„Zeman navádí poslance a stupňuje tlak.“ Návrh proti ČT strhl lavinu odporu

Autor: Jaroslav Šimáček - 
28. února 2018
06:25

Prezident Miloš Zeman se u svého dvorního moderátora Jaromíra Soukupa nechal slyšet, že by si „velmi přál“ změnu ve vedení ČT. A poslancům poradil, že stačí nadvakrát neschválit zprávu o hospodaření televize. To vyvolalo řadu bouřlivých reakcí. Před Zemanovým počínáním varoval Petr Pithart (KDU-ČSL), ozvali se i lídři některých sněmovních stran. „Jsou to nepřijatelné výroky,“ uvedli Pirát Ivan Bartoš, lidovec Pavel Bělobrádek či Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

Prezident Miloš Zeman se opět pustil do ČT. Poslancům de facto vzkázal, že jí mohou „zavařit“, pokud nadvakrát neschválí zprávu o jejím hospodaření. Zeman, který se v minulosti několikrát vyjádřil pro zrušení koncesionářských poplatků, a dokonce zmínil i možnost zestátnění ČT, zašel o něco dále. Na komerční TV Barrandov si „velmi přál“ změnu ve vedení České televize.   

Pithart: Zeman posílá poslancům tahák

„Slyším prezidenta republiky, jak dává poslancům návod: Stačí přece dvakrát po sobě neschválit výroční zprávu o ČT nebo rozhlase. Oni totiž neprojednávali ty zprávy tak, jak měli - po roce. Takže tam mají pěknou zásobičku. To se dá udělat za jedno odpoledne. A bude se volit nová rada, budou volit nového ředitele a můžeme se ocitnout tam, kde byl rozhlas v únoru (1948). Tehdy státní, teď pod kontrolou nějaké momentální většiny,“ upozornil expremiér a někdejší šéf Senátu Petr Pithart. Zmínil to na konferenci k 70. výročí od komunistického převratu v únoru 1948.

Pithart prý sice příliš na vliv veřejnoprávních médií nedá, ale dokáže si představit, že kdyby „přituhovalo“, tak se k nim lidé upnou víc. „Rozhlas a televize jsou důležité a prezident poslancům jako školákům posílá tahák. Oni to vědí, ale on jim to ještě zdůrazňuje: Přece to není problém, abyste to změnili. To je přece návod k jednání. Toho já se musím skutečně obávat,“ vzkázal Pithart s tím, že jde o jednu z příčin „hrubnutí“ demokracie, před kterým varuje.

Video  Pithart: Zeman navádí poslance kvůli ČT, dává jim tahák jako školákům.  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Bartoš: Nebezpečí pro nezávislost ČT

Že Zeman dával návod poslancům, jak zakročit proti ČT, neuniklo Pirátům. „Jde o dle našeho názoru nepřijatelné výroky pana prezidenta, kdy doporučuje stranám v Poslanecké sněmovně, aby zneužili institut neschválení nějaké zprávy k tomu, aby byla znovu volena rada,“ zmínil při tiskovce ve Sněmovně šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Případné neschválení zprávy ČT označil za účelové. „Zároveň se obáváme vzhledem k rétorice stran KSČM, SPD i vzhledem ke kritice hnutí ANO, že v současné chvíli umožnit nějakou převolbu těchto rad veřejnoprávních institucí může být pro jejich nezávislost výrazným nebezpečím,“ podotkl Bartoš.

Bělobrádek mluvil o zastřeleném novináři. ČT se zastal 

To Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ochranu veřejnoprávní televize a rozhlasu spojil i s aktuální vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Kvůli Kuciakovi ostatně držela Sněmovna v úterý minutu ticha. 

Šéf lidovců připomněl i Zemanova dřívější slova o „likvidaci novinářů“. „Jestli jsou napadáni novináři verbálně - a to i z vysokých ústavních pozic - jestliže se žertuje o vraždění novinářů, jestliže jsou tady situace, kdy se ... hovoří o likvidaci novinářů, tak je to vlastně otevření dveří k tomu, aby se legitimizovalo to, že se opravdu novináři někdy mohou zabíjet. A to je naprosto nepřijatelné,“ zmínil.

„Pro KDU-ČSL je svoboda slova a svoboda médií tím základním pilířem, bez něhož skutečně demokracie existovat nemůže. My z tohoto hlediska odmítáme i útoky na veřejnoprávní média,“ upozornil Bělobrádek. Podle něj se nyní hraje o povahu demokracie u nás.

V komentáři pro Blesk Zprávy pak šéf lidovců v narážce na Zemanův poslední útok na ČT doplnil: „Já mu úplně rozumím, protože by si určitě přál, aby ČT byla asi v té pozici, jako je televize Barrandov, která jde na ruku jemu, panu Okamurovi a panu Babišovi. Já jsem přesvědčen, že to tak být nemá, že veřejnoprávní médium má být nezávislé, má plnit funkci veřejné služby a nemá být politiky ovládáno.“

I totalitní režimy měly parlamenty, volby, ale neměly svobodná média a svobodu slova, podotkl Bělobrádek. Ohledně opakovaného vracení se návrhů na zrušení koncesionářských poplatků pro ČT Bělobrádek prohlásil: „Stačí se podívat, kdo je navrhuje. Především to jsou zástupci stran, které lež používají jako nástroj volebního boje, kteří zneužívají důvěry lidí, lžou jim, vykládají jim nesmysly a snaží se z nich dělat hlupáky. Já jsem přesvědčen, že i mnoho voličů těchto stran brzy pozná, co je pravda a že se nechali ošálit. A že nejsou tak hloupí, aby se nechali podvádět dlouhodobě.“

Zestátnění ČT a podobné návrhy označuje Bělobrádek za naprosto nepřijatelné.

Adamová: Zeman stupňuje tlak na ČT

„Ze strany Miloše Zemana to není první útok na ČT, takže tím nepřekvapuje. Na druhou stranu svůj tlak stupňuje,“ řekla Blesk Zprávám 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. I ona upozorňuje, že v demokratické společnosti jsou nezávislá veřejnoprávní média třeba. A stejně je tak třeba bránit jejich práci. 

„Každý občan nemá možnost si ověřovat, jestli mu politik lže, jestli koná nějaké nepravosti. Od toho tu jsou novináři. A zejména ti novináři, kteří jsou veřejnoprávní, tak by opravdu měli být schopni konat svou práci naprosto nezávisle. Považuji to od pana prezidenta za naprosto nepřípustné vměšování do věcí, které jsou v tuto chvíli velmi citlivé, když vidíme, jaká je situace s mediálním trhem obecně, kdy velká část médií patří nejmocnějšímu politikovi v zemi,“ dodala.

Video  Zeman útoky na ČT stupňuje, říká Adamová (TOP 09). Koncesionářské poplatky nerušit, dodává  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

kukuku ( 2. března 2018 09:48 )

Googlovat není problém, ale proč tu zlodějskou nulu vyhledávat. Příspěvek byl psán se záměrem zlehčit význam ředitele ČT, což se svým IQ nemáš šanci pochopit.

Kardinal ( 1. března 2018 20:07 )

On není fašista on je WC

satanas ( 1. března 2018 10:51 )

Prave ted CT 24 placa otom , Kolik je uvas mrazu coz si kazdy zjisti sam misto aby prenasela aspon kousek z projevu V.Putina ktery prave pronasi na RT..

satanas ( 1. března 2018 09:27 )

Lidi, co ja bych zato dal kdyby jednou nektera Ceska TV prinesla normalni zabery z kras Velkeho RUska..MIsto kras Petrohradu, CEljabinska, Moskvy , NIzniho Novgorodu musite povinne koukat stale dokola na krovaky, tucnaky na severnim polu nebo na zabery z dekadentni USA..RUsko opravdu neni jen kreten Navalnyj s konimentarem agenta lekleho Karasa..JA nastesti na Ceskych tv nejsem zavisly a to, co je vam , Cechum upirano vidim na TV zapadnich..TY strach ukazat pravdu narozdil od CT nemaji..

satanas ( 1. března 2018 09:21 )

Normalni by bylo ze byji ochranka odbachla driv nez bysi prezident jeji "Bujne" poprsi vsimnul..OChranka aspon zasahla tak rychle ze se opravdu ani pokochat nestacil..Kdy jindy by uvidel kravu pachajici "Atentat"?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud