Důchody můžou být financovány z privatizačních účtů, potvrdil Babiš

Autor: ČTK, Mii - 
8. března 2018
13:48

Důchody, jejichž zvýšení vláda plánuje od příštího roku, by mohly být financovány z peněz na privatizačních účtech. Uvádí to novela zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR (FNN), kterou ve čtvrtek kabinet schválil, informoval premiér v demisi Andrej Babiš ANO). Novela řeší snadnější převod peněz mezi tzv. Fondem privatizace a státním rozpočtem. Vláda počítá, že navýšení důchodů bude stát zhruba 14,5 miliardy korun. Ve fondu bylo ke konci loňského roku 21,96 miliardy korun. Novelu, kterou ještě musí schválit parlament a podepsat prezident, kritizuje opozice.

„Myslím si, že ten účet už dávno neměl existovat. Slouží na výnosy z dividend nebo prodej majetku. A ten účet už byl v minulosti používán na převod do státního rozpočtu a ty peníze sloužily na financování důchodů,“ uvedl Babiš. Dodal, že letos poprvé bude důchodový účet v přebytku a podle současného znění zákona tak nemohou být peníze převedeny do rozpočtu. „A proto navrhujeme tu novelu,“ dodal premiér.

Kde se vzal Fond privatizace? Býval to Fond národního majetku.

Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ. Například z předloňského zisku firmy stát dostal loni dividendu 12,4 miliardy korun. Z fondu se financuje například odstraňovaní starých ekologických škod.

Vláda minulý týden schválila, že by od ledna 2019 měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Návrh novely zákona o důchodovém pojištění, kterou musí ještě schválit parlament, přináší také změnu v pevné výměře důchodů, jež je pro všechny stejná. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun.

Neklesne zůstatek na účtech příliš? 

Ministerstvo financí v materiálu upozornilo, že mezi roky 2012 a 2015 klesly zůstatky na účtech fondu o více než 8,8 miliardy korun, tedy o více než 51 procent, na 8,4 miliardy korun. Přitom možné požadavky, které mohou, ale také nemusejí být na základě smluv uplatněny, tvoří zhruba 142,8 miliardy korun.

Majetek Fondu privatizace ke konci roku 2016 činil 96,6 miliardy korun. „V případě, že by došlo k neočekávanému výpadku příjmů, nebude ve Fondu privatizace dostatek aktiv pro krytí všech potenciálních závazků a finančních požadavků,“ upozornilo ministerstvo financí v materiálu.

Schillerová: Ekologie o peníze nepřijde

Ve středu ministerstvo na internetu uvedlo, že vzniká riziko bezúčelného hromadění peněz na privatizačních účtech, protože zůstatky na účtech výrazně převyšují výdaje na ekologické a další privatizační závazky. „Setkala jsem se s kritikou, že přijetím novely vznikne riziko nedostatku prostředků na ekologický a revitalizační program. To je omyl, tyto výdajové tituly z privatizačních účtů budou mít nadále prioritu a v případě potřeby bude naopak možné čerpat na ně prostředky ze státního rozpočtu, což doposud nešlo,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Novela rovněž snižuje počet výdajů, které bude z fondu možné financovat. Norma vychází z Koncepce stabilizace finančního stavu zvláštních účtů privatizace, kterou předchozí vláda schválila loni v září. Koncepce upozorňovala na to, že příjmy fondu, které jsou z 80 procent tvořeny dividendami společnosti ČEZ, nestačí pokrýt závazky fondu.

Ministerstvo financí již v koncepci schválenou loni v září proto navrhlo vyřadit z fondu potenciální výdaje na podporu průmyslových zón a výdaje na dotace zasílané státnímu podniku DIAMO k odstraňování následků těžby uranu ve Stráži pod Ralskem. „Oba tituly lze hradit z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedlo tehdy ministerstvo financí.

Dále ministerstvo v novele navrhlo, aby potenciální možnost využít peníze fondu ztratily ministerstvo kultury a státní fondy dopravní infrastruktury a rozvoje bydlení. „U žádného z dotčených subjektů není ke dni předpokládaného nabytí účinnosti zákona znám žádný nárok na finanční prostředky zvláštních účtů privatizace,“ uvádí materiál. Zákon by měl být účinný od příštího roku.

zdenek43 ( 8. března 2018 19:38 )

je to stejne jako ve volbach 2013 . . . . . . Babiš přiznal, že před volbami 2013 plácal a střílel od boku... 11.5.2015 - Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval. Druhý nejbohatší Čech v rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu, ale nebyl jsem daleko. haji se Babiš.

zdenek43 ( 8. března 2018 19:36 )

a uz je to tady,,,,,,,,,,,,, p r i v a t i z o v a t ........ to bylo kecu , jeste 3.zari 2017 pred volbamaaaaaaaa 2017 - - „Nebudeme privatizovat zdravotnictví. Jsme i nadále proti plošné privatizaci nemocnic,“ píše se ve volebním programu hnutí ANO ..... Zavedení zaměstnaneckých výdajových paušálů, které zvýší lidem mzdy, konec superhrubé mzdy, nezvyšování daní a naopak seškrtání počtu ministrů. I to napsalo ANO do svého volebního programu. „Lidé se musí cítit bezpečně, musíme prosazovat uzavření vnější evropské hranice. Euro v tuto chvíli není pro nás výhodné,“ zdůraznil lídr hnutí Andrej Babiš. a dalsi l z i a polopravdy . . . . Je podle něj třeba začít zemi řídit ne ve prospěch kmotrů a jejich kámošů. „Mě neumlčí, mě nezastraší,“ prohlásil při představování programu, který má čtyřiačtyřicet stran a je nazvaný Teď nebo nikdy. „Smáli se nám, že nemáme žádný program. Teď máme skvělý program na čtyři roky,“ prohlásil šéf ANO. ....... „V těchto volbách jde o všechno. Je to první a poslední pokus zbavit se nesnesitelné, propracované a zákeřné korupční hydry, která po více než dvacet pět let dusí, parazituje a pomalu rozkládá celou naši zemi,“ řekl Babiš. ..... Konec ministerstva životního prostředí, Senát volit jinak Babiš plánuje, že spojí ministerstvo životního prostředí a zemědělství do jednoho. Zrušena má být také funkce samostatného ministra pro lidská práva.....

tomik007 ( 8. března 2018 14:54 )

A co takhle pozadat soudruhy Klause a Toporanka aby vratili duchodove fondy ktere si vypujcili ???

sores ( 8. března 2018 14:34 )

Ať si politci sníží platy a bude na vše! Berou cca 200 tisíc za sezení v teple v obleku. Naberou si k tomu 3-4 další funkce v kterých stejně nejsou jen se občas ukáží.Kalousák roz.f.rcal miliardy které byly určeny na důchody co zůstaly uložené po KSČ když odstoupila tato strana, Kalous by nejraději zrušil důchody nebo dával jen stravenky na jídlo.On a rychlo zbohatlíci mají české občané u zadele.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud