„Cesta do pekel,“ varuje ODS. Okamurovu přímou volbu starostů poslali poslanci dál

Autor: ČTK, AKu - 
6. 3. 2018
20:57

Zavedením přímé volby starostů, primátorů a hejtmanů, jak ji navrhlo hnutí SPD Tomia Okamury, se budou zabývat sněmovní výbory. Poslanci neschválili návrh ODS a TOP 09 na zamítnutí předlohy už v prvním čtení, ani KDU-ČSL na její vrácení předkladatelům k přepracování. Kritici tvrdí, že návrh SPD není dopracovaný a pokud by byl schválen, nastane chaos a rozvrat komunální politiky. Naopak podle Okamury bude možné při dalším projednání předlohy najít bez časového tlaku kompromis, který by byl pro všechny přijatelný.

Kriticky vystupovali v debatě zejména občanští demokraté. Podle Ivana Adamce předloha není systémovou změnou, ale jen politickou proklamací. Věří, že Sněmovna z ústavy trhací kalendář, jak uvedl, neudělá. „Je to cesta do pekel,“ zdůraznil. Jan Bauer mluvil o legislativním marketingu a zmetku a Bohuslav Svoboda o „strašné ráně do vody“.

„Zákon nepřinese přímou volbu starostů, ale rozvrat komunální politiky,“ přidal se ke kritikům předseda poslanců STAN Jan Farský. Místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová se obává chaosu. „Je to zajíc v pytli, u kterého nevíme, co udělá,“ uvedla.

Odpůrci návrhu SPD, mezi nimi třeba Dominik Feri (TOP 09), poukazovali také na to, že vedle doplnění ústavy měli autoři předložit návrh prováděcího zákona, jak by si přímou volbu starostů a hejtmanů představovali, nebo věc aspoň plénu vysvětlit. Podle Stanislava Juránka (KDU-ČSL) by se mělo začít debatou a teprve na jejím základě normu předložit.

Sněmovna začala projednávat předlohu SPD už minulý čtvrtek. Poslanci Okamurova hnutí mluvili o zlepšení kvality demokracie, zvýšení zájmu o volby a o zdůraznění osobní odpovědnosti starostů, primátorů a hejtmanů, když nynější systém nahrává podle nich kolektivní nezodpovědnosti. „Prostřednictvím přímé volby je možné vytvořit osobnost se silným mandátem pod přímou kontrolou veřejnosti,“ řekl Radek Rozvoral. Okamura tvrdí, že přímá volba by přispěla k „obrodě správy věcí veřejných“ a byla by prvním krokem k odvolatelnosti politiků.

Předlohou se nyní budou zabývat ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, byla by pro její schválení nutná nejméně třípětinová většina jak ve Sněmovně, tak v Senátu.

Video Adriana Krnáčová o přímé volbě hejtmanů - Blesk - Jaroslav Šimáček
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
hejhej ( 7. března 2018 15:51 )

anka: Pan Okamura má dokončené středoškolské vzdělání ( s maturitou), stejně jako bývalý min.vnitra Chovanec a větší než bývalý ministr zahraničí v Nečasově vládě Schwarzenberg - nemá ani maturitu.

tomik007 ( 6. března 2018 23:23 )

Nicmene vyprazdnovat stranickou pokladniczku dokaze pomerne obratne a hbite

hejhej ( 6. března 2018 22:37 )

Cokoliv navrhne někdo jiný než ODS, TOP09 tak je špatné. Kdo tady rozděluje společnost? Pidi strany, které nezískaly dostatečný počet hlasů ve volbách, aby mohly nadále vládnout a rozprodat zbytek republiky .

anka ( 6. března 2018 22:04 )

pan Okamura - muz bez vzdelani, bez znalosti a umu, velice rychle pochopil kde se daji vydelat penize...pan Okamura neni politik ale zlatokopka...

deratizater ( 6. března 2018 21:46 )

Na Slovensku mají přímé volby starostů občany už léta a nemohou si je vynachválit .Odpadly povolební stranické pikle a starostou se stane jen ten kterého si občané nejvíce váží.Obavy ODS jsou debilní a pokrytecké.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa