Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Šlechtová hájí Zemana: Hledat stopy po novičoku v Česku není zbytečný úkol

Autor: ČTK, tl - 
27. března 2018
13:23

Pondělní rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který uložil šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi, aby BIS pátrala po tom, zda byl na území Česka vyvíjen nebo skladován jed novičok, není zbytečné či nadbytečné. Řekla to dnes ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) při příchodu na jednání vlády v demisi novinářům. Doufá, že kontrarozvědka potvrdí informace, se kterými se mohla seznámit dříve.

Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala. Rusko dříve uvedlo, že ČR byla jednou ze zemí, které novičok vyvíjely, což ostře odmítl premiér Andrej Babiš (ANO). Česko kvůli solidaritě s Británií v pondělí vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří musejí i s rodinami opustit zemi do 1. dubna.

Šlechtová novinářům řekla, že prezidenta v pondělí odpoledne v Lánech informovala o záležitostech v režimu důvěrné a vyhrazené. „Takže nebudu nic komentovat,“ řekla. O tom, že se chystá Zeman pověřit BIS pátráním, věděla. „Nemám s tím žádný problém, je to v pravomoci prezidenta a doufám, že výsledky budou odpovídat mým informacím v režimu vyhrazené a důvěrné,“ uvedla.

BIS je určena k tomu, aby podobné informace zjišťovala, dodala Šlechtová. „Vůbec to není nic navrch, navíc, zbytečného,“ uvedla. Zpravodajská služba má podle ní zjistit nejen to, zda v ČR někdy novičok byl, ale také se zabývat všemi vyjádřeními ruské strany a informacemi, které šířila. „Já jako ministryně obrany trvám na svém prvním tweetu, že na území ČR novičok a žádné jeho části není,“ řekla.

Šéf STAN: Je to na hranici velezrady

Předseda opozičního hnutí STAN Petr Gazdík v pondělí prezidentův krok kritizoval. „Jestli kompetentní ministr řekl, že nervový plyn nepochází z naší země, ale prezident přesto pověří BIS vyšetřováním, čímž ministrovo prohlášení rozporuje, pohybuje se na hranici vlastizrady. Senát by měl jednat,“ uvedl na sociálních sítích. Česká ústava pracuje v souvislosti s prezidentem s termínem velezrada, kterou rozumí jednání směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky či jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident ztrácí úřad a způsobilost jej znovu nabýt.

Zemana kritizovala také ODS. „Ačkoli premiér i ministryně obrany odmítli obvinění, že by novičok mohl pocházet z ČR, jako ruskou provokaci, Miloš Zeman nechá BIS pátrat po jeho českém původu. Aneb když se musíte jednoho dne rozhodnout, zda vám je milejší Putin nebo vlastní země,“ uvedla ODS.

Prezidenta se naopak zastalo hnutí SPD. Vyjádření o možné žalobě z velezrady předseda klubu SPD Radim Fiala odsoudil, Zeman podle něj jen chce vědět o věci pravdu. SPD se domnívá, že kauza by se měla nejprve prošetřit a až poté případně rozhodnout o vyhoštění diplomatů. Podle Fialy případ nese znaky politické provokace. Obává se, že by se ČR mohla stát nástrojem proti Rusku.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky. 

K vypovězení ruských diplomatů se v pondělí připojily i další státy EU, mimo jiné Německo, Francie nebo Polsko, které vyhostily čtyři diplomaty. Proti ruským diplomatům vystoupily i Spojené státy, které jich vyhostily 60.

Video Šlechtová – o tendrech pro armádu, omezení vlivu vojáků - Tomáš Belica, Jan Jedlička

adref ( 27. března 2018 14:03 )

Uz aby ji vymenili,podlejzavku

okis ( 27. března 2018 13:56 )

Pokud stopy vedou do česka tak agenta nechal otrávit Zeman.

marais ( 27. března 2018 08:58 )

Pátrání je zbytečné, nikdo se nepřizná, že to tajně vyvíjel. Spíše je důležité, kdo a proč ho použil.

milan59 ( 27. března 2018 08:54 )

Oba mají pravdu jak prezident Zeman tak Šlechtová.Napřed zjistit vo co de a pak teprve rozpoutat bitvu,ale ne jako to dělají Britové a ostatní.Oni jakmile zjistili že byl Skripal "otrávený" tak hned věděli čím jaká byla dávka a kdo to udělal a ani na to nepotřebovali nějaký znalecký posudek. !!! Zvláštní je že se nepídili po tom jak jim byl ten jed aplikovaný jestli do pití nebo na oblečení protože se jim to stalo na veřejnosti takže by si toho asi někdo všimnul.Ale ne oni hned vyřvávají že to byli Rusové .Spíš to zavání tím že to udělali oni sami - Britové aby mohli rozpoutat tuhle šaškárnu !!!

kukuku ( 27. března 2018 08:47 )

Zná někdo jiného takového hňupa, jako je informatik, zdenekk, ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa