Okamurovci žalují Pelikána za „fašisty“. Poslankyně kvůli tomu přiznala židovský původ

28. února 2018
11:47

Poslankyně SPD a místopředsedkyně ústavně právního výboru Sněmovny Jana Levová podá trestní oznámení na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli tomu, že označil SPD za fašistickou stranu. 

V dopise, který Pelikánovi zaslala a který poskytl médiím předseda strany Tomio Okamura, napsala, že by si Pelikán měl uvědomovat vážnost své funkce ministra spravedlnosti. V listu upozornila na židovské kořeny své rodiny.

Právě proto se mě a mé rodiny dotklo Vaše vyjádření, která jste dal v rozhovoru pro Aktuálně.cz,“ uvedla s tím, že ministr spravedlnosti by si měl uvědomovat vážnost své funkce. „Pokud tedy hovoříte o našem hnutí SPD jako o fašistické straně, pak byste si měl být vědom následků svého jednání. Proto, pane ministře, budu požadovat trestně-právní odpovědnost za Vaše výroky a po konzultaci se svým právním zástupcem na Vás podám trestní oznámení,“ uvedla.

Pelikán ve vztahu k vyjednáváním, která vede ANO a SPD ohledně podpory vlády, serveru řekl, že je pro něj nepřijatelné být ve vládě, která se bude jakkoli opírat o SPD. „Já se nechci dostat do pozice, kdy budu nějakým způsobem muset korigovat svoje názory nebo postupy podle toho, co chce fašistická strana. Je to pro mě nepřijatelné,“ řekl ministr v demisi Robert Pelikán v rozhovoru pro web.

Šéf SPD Okamura se s Pelikánem nedávno chytl už kvůli koncentračnímu táboru v Letech. Okamura zpochybil, že šlo skutečně o „koncentrák“, Sněmovna kvůli tomu řešila jeho možný konec ve vedení dolní parlamentní komory. Okamura ale nakonec svou pozici právě za pomoci hnutí ANO, jehož členem je Pelikán, uhájil. Spekuluje se, že i proto, že ANO Okamurovce potřebuje k protlačování svých zákonů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud