoziční politici Zemana obviňovali z šíření dezinformací, a dokonce velezrady. Svým vyjádřením podle nich pomáhal cizí mocnosti.

junkiexl ( 27. dubna 2018 01:56 )

BIS je rychlejsi nez novicok.

sendresak ( 26. dubna 2018 22:06 )

sendresak ( 26. dubna 2018 22:02 )

On za to nemůže, protože diskse Blesku je jeho život. Nic jiného a nikoho jiného nemá.

jentakjen ( 26. dubna 2018 21:21 )

Kašpar zdenekk jede a jede, bez přestávky.

gabreta ( 26. dubna 2018 19:40 )

To je ta nevlastní teta, jak jsi jí po smrti ještě měsíc jebal?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud