Zelené po výprasku u voleb čeká volba předsedy. Za Stropnického jsou čtyři adepti

Autor: base, ČTK - 
19. 1. 2018
15:30

Stranu zelených čeká o víkendu volební sjezd. Zájemci o křeslo předsedy strany, které loni po neúspěchu v říjnových volbách do Sněmovny opustil Matěj Stropnický, jsou čtyři. Patří mezi ně dosavadní místopředseda Zelených a zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek. Řekl to člen předsednictva strany Matouš Vencálek.

Staronovými kandidáty jsou starosta Prahy 4 Petr Štěpánek a učitel a horolezec Jan Šlechta, který proslul svými neotřelými projevy. Oba o nejvyšší stranickou funkci usilovali předloni na karlínském sjezdu Zelených proti Stropnickému. Čtveřici doplňuje radní Prahy 7 František Vosecký. Delegáti sjezdu, který se bude konat v České Třebové, budou šéfa strany volit v sobotu.

Křeslo první místopředsedkyně nebude obhajovat ani Irena Moudrá Wünschová. Nahradit ji chtějí středočeská místopředsedkyně strany Magdalena Davis a spolupředsedkyně zelených v Praze 3 Petra Jelínková.

V neděli mají Zelení na programu debatu včetně diskuse k prezidentským volbám. V nich doporučili svým členům a příznivcům hlasovat pro bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, který se postaví současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Video Adept na šéfa Zelených pil minulý sjezd jako duha. Soupeře Stropnického vyhodili od mikrofonu - YouTube/Kuba Bernáth

Zelení, kteří mají za sebou čtvrtstoletí své existence, do Sněmovny zatím pronikli jen na čtyři roky v roce 2006. V loňských sněmovních volbách utrpěli citelné ztráty. Získali pouze 1,46 procenta hlasů a ztratili tak nárok na příspěvek ze státního rozpočtu. Zastoupení ale mají Zelení v Senátu a na krajské a komunální úrovni.

Stropnický za příčinu volebního neúspěchu označil to, že Zelení byli v kampani málo slyšet. „Nebyli jsme dost úderní, dost jednoznační, nedostatečně apelativní,“ uvedl. Zelení podle něj také říkali celou řadu věcí, na které česká společnost není zvyklá a o kterých ani slyšet nechce. Do debaty, podle něj dobře, vnesli klimatickou změnu, téma globalizace a otevřenou podporu EU.

Video Nepřátelé? Kdepak! Krnáčová líbala Stropnického, ten jí pak držel deštník - Matěj Smlsal

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa