Mynář a Nejedlý letěli Zemanovi hledat „zadrženého“ poradce. V Číně je i Tvrdík

Autor: ČTK, ivm - 
15. března 2018
15:40

Pražský hrad vyslal do Číny ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Důležité mise se účastní kancléř Vratislav Mynář a ekonomický poradce Martin Nejedlý, potvrdil potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle serveru Neovlivní.cz je s nimi i Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company. Mluvčí CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář nechtěl na dotaz o cestě Tvrdíka do Číny reagovat.

Jie Ťien-ming měl být v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality.

CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga také jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím stále zůstává, podle Hradu Zeman s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Fotogalerie Zeman slaví na Hradě s věrnými 31 fotografií

Analytici ukázali na dva problémy Zemanova muže

Situaci podle Neovlivní.cz odletěla na místo prověřit tříčlenná delegace v úterý odpoledne, zpět do ČR má přiletět do konce týdne.

Podle analytiků bude zajímavé, s jakými informacemi se česká delegace vrátí. „Předseda Jie Ťien-ming a CEFC má v zásadě dva problémy,“ sdělila Anna Zádrapová ze Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia. Jeden problém je podle Zádrapové relativně rutinní, a to zadluženost firmy u státních finančních institucí, především Čínské rozvojové banky.

„Druhým, potenciálně závažnějším, je pokračující vyšetřování korupčních aktivit v Africe,“ dodala analytička. Podle americká prokuratury nejsou společnost CEFC ani Jie Ťien-ming v tuto chvíli předmětem vyšetřování. Soud v New Yorku podle The New York Times nicméně nedávno zapojil do případu speciální vyšetřovatele, kteří se mají zabývat novými důkazními materiály klasifikovanými jako tajné, uvedl Sinopsis.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Video Zemanův spolupracovník Martin Nejedlý dorazil na rozloučení s Miroslavem Šloufem, donesl kytici - David Budai, Aleš Brunclík

tomik007 ( 15. března 2018 20:34 )

Zase nejaka virtualni prehrada ?

xiioma ( 15. března 2018 19:01 )

Zeman ve středu večer oslavoval v utajení a za kordony strážců svůj triumf, měl co slavit. První vítězství urval na demagogickou lež o sudeťácích a Benešových dekretech, napodruhé opět lhal tvrzením, že jeho soupeř Jiří Drahoš otevírá dveře ilegální imigraci. Zeman je delegován balamucením lidí a lžemi.

novapa ( 15. března 2018 19:00 )

aifere kéž by tak bylo a emigrovali, proč se vykašlali na Zemana s Ovcí, to je jasný , bez legrace, je to průjmovka, uvidíme co z toho bude. Jen tak neodjeli Podělali to a čína si s nima vytře.

novapa ( 15. března 2018 18:56 )

Vašáryová je skvělá, ta by mi u nás nevadila! Tak když ty 2 zastřelili, Fico, kámoš Zemana se při tragédii sešel z poděděnkyněmi po Mečiarovi a vyprávěly jim s kaliňákem sexistické vtipy a 300 báb se hihňalo. Nebo, jedna strana o 4 členech z toho je jeden bratranec předsedy, nebo jeden co má 9 dětí s 10 ženami. Tam je bordel a my si Fica taháme na sjezd...................

jentakjen ( 15. března 2018 18:50 )

Kašpar zdenekk si zase píše sám se sebou a přeměřuje si pindíka mikrometrem, úchyl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud