Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

Šlechtová po návštěvě na Hradě oznámila: Mám nového náčelníka, Zeman je s ním spokojený

Autor: base, ČTK - 
1. března 2018
11:00

Novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata, oznámila ve čtvrtek ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Opata dosud zastával funkci zástupce náčelníka generálního štábu. Do funkce by měl nastoupit 1. května. Návrh na odvolání nynějšího náčelníka Josefa Bečváře předloží Šlechtová vládě příští čtvrtek. O jeho nástupci jednala Šlechtová ve středu na Hradě s Milošem Zemanem, ten je prý s výběrem spokojený.

Prvním úkolem nového náčelníka generálního štábu bude reorganizace velení české armády, uvedla ministryně. Šlechtová chce s novým náčelníkem řešit také vyzbrojení armády. „Budu se s ním bavit o velkých akvizicích, které armáda bude potřebovat,“ uvedla.

Ministryně očekává, že Opata zajistí, aby armáda měla jednotné požadavky ohledně vybavení. „Jde o to, aby se generální štáb choval jako tým, abych tam neměla rozpolcené generály, kteří se mezi sebou dohadují,“ řekla. „Je pro mě nepřijatelné, aby mi jeden generál říkal něco a za týden další generál úplně něco jiného,“ dodala.

Návrh na jmenování Opaty Šlechtová předem projednala s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) i prezidentem Milošem Zemanem.

Zeman byl spokojen, říká Šlechtová

Prezidentovi záměr sdělila Šlechtová na schůzce ve středu, Zeman byl s výběrem spokojen, uvedla. Výběr nástupce Bečváře konzultovala i s odbornou veřejností a vojskem.

Opata má podle ní u vojáků velký respekt, což pro ni bylo při rozhodování důležité. Jako argument pro volbu Opaty uvedla Šlechtová také jeho velitelské angažmá na zahraničních misích v Kosovu nebo v Afghánistánu.

Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) mu jeho mandát prodloužil. Šlechtová uvedla, že novou žádost o prodloužení Bečvářova působení odmítla i kvůli tomu, že Bečvář dosáhl důchodového věku.

„Prodlužování závazku napodruhé není dobré ani jako signál pro vojáky,“ řekla Šlechtová. „Pana armádního generála Bečváře maximálně respektuji, ale každý se musíme smířit s tím, co už jsme udělali,“ dodala.

Chce do čela mladší generaci

Po projednání vládou ministryně návrh představí obrannému výboru Sněmovny. „Je mi ukládáno ho projednat, není povinností, aby byl schválen,“ dodala Šlechtová. Dnes se chce ve Sněmovně sejít s předsedkyní výboru Janou Černochovou (ODS), aby domluvily termín projednání. „Je to urgentní vzhledem k tomu, že nový náčelník generálního štábu by měl nastoupit prvního května,“ řekla.

Ministryně novinářům řekla, že po nástupu Opaty očekává i omlazení velitelské struktury armády. „Chci vytáhnout mladší generaci do řízení a velení Armády České republiky, uvedla. „Chceme obměnit celé vedení a řízení, bude to opravdu enormní krok,“ doplnila. Změny podle ní jdou v ruku v ruce s reorganizací armády podle standardů NATO, která by měla být hotová v roce 2019.

Video  Šlechtová popsala svoji misi v Afghánistánu  - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

okis ( 1. března 2018 11:35 )

Ten vypadá na starýho zkušenýho milicionáře

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa