Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Babišova vláda kývla na vyšší důchody. Tisícovku dostanou lidé nad 85 let

Autor: ČTK, kal - 
27. února 2018
15:45

O tisíc korun měsíčně by měly od ledna 2019 stoupnout důchody seniorům nad 85 let. Počítá s tím návrh novely zákona o důchodovém pojištění, kterou v úterý schválila vláda v demisi, ještě ji musí potvrdit parlament. Norma přináší změnu i v pevné výměře důchodů, jež je pro všechny stejná. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun.

Podle ministryně práce v demisi Jaroslavy Němcové (ANO) si polepší zhruba polovina lidí s nižšími důchody. Druhé polovině se růst penze zpomalí. Všichni důchodci by podle propočtů Němcové mohli dostat 320 korun plus současnou valorizaci. Každý důchodce dostane minimálně 540 korun plus zbytek podle zásluhové části penze, dodal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „Celkové navýšení důchodu tak v průměru bude 918 korun,“ uvedla Němcová.

Navýšení výdajů téměř o 15 miliard

Státní pokladnu vyjde navýšení na zhruba 14,5 miliardy korun. „Celkem 12 miliard máme předpoklad na plošné navýšení o 320 korun měsíčně a 2,5 miliardy korun na výdaj spojený s navýšením o tisíc korun,“ uvedla Němcová před jednáním kabinetu. Podle Babiše peníze vláda získá novelou zákona o Fondu národního majetku, kterou chce projednávat příští týden. „Ve fondu je 21 miliard, které vláda použije na důchody,“ řekl Babiš.

Peníze ze zrušeného Fondu národního majetku jsou v tzv. Fondu privatizace. To jsou fakticky zvláštní účty, na které plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ. Například z předloňského zisku firmy stát dostal loni dividendu 12,4 miliardy korun. Dividendy od ČEZ přitom tvoří zhruba 80 procent příjmů fondu. Navíc z nich stát financuje například odstraňování starých ekologických škod. Ministerstvo financí v lednu v materiálu k novele zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR ale upozornilo, že příjmy fondu nestačí pokrýt závazky fondu. Ke konci loňského roku bylo ve fondu podle úterního vyjádření ministerstva 21,96 miliardy korun.

Hospodářská komora: Zásluhovost bude ještě menší

Podle Hospodářské komory je návrh s ohledem na fiskální důsledky nekoncepční a důsledkem jeho zavedení bude u důchodového systému ještě menší zásluhovost než nyní. Řešení vidí komora v přijetí skutečné penzijní reformy, uvedl její mluvčí Miroslav Diro.

Hospodářská komora dále uvedla, že návrh zhorší fiskální udržitelnost penzijního systému. Podle ní musí být navýšení výdajů rozpočtu kryto vyššími příjmy, krácením výdajů nebo kombinací obojího. Protože je podle ní ale předložen i návrh na změny v oblasti daní, přičemž jen změny v daních z příjmů mají dopad na veřejné rozpočty zhruba 22 miliard, nelze předpokládat, že zvýšení výdajů na důchody budou krýt vyšší příjmy, ale naopak razantní omezení jiných výdajů. „S takovými kroky ale programové prohlášení nepočítá,“ uvedli zástupci komory.

O přesné zvýšení důchodů má být jasno v září

Pokud zákon projde parlamentem, přesnou částku výměry důchodů na příští rok vláda stanoví v září podle nových pravidel. Zvýšení důchodů o tisíc korun pro seniory nad 85 let návrh zákona přímo stanovuje k 1. lednu 2019. Podle autorů návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali na odpočinek s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci.

Video  „Důchod není štědrý, lidé živoří. Je nutná reforma,“ varoval tehdejší šéf důchodové komise Potůček   - David Budai, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Současně pevná část penze, která je pro všechny stejná, musí odpovídat devíti procentům průměrné mzdy. Podle novely by to mělo být nově deset procent. To však neznamená, že se penze zvednou o procento, jen se přeskupí jejích složení. Pravidla pro přidávání zůstanou stejná, zvětší se podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky.

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR ve své nedávné analýze napsal, že návrh povede k nivelizaci důchodů. Na malou zásluhovost penzí v Česku poukazoval už dřív i Ústavní soud. Němcová má přístup vlády za legitimní. Zdůraznila, že současný systém valorizací zůstane zachovaný.

Ebba ( 27. února 2018 16:55 )

to si dělá *** , to se dobře slibuje, stejně nepřijdou o moc peněz, vždyť kdo se toho dožije?? Populismus...zavřít všem hubu... je mi už ze všech na blití

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa