Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

ČSSD má svůj návrh zákona o referendu. Hlasovat o Bruselu či NATO neumožňuje

Autor: ČTK, nkov - 
11. března 2018
16:20

Ve Sněmovně je další návrh na zavedení obecného celostátního referenda, předložili jej poslanci ČSSD. Na rozdíl od předlohy hnutí SPD Tomia Okamury by lidé podle představ sociálních demokratů nemohli hlasovat například o vystoupení z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance. K vyvolání referenda by také byl nutný mnohem vyšší počet podpisů obyvatel pod peticí a přísnější by byly podmínky pro závaznost hlasování.

Obyvatelé by podle návrhu ústavního zákona ČSSD nemohli referendem schvalovat ani právní předpisy a rozhodovat o základních právech a svobodách, o státním rozpočtu a daních nebo o ustanovování a odvolávání lidí z funkcí.

Aby se všelidové hlasování mohlo uskutečnit, petici by muselo podepsat nejméně 850 tisíc lidí. Jde zhruba o osmkrát vyšší počet, než který předpokládá předloha SPD. Iniciátor referenda by navíc podle návrhu ČSSD musel získat dostatek podpisů pod petici nejvýše za půl roku.

Obě předlohy neuvádějí nutnou účast hlasujících pro platnost a závaznost referenda. Sociální demokraté ale chtějí, aby byl výsledek všelidového hlasování závazný jen tehdy, pokud v něm odpoví na položenou otázku kladně, nebo záporně nadpoloviční většina ze všech oprávněných voličů. Tedy i z těch, kteří hlasovat nepřijdou.

Závazné rozhodnutí

Přípustnost otázky všelidového hlasování, které by vyhlašoval prezident, by mohl přezkoumat Ústavní soud. Podnět by mohla dát vláda nebo skupina poslanců či senátorů.

Rozhodnutí přijaté v referendu by podle předlohy ČSSD bylo závazné pro vládu a obě parlamentní komory po dobu volebního období Sněmovny, nejméně však tři roky. Stejnou lhůtu by ústavní návrh stanovil pro možnost uspořádat další všelidové hlasování ve stejné záležitosti. Podrobnosti k pořádání referenda by stanovil obyčejný zákon.

Projednávání ústavní normy SPD tento týden přerušila Sněmovna do další schůze. Předlohu ČSSD posoudí před projednáváním v zákonodárných sborech vláda. Pro schválení ústavního zákona je ve Sněmovně i v Senátu nutná třípětinová většina. Představy parlamentních stran o parametrech pro všelidové hlasování se různí. ODS a TOP 09 odmítají obecné referendum jako takové.

Video  Ve zkratce: Nemáme vládu, zato možná budeme mít referendum. Čím jsme si to zasloužili?  - E15
Video se připravuje ...

Bedoslav ( 11. března 2018 17:13 )

Chtěl jsem napsat to, co zde uvedl výstižně "lisakjirka" - strčte si takové referundum do zadní části těla. Zajímáme vás jen před volbama a jinak máte lidi tzv. na háku.

lisakjirka ( 11. března 2018 16:53 )

Takový referendum si strčte do řiti - lumpové !!!

ivan604 ( 11. března 2018 16:45 )

Takový zákon ať si strčí ČSSD za klobouk ! Když byli lidé dobří k tomu, aby rozhodli o vstupu do těchto organizací, pak musejí mít možnost také hlasovat o vystoupení !!!

barracuda.sro ( 11. března 2018 16:44 )

Dámy a pánové s ČSSD, chytněte se všichni za ruce a skočte do zdi !!! A už nikdy nic nenavrhujte !! Raději zaplaťte své dluhy !

CAVESMAN ( 11. března 2018 16:42 )

takže zas velké NIC

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa