Šlechtová hledá nového náčelníka. Víc peněz na obranu poslanci zavrhli

Autor: ČTK, Mii - 
24. 1. 2018
15:28

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) navrhne nového náčelníka generálního štábu. Chtěla by také zintenzivnit kontakty s hejtmany, aby do dění v armádě víc zapojila veřejnost a od generálního štábu do konce ledna chce jasnou specifikaci, jaké požadavky vojáci mají na nové víceúčelové vrtulníky. Sněmovna však ve středu navýšení financí po 2,5hodinové debatě zavrhla. Proti byla nakonec i vláda Andreje Babiše (ANO). Kabinet mimo jiné zapochyboval o tom, zda by ministerstvo obrany dokázalo peníze utratit. 

Současnému náčelníku generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce Šlechtové Martin Stropnický (ANO) nástupce Bečváře nehledal kvůli sněmovním i prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok.

„Budu to já, kdo bude navrhovat nového náčelníka. S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu),“ uvedla Šlechtová. „Nastavujeme nové řízení celého generálního štábu, já doufám, že funkčně,“ dodala. Připomněla, že za pět týdnů ve funkci navštívila dvě porady generálního štábu a řadu posádek.

Výcvik vojáků chce přizpůsobit potřebám aliančních závazků, ale například i spolupráci s Německem. „Chtěla bych zintenzivnit práci s hejtmany, to znamená s kraji. Chci, aby se mohla zapojit i veřejnost, aktivní zálohy,“ uvedla.

Armáda chce koupit vrtulníky i radary

Se Stropnickým hovořila naposledy v prosinci. „Bavili jsme se o tom, že zakázky jsou mi předávány v mašličkách. Stav tomu neodpovídá,“ uvedla Šlechtová s tím, že blíž se k tomu vyjadřovat nebude. V úterý zadala na ministerstvu úkol zjednodušit zadávací řízení. Dodala, že chce sestavit silný tým právníků, který by zakázky byl schopen posuzovat a dotahovat do zdárných konců.

Video Ódy na Zemana, Topolánka i Drahoše: Politici v superdebatě prozradili, kdo je jejich favorit ve volbě prezidenta - Blesk Zprávy

K plánovanému nákupu víceúčelových vrtulníků Šlechtová uvedla, že po generálním štábu do konce ledna chce jasnou specifikaci, jaké požadavky vojáci mají. Nabídky, které podle ní obrana dostala při marketingovém průzkumu, neodpovídají zadaným požadavkům, protože je nelze splnit. Zároveň uvedla, že dokud nedostane souhlasné stanovisko od kybernetického úřadu, nepodepíše další miliardovou zakázku na nákup mobilních radarů z Izraele.

Česká armáda by z Izraele měla dostat za 3,5 miliardy korun s DPH osm radarů. Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. Smlouva již měla být uzavřena v polovině roku, podpis byl ale odložen. Bývalý ministr Martin Stropnický (ANO) nakonec rozhodl, že podpis smlouvy již nechá na svém nástupci.

Poslanci zatrhli zvýšení výdajů na armádu

Sněmovna ve středu zamítla předlohu ODS, která předpokládala postupný růst armádního rozpočtu až na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ODS argumentovala mimo jiné tím, že jde o nepsaný závazek Česka vůči Severoatlantické alianci. Šlechtová k tomu řekla, že ctí alianční závazky, ale v letošním a příštím roce je nereálné, aby do armády šla dvě procenta HDP. Zakázky nejsou dostatečně připraveny, upozornila ministryně.

Předlohu v debatě podpořili poslanci KDU-ČSL, TOP 09 i STAN. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) s ohledem na doporučení Severoatlantické aliance podotkl, že Česko sice něco slíbí, ale dodržení slibu nebere úplně vážně. „Berme konečně naši obranu vážně,“ apeloval. „Pokud neplníme to, k čemu jsme se zavázali, znevěrohodňujeme sami sebe,“ přidal se předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

Naopak Alexander Černý (KSČM) poukázal na to, že dvě procenta HDP odpovídají více než 100 miliardám korun. „Pokud by byly takto zamašličkovány všechny kapitoly, byli bychom tady zbyteční. Zákon ještě nepotřebujeme,“ řekl.

Sněmovní debata se točila například i kolem efektivity vynakládání peněz na obranu. V souvislosti s předlohou zněla od kritiků slova o bianco šeku pro ministerstvo obrany. Návrh na zamítnutí podal zpravodaj Josef Hájek (ANO). Podpořilo jej 110 ze 159 přítomných poslanců, proti jich bylo 39.

Video Karla Šlechtová (za ANO) dostala otázky na tělo: Sbírá po sobě pečlivě kelímky na festivalech? - Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 24. ledna 2018 16:29 )

mezi APPACI v Maticni ulici

tomik007 ( 24. ledna 2018 16:00 )

Asi nejakeho Cezkeho Indiana

Zobrazit celou diskusi
Další videa