„Zeman složil křivou přísahu.“ Šokovaná Němcová se pustila i do šéfa Sněmovny

Autor: Jakub Veinlich - 
9. 3. 2018
19:45

Bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) byla první, koho se dotkl při inauguraci projev prezidenta Miloše Zemana. Vladislavský sál Pražského hradu proto opustila. Blesk Zprávám v rozhovoru řekla, že se jí dotkly Zemanovy útoky. Prezident tak podle Němcové složil křivou přísahu. Na akce, které bude v budoucnu pořádat Hrad, prý nepřijde. Bývalá šéfka poslanců také zkritizovala svého nástupce Radka Vondráčka (ANO), který si podle političky nedokázal pohlídat, komu odcházejí pozvánky na inauguraci.

Blesk Zprávy: Proč jste odešla při projevu prezidenta Miloše Zemana z Vladislavského sálu?

Byla jsem šokovaná tou křivou, vědomě křivou přísahou, kterou složil prezident na historickou ústavu z roku 1920, kterou okamžitě vědomě porušil, proto jí říkám křivá a vědomě porušená. Protože ve svém projevu, který měl jistě v hlavě připravený dopředu, tak věděl, co bude říkat, a přísahal na něco jiného.

Přísaha, že bude dbát na prospěch všech lidí, a okamžitě v tom projevu nás začal dělit, tak jak to dělal celých pět let, na svoje kamarády a svoje odpůrce. Jedni jsou dobří, druzí jsou špatní. Dělí tu společnost a rozvrací ji dál. A to je něco, co nemohlo zůstat bez odezvy – ten útok na svobodná média, poslední zbytek svobodných médií, který tady je, která nevlastní ani Andrej Babiš, ani prezidentův kamarád pan Soukup. A to nevěstí nic dobrého.

Znamená to, že Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura a Vojtěch Filip jsou připraveni pro tu vládu tak, aby mohli umlčet svobodná média, která jsou zásadní podmínkou demokratického provozu v České republice.

Video Část poslanců TOP 09 a ODS odešla během projevu Miloše Zemana při jeho inauguraci. - Jakub Veinlich,
1080p 720p 360p

Byla jste jediná z občanských demokratů, kdo odešel…

Já jsem nekoukala, kdo jde nebo nejde.

Za vámi pak odcházeli ještě zákonodárci z TOP 09. Nemrzelo vás, že se k vám nepřidali také další členové ODS?

Já to tak neberu. Nechtěla jsem udělat nic jiného než vyjádřit svůj individuální osobní postoj, který na té schůzi, a byla to schůze, byť to mělo tu mimořádně slavnostní atmosféru toho prostoru Vladislavského sálu, tak je to pořád schůze Sněmovny (společně se Senátem, pozn. red.).

Za normálních okolností bych s tím, s kým nesouhlasím, mohla polemizovat a přednést svůj protinázor. Tady to ale nešlo. Ale když chcete a víte, že zastupujete spoustu lidí, kteří byli pobouřeni tím, co se tam dělo, tak musíte dát nějak svůj postoj najevo a to, že jsem odešla, byla jediná možnost. Nikomu ze strany nevyčítám, že se nepřidal. Vím, že tam byla spousta těch, kteří to cítili jako já, jenom nechtěli odejít, aby třeba nenarušili nějaké dekorum.

Říkala jste, že prezident přísahal na ústavu z roku 1920. Jenže prezident ruku na ústavu vůbec nepoložil, i když ho k tomu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) před složením slibu vyzval. Co říkáte tomuto asi protokolárnímu prohřešku?

Z místa, kde jsem ve Vladislavském sále seděla nebo poté stála během přísahy, nebylo příliš vidět. Nevím, co mělo znamenat toto gesto. To, že ví, že má dát ruku na ústavu a má odpřisáhnout. Tak jestli už věděl, že ji vzápětí poruší, nevím. Ale myslím, že je mu to úplně jedno. Je to absolutní neúcta ke všemu, co symbolizuje demokracii. Sice se k ní slovně hlásí, ale v praktickém životě ji popírá – v prezidentské funkci dvojnásob.

Video Útočný projev Miloše Zemana při inauguraci: Šil do Bakaly, ČT i poslanců TOP 09. - ČTK, Blesk Zprávy
360p

Chápu správně, že kdyby vám přišla znovu pozvánka na nějakou akci na Pražský hrad, tak už tam nepůjdete?

Já jsem na Pražský hrad od té korunovační virózy Miloše Zemana nechodila. Ale toto nebyla pozvánka Pražského hradu. Toto byla společná schůze Poslanecké sněmovny a Senátu, kdy před poslanci a senátory prezident skládá svůj slib. Brala jsem to proto jako svou povinnost na schůzi Sněmovny jít. Ale na pozvánky Miloše Zemana nereaguji a na 28. října bezpochyby také chodit nebudu.

Co říkáte jako bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny tomu, že se na poslední chvíli zachraňovala situace s pozvánkami, kdy současný předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček rozesílal pozvánky těm, které Pražský hrad nepozval? Například rektorovi Masarykovy univerzity Mikuláši Bekovi. A pozvánky podle informací Blesk Zpráv došly na poslední chvíli v elektronické podobě i některým europoslancům.

Je to naprosto nedůstojné a nestandardní. Tu pozvánku sice formálně rozesílá Pražský hrad, ale za pozvání hostů je odpovědný předseda Poslanecké sněmovny. Ten tu pozvánku podepisuje. Všem 700 hostům, nebo jestli nás bylo 690… pamatuji si ale, jak to bylo před pěti lety, že jsem vše podepisovala a hlídala jsem si, aby pozvánky odešly všem poslancům, všem senátorům, všem zástupcům krajů, primátorům, akademické obci, všem náboženským společenstvím, zástupcům justice, diplomatickému sboru.

Vše jsme měli takzvaně omašličkované, vědělo se přesně, kolik obálek musí kam odejít, aby nikdo nebyl opomenutý. Tady to bylo zjevné – předseda Sněmovny Radek Vondráček si to nehlídal, nechal zvůli hradního protokolu, aby tam pozvala jen prezidentovy kamarády, a pomohl k rozvracení společnosti.  

Doporučujeme
amej ( 27. března 2018 14:51 )

Tato dementní ženská už leze krkem většině národa. Ať už se spakuje a čumí doma na telku a překročí tu svoji nenajedenost po penězích.

mirkazam ( 15. března 2018 13:40 )

zdenekk...a ty se považuješ za více vzdělanou svini ???

Diginka ( 11. března 2018 12:38 )

Nezadat: 1) Němci páchali svinstva, ale na cizím národě. Daleko větší svinstva páchali čeští kolaboranti (nejdřív spolupracovali s Němci a pak se vrhli pod sukně Rusům) na vlastním národě. 2) Škoda, že voleb se pravidelně účastní pouze cca 65% voličů, pokud by se měla účastnit alespon 99% mohli bysme mluvit o vašem vítězství, v tomto případě to tak nevidím. 3) Pokud se něco ODS nepodařilo a mluví se v tomto státě o tom, že něco rozkradli - podívala bych se do vlády KSČ za 40 let kolik se toho rozkradlo a do doba totalismu, kolik nás stála "osvobozující" vojska 4) pokud diskutujeme, mohli bychom i slušně, bez sprostých slov - ale to se netýká pouze vás 5) Věřte mi, že pokud bych byla mladší s emigrací bych neváhala, nikde nepadají pečení holubi do pusy, ale málokde jsou tak hloupí a zaprdění lidé jako u nás, bohužel

Nezadat ( 10. března 2018 23:05 )

Diginka:Jen tak mimochodem,když uznáváte demokracii,tak si zabalte pět švestek a pěkně demokraticky když jste prohráli táhněte vy.A nebo nevíte,že v demokracii se podřizuje menšina a v tom je zakopaný pes,proto údajní demokrati co nás nazývají lůzou neznají ani základy demokracie,když si myslí,že menšina je nadřazená většině.

kacer56 ( 10. března 2018 19:44 )

Tahle stará zapšklá hromada hnoje,která měla jako předsedkyně sněmovny skoro 200 tisíc,je teď úplně v hajz.lu,protože za 100 tisíc a mizernej důchod ona neumí žít.Místo aby dělala na inauguraci prezidenta zoufalý gesta,měla by ta stará zrůda ,která vždycky umí každýmu poradit,vysvětlit,proč dala auto sněmovny k dispozici synovi.Měla na to příležitost,když se teď přišla vyzvracet do žumpy k Drtinový a Veselovskýmu.To Vám byly stejný bláboly jak z dílny od Moravce nebo od Slonkové s Kubíkem.No prostě praýská kavárenská špína.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa