Chválil rasistu, teď křtil knížku ve Sněmovně. A Klaus mladší se chlubí jeho věnováním

Autor: Jakub Veinlich - 
13. 3. 2018
05:25

Poslanecká sněmovna, to není jen prostor pro jednání poslanců, ale také pro občasné kulturní akce. Tou poslední byl křest knihy sociologa Petra Hampla, který veřejně podpořil otce, jenž točil svou malou dceru, která tloukla do polštáře a myslela si, že je to „cikán, či muslim“. Azyl podzemních prostor Sněmovny zajistil autorovi a jeho hostům poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. A nechyběli ani další poslanci. Například Václav Klaus mladší, který má od autora i věnování.

„Otevřený rasista křtí knihu přímo v Poslanecké sněmovně a poslanec za stranu, která si říká občanská a demokratická, se chlubí věnováním, v němž ho autor označuje za svého oblíbeného politika. Česko, 2018,“ pozastavil se nad úterním křtem knihy na půdě poslanecké sněmovny moderátor Českého rozhlasu Jan Moláček na sociální síti.

Připomněl zároveň, že se právě Petr Hampl pochvalně vyslovil o pravomocně odsouzeném otci. Ten  nabádal malou dcerku, aby tloukla baseballovou pálkou do polštáře, představovala si, že je to „cikán nebo muslim“ a povzbuzoval ji slovy „Jenom mu zlom pár kostí, nezabij ho“. Přitom si ji natáčel na mobil.

Hampl toto video, které obletělo internet a rozzlobilo některé politiky i odborníky, okomentoval slovy, ve kterých otcův styl výchovy schvaluje: „Bylo hloupé, že dal průchod své otcovské hrdosti a sdílel to na sociálních sítích. Ale jinak je to skvělý táta,“ citoval Hampla Moláček.

Na křtu knihy, která bude podle autora – sociologa Hampla výbušná, se v podzemní restauraci Sněmovny sešli také poslanci Václav Klaus mladší z ODS, Jiří Kobza z SPD, nebo Jaroslav Foldyna z ČSSD, který podle všeho prostory zajistil.

„Knihy mají být psány a jejich obsah diskutován, bez ohledu na osobu autora,“ řekl Blesk Zprávám ke křtu na půdě Sněmovny poslanec Foldyna, podle kterého je diskuse podstatou demokracie, a pokračoval. „Křtu se zúčastnilo mnoho osobností, jejichž názor mě zajímá.“

Hamplovu reakci na zmíněné video, jak ji popisuje Moláček, Foldyna nevnímá jako nijak závadnou. Reakci pana Hampla na Vámi zmíněné video jsem do dnešního dne neznal. Po seznámení se s jejím přesným zněním ale musím říci, že Vaše interpretace jejího obsahu je zcela chybná. Ostatně: tato reakce končí otazníkem – to znamená, že vybízí k diskusi,“ napsal Blesk Zprávám Foldyna.

A co vlastně Hampl k inkriminovanému videu napsal?

Tatínek, který povzbuzoval svou malou holčičku k tomu, aby mlátila baselovou pálkou do polštáře představujícího snědého násilníka, dostal podmínku. Bylo hloupé, že dal průchod své otcovské hrdosti a sdílel to na sociálních sítích. Ale jinak je to skvělý táta. Za pár let bude jeho dceři 14, pak 16, 17... Bude žít v Evropě s rozsáhlými islámskými komunitami, ve kterých bude převažovat přesvědčení, že znásilnit bílou děvku je perfektní služba aláhovi. Ale tuším, že jestli to někdo zkusí na tuhle holčičku (vlastně už slečnu), bude mluvit o štěstí, když skončí jenom s rozkopanými koulemi. Schválně to srovnejte s vysokým evropským úředníkem panem Landenburgem, který svou dceru vedl k tomu, že migranti jsou něžní citliví hoši a potřebují hlavně pochopení. Takže ji jeden z těch traumatizovaných chudáků surově zmlátil, znásilnil a nakonec utopil. Otec měl starost hlavně o to, aby se to neobrátilo proti migrantům. Kterému z těch otců záleží na jeho dítěti? Který z nich si zaslouží víc úcty?

Soud se s otcem „motivované“ dcery vypořádal loni v říjnu uložením podmíněného trestu jeden rok vězení s odkladem na tři roky zkušební doby. Muž je pod dohledem mediační a probační služby. Soud rozhodl na základě trestního příkazu. Otec se prý dopustil trestného činu ohrožování výchovy dítěte a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práva svobod. 

Kniha z veřejné sbírky

Hamplova kniha je o Islámu a islamizaci společnosti, peníze na ní vybíral také například na internetu na startovači. Podporoval ho při její propagaci také například Martin Konvička, který brojil v České republice proti islámu a kandidoval do Senátu.

Václav Klaus mladší se pyšní na Facebooku věnováním, “Václavu Klausovi mladšímu, mému oblíbenému politikovi. Petr Hampl,“ napsal Hampl.

Redaktor Moláček vyzval ODS, aby se od Klausovy účasti na akci distancovala. „Takže si to řekněme úplně na rovinu - pokud se ODS - Občanská demokratická strana a Petr Fiala od Václava Klause ml. nedistancují, přidávají se k jeho podpoře čirého, neskrývaného rasismu,“ vyzval redaktor ODS.

Celý křest Knihy, který Hampl nazval startem, proběhl v podzemní restauraci Poslanecké sněmovny. Což je podle autora příznačné, protože ho často neradi kvůli jeho názorům někde vidí. „Když svolám své kamarády v Praze do hospody a nedělám to v utajení, tak má ten hospodský spoustu telefonátů a e-mailů a začne se o něm mluvit a za dva dny mi zavolá, že to nemá za potřebí a že tu rezervaci ruší,“ řekl hostům křtu.

„Každý, kdo je tu, se o tu knihu nějak zasloužil. Buď že mě inspiroval, nebo na ni dal peníze nebo pomohl s korekturami nebo nějakou radou,“ řekl Hampl hloučku přítomných, mezi kterými byli už zmiňovaní poslanci, nebo blízký spolupracovník bývalého prezidenta Klause Ladislav Jakl.

„Svět se mění a ty staré hranice levice a pravice jsou dnes už někde jinde a politická scéna dozná několik změn, nejen v Itálii, to je jasné,“ řekl při slavnostní příležitosti Václav Klaus mladší.

Jaroslav Foldyna zase přiznal, že i když pochází z České Lípy, má matku Srbku.

„Co tady dělám, ortodoxní levičák? Já jsem si myslel, že jsem ortodoxní levičák, konzervativní levičák – než mi dali takovou nálepku neomarxisti, že jsem Renegas – protože jsem začal přemýšlet a ptát se a když oni nemají na něco odpověď, tak jste v první fázi možná xenofob a když se zeptáte náhodou podruhé, tak jste fašista. Ale já jsem obyčejný chlap,“ řekl hostitel akce Jaroslav Foldyna.

Video Rozhovor s Jaroslavem Foldynou (ČSSD) při příchodu na inauguraci Miloše Zemana (8. 3. 2018) - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Hampl teď s knihou objíždí besedy. O víkendu byl například v Olomouci. Po „road show“ ho doprovází také antiislamista Martin Konvička, který čelí z roku 2016 také například trestnímu oznámení za pálení islámu před mešitou. To na něj podal radní Brna Svatopluk Bartík, podle kterého se mohl Konvička dopustit  trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny. Konvička také v létě 2016 fingoval teroristický útok v Praze, který měli spáchat islámští teroristé. Od jeho soukromých aktivit se tehdy distancovalo vedení Jihočeské univerzity, kde Konvička dodnes působí jako entomolog.

Video Takto to vypadalo poté, co magistrát nařídil Konvičkovcům akci rozpustit. Lidé pískali a křičeli - Matěj Smlsal
1080p 720p 480p 360p 240p

Blesk Zprávy oslovili také předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka s dotazem, zda mu nevadí, že se podobné akce konají na půdě parlamentu? Vondráček se nejdříve ptal na podrobnosti, později už ale neodpověděl.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa