Babiš promluví o Čapím hnízdu a zprávě OLAFu. Ještě před hlasováním o důvěře

Autor: ČTK, nkov - 
12. 1. 2018
21:05

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl odpovídat na otázky týkající se zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Novináře, kteří se ho na zprávu ptali po jeho prezidentské volbě v Průhonicích, odkázal na tiskovou konferenci. Tu chystá na úterý na 7:30. OLAF v závěrech zprávy píše o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie.

Se zprávou se v minulých dnech seznamovali Babišovi právníci, protože je součástí vyšetřovacího spisu. Kvůli padesáti milionové dotaci na farmu Čapí hnízdo obvinila česká policie premiéra z podvodu, stíhá také jeho ženu Moniku a jejího bratra a další osoby včetně poslance Jaroslava Faltýnka (ANO).

Trestní řízení ve věci Babiše a Faltýnka je ale přerušeno, protože oba po říjnových volbách znovu získali poslaneckou imunitu. Sněmovna by se pravděpodobně příští týden měla zabývat jejich vydáním.

Babiš: Stíhání je politicky motivované

Babiš a Faltýnek by měli krátce po premiérově tiskové konferenci sněmovnímu a mandátovému a imunitnímu výboru výboru přiblížit svůj pohled na případ. Oba podezření související s Čapím hnízdem odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání. Odpoledne pak zasedne Sněmovna, která by mohla o vydání obou poslanců hlasovat.

Ve středu by pak měli poslanci hlasovat o vyslovení důvěry Babišově jednobarevné vládě. Ve zprávě OLAF je uvedeno, že při žádosti o dotaci pro farmu Čapí hnízdo byly podány nepravdivé a neúplné informace. Postup farmy při žádosti o dotaci by tak mohl být hodnocen jako podvod.

Video Poslankyně ANO Taťána Malá: Žádné obstrukce kvůli Babišovi neděláme. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

OLAF ve zprávě také uvádí, že anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda byla v době čerpání dotace v rozporu se zásadou transparentnosti, která platí pro čerpání peněz z evropských fondů. Babiš už dříve řekl, že farmu prostřednictvím akcií na majitele vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky. To se však podle úřadu nedá spolehlivě prokázat.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Video Andrej Babiš bude volit v prezidentských volbách Miloše Zemana. - Vera Renovica, Jakub Poláček
1080p 720p 360p

Doporučujeme
tomik007 ( 14. ledna 2018 01:31 )

ze ty si chces vyskemrat nejaky premie ???

Jan radnk ( 13. ledna 2018 21:54 )

Socane - Socane - že si do té tvoji pusy nenakálíš. Asi ti konečně došlo, že jediným způsobem, jak na sebe upozornit své kamarády - TOP 09 a ODS .

marmat ( 13. ledna 2018 18:16 )

Pane zdenekku, a kdo je dnes Váš táta ??? Nebo tohle na "konspiraci" stačí ?

marmat ( 13. ledna 2018 18:13 )

Naprostý souhlas Jsou z něj naprosto vykolejení - co taková Němcová ???Fojtík, Chvojka, Stanjura ......to je chobotnice v křeči

marmat ( 13. ledna 2018 18:09 )

On je neeskutečnej frajer Šijou do něj, provokujou minimálně 1 rok a on jim na tu primitivní úroveň NE a NE spadnout... Potichu, elegantně je "přesměruje" prostě na úterý a neminí se s žádným provokatérem špinit .KLID a inteligence AB jsou v odlišné kategorii

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa