Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Česká armáda koupí bojové drony za miliony. Přimlouval se za ně i Zeman

Prezident Miloš Zeman na velitelském shromáždění české armády  (Autor: ČTK)
Autor: bru/ČTK - 
28. listopadu 2017
12:03

Česká armáda si po roce 2020 zakoupí dron s bojovými schopnostmi. Nyní má k dispozici jen průzkumné bezpilotní prostředky. Do roku roku 2020 by vojsko mělo do oblasti dronů investovat miliardu korun. Na tiskové konferenci po veřejné části velitelského shromáždění české armády to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. V roce 2019 si také armáda zakoupí nové drony ScanEagle. Tyto stroje již nyní využívá v Afghánistánu, dostala je z USA. Nové budou stát řádově kolem 200 milionů korun.

Podle Bečváře se v příštím roce zvýší české zapojení v Afghánistánu a Iráku. Pokud záměr odsouhlasí Parlament, na mise by celkem mohlo vyjet asi 650 českých vojáků. Bečvář tvrdě kritizoval významné snížení nákladů na obranu v minulosti.

Za priority na příští rok Bečvář označil přípravu a výcvik vojsk a aktivních záloh, udržování a rozvoj bojových schopností, ale i akce na veřejnosti při oslavách 100. výročí vzniku Československa. Poznamenal, že příští rok armáda počítá s příchodem 2000 nových vojáků. Letos jich dosud podle něj přijala více než 2170 a naplněnost útvarů armády tak dosáhla 83 procent.

Prezident Miloš Zeman na shromáždění řekl, že by se měl nejen zvyšovat počet vojáků, ale za důležitý označil i příchod talentovaných lidí. Přimluvil se opět za to, aby Česko vydávalo na obranu dvě procenta HDP, jak se zavázalo při vstupu do NATO. Podotkl, že v minulosti byl dvouprocentní závazek plněn a všichni to považovali za samozřejmost. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je reálné, aby dvě procenta byla dosažena v roce 2025. Podotkl, že navržený rozpočet ministerstva obrany na příští rok se blíží 60 miliardám korun.

Jak je Zemanovým zvykem, před vojáky lobboval za pořízení moderních dronů. Armáda již podle něj vypracovala studii o začlenění bezpilotníků do výzbroje. V nejbližší době se bude podle této studie kupovat prvních šest ScanEaglů,“ řekl Zeman. Armáda je již nyní využívá při své činnosti v Afghánistánu, dostala je z USA. Ve výzbroji má i další menší drony. Podle Zemana by měly být začleněny pod vzdušné síly, a ne pod pozemní jako dosud. Zeman také v projevu pochválil aktivní zálohy.

dandova ( 29. listopadu 2017 08:27 )

sichlhamr + oldedek

agfor ( 28. listopadu 2017 17:54 )

Jen vyzbrojujte naši armádu americkými zbraněmi, aby mohli za české peníze chránit americké agresory po světě.

oldedek ( 28. listopadu 2017 17:35 )

" Mýla: Hlavně ty drony, říkal Vladimír Vladimírovič..." Je to starej stratég, paní Blažková, dyť von nás jako nejvrchnější velitel povede do póle pani Blažková, eště se neví esli pojede na bílým koňovi nebo na černým dronovi... Teď mu eště shánějí čepici - má moc velkou hlavu, ministerský skladník říkal, že má hlavu jako Belgii, tak prej to chvíli potrvá ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud