Ministerstvo práce podává žalobu kvůli zpackanému IT. Marksová: Kryje své chyby

Autor: ČTK, Mii - 
17. 4. 2018
18:32

Vedení ministerstva práce podalo trestní oznámení kvůli pořízení resortního ekonomického informačního systému a kvůli skartaci dokumentů po výměně ministryň. S podezřením na zneužití pravomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku se obrátilo na Nejvyšší státní zastupitelství. Podle mluvčí ministerstva Vladimíra Řepky mohla vzniknout škoda přes 150 milionů korun. Exministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) krok komentovala tak, že se vedení ministerstva může snažit trestním oznámením zakrýt své chyby.

Koho přesně nynější vedení resortu podezírá, mluvčí Řepka neupřesnil. Nová ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) nastoupila do funkce loni v prosinci. Vystřídala v ministerském křesle Michaelu Marksovou.

Němcová bývalé vedení resortu za přípravy a pořizování informačních technologií kritizovala, a to zvlášť za ekonomický systém EKIS/SAP. Odvolávala se na závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu a na forenzní audit, který zadala. Stěžovala si také, že se z ministerstva před jejím příchodem odvezla ke skartování stovka pytlů dokumentů.

Podle nynějšího vedení ministerstva mohl být spáchán trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Němcová uvedla, že jednání bylo zřejmě úmyslné. „Není vyloučeno, že se v daném případě mohlo jednat o spolčení více osob s cílem páchání trestné činnosti ať již formou organizované skupiny, či zločinného spolčení,“ uvedl Řepka. Dodal, že další informace nebude ministerstvo kvůli vyšetřování poskytovat.

Náměstek v úřadu už působil

Ve výběrovém řízení na ekonomický systém zvítězila společnost Atos. Podle politického náměstka Němcové Olega Blaška měly nové programy stát původně 35 milionů korun, další požadavky a doplnění zvedly cenu na 94 milionů. V pololetí by měly na systém přejít i úřady práce, Němcová tento záměr ale do vyřešení případu zastavila.

Marksová ČTK řekla, že řadu problémů s informačními systémy zdědila. Podotkla, že na ministerstvu před jejím příchodem jako náměstek působil právě Blaško. Podle exministryně měl připravovat výběrová řízení na systémy, ale nenachystal je. „Těsně před svým odchodem z ministerstva bez soutěže uzavřel smlouvu na nový ekonomický systém se společností Gordic, ačkoliv již ministerstvo v té době mělo jiný ekonomický systém,“ řekla Marksová. Podle ní a jejích někdejších spolupracovníků se tak nabízí otázka, zda nynější postup vedení resortu nemá zakrýt „dřívější špatná rozhodnutí“.

Blaško ČTK už dřív řekl, že se tehdejšímu přechodnému vedení ministerstva za Rusnokovy vlády nezdálo správné vyhlašovat velké tendry. Měl to udělat až řádný kabinet s důvěrou. Společnost Gordic v resortu podle Blaška fungovala, jen se dokoupily a rozšířily licence.

Marksová už dřív kritické výroky Němcové a Blaška o stavu informačních technologií v resortu označila za šíření poplašných zpráv. Uvedla, že diskreditování práce jejího týmu nahrává některým dodavatelům.

Spor se vyostřuje

Blaškovo dřívější působení v čele resortu kritizovali před nedávnem také poslanci Pirátů. Jeho návratu na ministerstvo se obávali. Poukazovali na to, že se pod Blaškovým vedením koncem roku 2013 systém Gordic zaváděl v deseti dnech a audit na začátku roku 2014 pak prokázal, že na něj nejsou řádné smlouvy.

Podle Marksové jsou směšná i podezření kvůli skartaci. „Všechny smlouvy a dokumenty k výběrovým řízením jsou v systému ministerstva a také v registru smluv,“ dodala exministryně.

Kritika bývalého vedení kvůli informačním systémům sílí v posledních týdnech. Ministerstvo v úterý informovalo také o tom, že Němcová zrušila výběrové řízení na nový systém pro vyplácení důchodů. Už dřív zastavila jiné projekty. Před nedávnem mluvčí oznámil, že vedení podalo trestní oznámení kvůli zakázce na právní služby kvůli společnosti OKD a ještě dřív kvůli zabezpečení kanceláří. Resort práce převzalo ANO po ČSSD, s níž chce nyní pokračovat ve vyjednáváních o společné vládě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

ivopatta ( 17. dubna 2018 20:16 )

Ono je to v případě M. Marksové ještě horší. Dotyčná neví ani tolik, kým skutečně je (sociologie.netstranky.cz/12-cast-ministryne-a-dite.html).

ivopatta ( 17. dubna 2018 20:11 )

Paní ministryni M. Marksovou lze posuzovat i jako nejúspěšnější ministryni Sobotkovy vlády. Alespoň co se týká růstu rozpočtu ministerstva práce. Za tři roky hospodaření dokázala paní Marksová navýšit svůj rezortní rozpočet o 88 miliard korun, tj. o 2,4 miliardy v průměru měsíčně! Zdá se to neuvěřitelné? Spočítejte si to sami. V roce 2013 činil rozpočet MPSV 472 miliard korun. V roce 2016 již 560 miliard korun! Že za ty neskutečné peníze se paní ministryni nepodařilo nic vyřešit? V tom je genialita činorodého ministra, který řídí sociální agendu jako gender, tzn. naslepo ...a má podporu ministra financí. Ještě dlužno říci, že z navýšené částky šla 1/4 tj. 22 miliard korun na zvýšení důchodů.

horalysa ( 17. dubna 2018 20:00 )

Tak to dopadá, když do funkci ministrů jsou jmenování hlupáci, komedianti, kamarádi a známi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa