Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Paroubek chce znovu funkci předsedy ČSSD. Odmítá, že byl „žábou na prameni“

Autor: simao, ČTK - 
29. prosince 2017
15:40

Spekulace o kandidátech na nového předsedu ČSSD probudily v Jiřím Paroubkovi stesk po starých časech. Časech, kdy sociální demokraty sám vedl. Paroubek otevřeně prohlašuje, že by funkci rád získal zpět. Jenže to má háček: bývalému předsedovi mezitím „strhli most“, s jeho návratem do strany nesouhlasí sociální demokraté na Praze 5. Paroubek teď odmítá, že by to byl dříve on, kdo byl ve straně „žábou na prameni“.

„Když se podívám na možné kandidáty na předsedu, ať už je to pan hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, nebo Milan Chovanec, tak si soudný člověk asi řekne, jak to může dopadnout a že bych měl do té hry vstoupit. Určitě bych tedy měl ambice ještě na únorovém sjezdu zasáhnout do souboje o předsednický post,“ vzkázal nyní Jiří Paroubek na Aktuálně.cz. 

Mimořádný sjezd ČSSD, na kterém se bude rozhodovat o dalším vedení strany (do kterého nebudou kandidovat neúspěšný volební lídr Lubomír Zaorálek ani expremiér Bohuslav Sobotka), se uskuteční v Hradci Králové 18. února.

Paroubkův comeback zastavila Praha 5

Paroubek, který do ČSSD vstoupil poprvé už v roce 1989, musí o členství žádat znovu proto, že ze strany v říjnu 2011 sám vystoupil. Pokusil se prosadit se svým vlastním politickým projektem, ale strana LEV 21 neuspěla.

Stanovy ČSSD přitom mluví jasně. S Paroubkovým návratem musí souhlasit místní organizace, kde byl dřív členem. Problém to nebyl v Cerhenicích na Kolínsku, kde si Paroubek podal přihlášku. Také krajský výkonný výbor pražské ČSSD nebyl proti jeho návratu. Ohradil se však Obvodní výkonný výbor ČSSD Prahy 5, který tak učinil přítrž dalším Paroubkovým ambicím. Dočasnou, nebo definitivní?

„Myslím si, že se ta věc zatím zastavuje. Hlavní kompetenci má Praha 5, takže je to z hlediska Středočeského kraje bezpředmětné,“ vzkázal v listopadu místopředseda středočeské ČSSD Miloš Petera. Na Praze 5 přitom šlo prý o „skoro jednomyslné rozhodnutí“, uvádí nyní lídr tamní ČSSD Jan Smetana.

Zbraň na Paroubka?

O definitivní stopku pro Paroubka však jít nemusí, i Smetana říká, že jednání je možné vždy. A tak se nyní čeká, zda tamní sociální demokraté couvnou a Paroubkovi místo mostu se slavobránou na oranžový břeh vystaví narychlo alespoň brod.

Sám Paroubek se však nyní obává, že jsou ve straně tací, kteří si jeho návrat nepřejí a na Praze 5 našli potřebnou zbraň. „Předpokládám, že další jednání je naplánováno, ale někteří lidé v ČSSD mají zájem, aby tahle epizoda skončila až 19. února, tedy den po sjezdu,“ míní Paroubek.

Video  Paroubek utekl z živého přenosu: Kvůli otázkám na jeho (ne)návrat do ČSSD  - Český rozhlas Plus/pořad Interview Plus
Video se připravuje ...

Na návrat expremiéra do čela ČSSD vypsali kurz

Na návrat bývalého předsedy ČSSD Paroubka do čela strany byly přitom dokonce vypsány i kurzy – bookmakeři tomu však příliš nevěří a u sázkové kanceláře Fortuna nabízejí kurz 75 : 1. Jde jen o něco málo nižší kurz, než že ruský prezident Vladimir Putin vrátí Ukrajině Krym (100 : 1). Stejným kurzem jako u Putina – a tedy nepříliš reálně – ostatně konkurence v podobě Chance vidí návrat Miroslava Kalouska do čela TOP 09.

Expremiér Paroubek stál stejně jako jeho dva předchůdci Vladimír Špidla a Stanislav Gross v čele vlády koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. A to od dubna 2005 do září 2006. Paroubek sice dotáhl ve volbách v roce 2006 ČSSD k nejlepšímu volebního výsledku, strana však přesto skončila těsně druhá za ODS a po osmi letech se stala stranou opoziční.

„Žába na prameni“ a modernizace ČSSD

Paroubek se k situaci kolem ČSSD vyjádřil dnes i na portálu Vaše věc. Vytahuje přitom projekt modernizace ČSSD z let 2007 až 2009, který se snažil prosadit. Nyní prý opět přišel jeho čas. Paroubek zmiňuje mj. nedostatečnou úroveň stranické demokracie či nedostatečný podíl žen a mladých lidí na kandidátkách.

„Moji nástupci ve vedení strany si po červnu 2010 nechali pravicovými médii vsugerovat myšlenku, že pro modernizaci ČSSD postačí, že jsem coby žába na prameni odešel z funkce předsedy ČSSD. Jak ukázal následující vývoj, bylo to velmi vzdálené od pravdy,“ vzkazuje dnes Paroubek. 

Video  Paroubek se vrací? Myslel jsem, že dělá čínskou medicínu, rýpl si Zaorálek  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Tehdejší projekt modernizace je podle něj třeba nastartovat znovu, aby se zlepšila pozice ČSSD ve společnosti. „Většina funkcionářů ČSSD buď zapomněla, nebo vůbec neví, co to projekt modernizace byl, proto to dnes připomínám. Nebyla by žádná věda jej znovu formulovat a uskutečnit,“ doplňuje.

Rozvádějící se Paroubek si kopl do odloučeného Sobotky

Paroubek se však nyní pozastavuje také nad „příčinami politické sebevraždy ČSSD“. „Samozřejmě, že seriál volebních neúspěchů měl mnoho příčin a mnoho otců, ale tím hlavním faktorem byla totální neschopnost předsedy ČSSD Sobotky a celé jeho skupiny formulovat program, který by zaujal veřejnost, a přesvědčit o své schopnosti řídit a vést stát,“ tvrdí Paroubek.

Stranou politického dění však právě Paroubka a Sobotku spojuje jedna věc – v uplynulém roce řešili osobní potíže. Paroubek začátek rozvodového řízení s manželkou Petrou, Sobotka odluku s manželkou Olgou, při které oznámil, že už dál nebudou fungovat jako životní partneři. Ale jako dva autonomní lidé a milující rodiče jejich synů. To Jiří a Petra Paroubkovi spolu mají naopak malou dceru.

1pravda1 ( 29. prosince 2017 22:13 )

Je vina Sobotky a socanů, že jsme kvůli nim měli prezidentem Klause!!! A za další, nejhorší člověk v ČSSD je Chovanec, straně padají preference od jeho odporné, arogantně provedené rychlodeformy policie a také to, že dělali program TOP09 - antibabiš a antizeman, dokonce s Kalouskem dělali odporné schůze sněmovny proti vlastnímu koaličnímu partnerovi!!! Chovanec, Sobotka měli ihned po volbách, kde získali 7% rezignovat!!! Paroubka ani nevytahujte, je to stará struktura, která vám rozhodně nepomůže.

citsvet ( 29. prosince 2017 19:00 )

To dítě do vlády už nepouštějte.On si pořád hraje i jako rodinný příslušník dohrál svoji roli.

ellenic ( 29. prosince 2017 18:51 )

Tak pan Paroubek chce znovu funkci předsedy ČSSD, hm, ten si ale troufá . Já bych chtěla spravedlivější vyšší důchod, protože jsem poctivě celých 43 let pracovala , sloužila mimo jiné noční směny a víkendy. Kampak se poděl důchodový fond, který byl údajně vytunelován jednou z minulých vlád. Komu pak se ty stovky milionů zadřely za prsty a na zahraničních kontech. Vyňato z jednoho článku na Netu: "Klaus tento důchodový fond zrušil spojením se státním rozpočtem. Peníze pro důchodce, naráz – jako mávnutím kouzelným proutkem, zmizely… A cesta k jejich vytunelování byla otevřena… Už tu byla rezerva pro různé pokoutníky-lobisty, hochštaplery, tuneláře, tedy budoucí miliardáře tuzemské i zahraniční provenience!" . Údajně v tomto fondu bylo 333 miliard korun!!!!!!!!!!!!

sores ( 29. prosince 2017 18:21 )

Není nad to,dřepět v kanclu vyhřátém a brát velké prachy!!! To by se líbilo každému.

moiaza ( 29. prosince 2017 17:52 )

Pokud chce ČSSD do skupiny nevolitelných, tak Jirku vyslyší a zvolí ho předsedou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa