Okamura vytáhl šaríu a mrzačení lidí. Návrh SPD proti islámské ideologii napoprvé prošel

Autor: ČTK, simao - 
1. března 2018
13:10

Vášnivá debata ze středy o mešitách a modlitebnách muslimů v Česku měla ve čtvrtek ve Sněmovně dohru. A uspěla při tom SPD Tomia Okamury. Podpora a propagace ideologie, která hlásá nenávist a potlačuje svobody, možná bude trestnou. Zatím je trestná jen podpora nenávistných hnutí. Rozšíření trestního zákoníku dnes ve Sněmovně v prvním kole prosadili právě okamurovci. 

Piráti neuspěli se snahou novelu už nyní zamítnout pro omezování svobody slova. Normu nyní projedná sněmovní ústavně právní výbor. Novela má podle předkladatelů zaplnit mezeru v zákoně, který umožňuje postihnout jen propagaci konkrétního hnutí, nikoli ale samu ideologii. Taková jednání by ale mohla být podle oponentů včetně vládních legislativců stíhána pro podezření z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Vláda k předloze nakonec zaujala neutrální stanovisko, podle kritiků to souviselo s možnou podporou SPD menšinovému kabinetu ANO. Okamura už při středečním projednávání novely uvedl, že novela má „chránit naše životy před terorismem“ ve jménu „zrůdné islámské ideologie“ . „Nejenže nebude líp, bude už jen hůř a hůř, až muslimské komunity objeví naši republiku,“ varoval.

Džihád vs. omezení svobody slova

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) doporučil zamítnutí novely kvůli tomu, že by zavedla nový verbální trestný čin a omezuje svobodu slova. Marek Výborný (KDU-ČSL) označil novelu za „laciné řešení“ a „projev nežádoucího legislativního diletantství“, který byl ovlivněn jedním soudním řízením.

Poslanec SPD Jiří Kobza dnes Pirátovi Ferjenčíkovi na výtku ohledně omezení svobody slova vzkázal: „Džihád se vede různými způsoby, nejenom mečem, ale také penězi, písmem a slovem, takže určitá kontrola verbálních projevů je namístě a myslím si, že naše soudy ve své nezávislosti a nestrannosti si s tím určitě poradí.“

Ferjenčík Kobzova slova odmítl, podle něj je návrh SPD příliš široký - nevztahuje jen na islám, ale i na další ideologie a jde podle něj o „velmi razantní zásah do svobody slova“, který se samotného džihádu vůbec týkat nemusí.

Okamura straší případem expředsedy muslimské obce

Okamura poukázal na případ bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, kterého soud nepravomocně zprostil obžaloby za šíření radikální islámské knihy. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) upozornil na to, že Sáňkův případ není uzavřen. „Proti zpřísnění trestnosti nic nemám, jakkoli si myslím, že to dopadne i na některé navrhovatele,“ řekl. Okamura to označil za „hlouposti a invektivy“.

Sáňkův případ se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor i kniha jsou v některých státech nežádoucí. Podle žalobců kniha obsahuje pasáže o potřebě prosazování islámského práva šaría a má protidemokratické rysy. Obvodní soud pro Prahu 1 dospěl k závěru, že kniha nepropaguje hnutí. Nadřízený soud ale loni v únoru rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání.

„Jako prostředek pro napravení lidí a zločinců se v této knize v České republice v současné době propaguje mrzačení odsouzenců, dále že podle islámského práva šaría není znásilněním, jestliže manžel vykoná sex s manželkou za pomoci fyzického násilí, dále je v této knize obhajováno islámské právo šaría v oblastech fyzických trestů, bičování, kamenování, utínání rukou a nohou apod. (...) , tak já takové věci nechci, aby se tady v České republice propagovaly,“ bouřil však přesto Okamura

Video  "Šikmých očí se nezbavím, ani nechci." Okamura prý každý den čelí rasistickým narážkám  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marlen52 ( 5. prosince 2018 16:34 )

souhlas s Okamurou nechci je tady

satanas ( 7. března 2018 15:42 )

Ted jeste aby redakce respektovala diskuze a propustila ze sluzeb cenzory!

satanas ( 7. března 2018 15:40 )

O chudobe v USA nikdo nepise..TA je prece uz staleti na "Urovni"...

zvonik54 ( 2. března 2018 07:17 )

Chudoba průměrného člověka v ČR se vůbec nedá srovnávat s údajnou průměrnou chudobou, zde v ČR medializovanou, v Rusku. O houževnatosti Rusů oproti zbídačelým a exekutovaným Čechům bych se nechtěl vůbec zmiňovat. A naše zbraně a armádu máme nejhorší z celé Evropy díky Západu! Čest tunelování!

Teply Banan ( 2. března 2018 06:39 )

 Holohlavec bez maturity = volič spd xd

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud