Tykačka s Ficem a podaná ruka s Junckerem. Babiš si užívá první Brusel jako premiér

Autor: Jakub Veinlich - 
14. 12. 2017
14:31

Jen necelých 24 hodin po jmenování nové vlády je Andrej Babiš (ANO) na první zahraniční cestě. Nevedla podle tradice na Slovensko, ale do Bruselu. Křest ohněm zažije nový český premiér na jednání Evropské rady, kam se sjíždí hlavy států nebo premiéři. Při jednání, které začne okolo patnácté hodiny, bude Babiš sedět vedle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.  

„Až doteď jsem létal v economy v deváté řadě, protože jsem šetřil peníze daňových poplatníků. Teď mi řekli, že to není možné, tak jsem se přizpůsobil a musím letět speciálem,“ řekl Babiš před sedmou hodinou ráno před odletem na letišti v pražských Kbelích.

Video Andrej Babiš poprvé jako premiér na summitu v Bruselu - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

V letadle pak novopečený premiér neseděl sám, jak to bývá u politiků obvyklé. Do salonku s sebou vzal své nejbližší spolupracovníky včetně novopečené mluvčí Barbory Peterové, bývalé reportérky České televize a bývalé mluvčí provozovatele české přenosové soustavy ČEPS.

Polibek od Junckera

Dopoledne se Babiš potkal také s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, od kterého slovenský premiíér Fico dodostal na uvítanou polibek. Andreji Babišovi podal ruku.  Přitom právě o Junckerovi Babiš v rozhovoru pro on-line magazín Finmag, který znovu vyšel pouhý den předtím, prohlásil: „To je alkoholik, který už tam dávno nemá být. Podle mě zásadním způsobem kazí pověst Evropské unie,“ dnes už se ale Babiš k těmto slovům příliš nezná. „Možná jsem něco říkal v minulosti, ale teď jsem v nové roli a s panem Junckerem jsem krátce mluvil a domluvili jsme se, že ještě dnes večer budeme spolu mluvit,“ řekl Babiš přímo v Bruselu redaktorovi Blesk Zpráv.

Video V minulosti nazval Babiš Junckera alkoholikem, teď od něj dostal polibek. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

První den v Bruselu má Babiš pořádně nabitý. Jde od jednání k jednání. Za sebou už tak má také setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky a poprvé se tak setkal například i se slovenským premiérem Robertem Ficem. A vypadá to na přátelské vztahy dvou Slováků. „Hlavně jsme si potykali. Já si toho vážím, protože vždy byly vztahy s českým premiérem, bez ohledu na to, v jakém (politickém) táboře se nacházeli, vynikající,“ rozpovídal se o prvním setkání s Babišem v Bruselu Fico. A vzpomněl, že zažil už premiéra Paroubka, Topolánka, Nečase, Fischera a další.

Video Slovenský premiér Fico si v Bruselu potykal s Babišem. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Babiš si své první zasedání Evropské rady evidentně užívá. Zájem o něj mají také zahraniční novináři. Po budově Evropské rady nosí na klopě saka připnutý také žlutý odznáček jako symbol této „sešlosti“. V Bruselu zůstanou státníci až do pátečního odpoledne. Jednat mají o migračních kvótách nebo brexitu.

Peníze na ochranu hranic

Už dopoledne ale premiéři Visegrádské skupiny (V4) potvrdili záměr finančně podpořit snahu EU na zlepšení ochrany libyjských hranic. Čtveřice zemí celkem přispěje do unijního fondu pro Afriku zhruba téměř 900 milionů Kč, český podíl přesahuje 220 milionů korun. Předseda italské vlády i předseda komise to přivítali. Potvrzuje to naši dlouhodobou strategii, že migraci nemůžeme řešit kvótami (pro rozdělování migrantů), které zásadně odmítáme,“ řekl novinářům po jednání Andrej Babiš.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 14. prosince 2017 21:40 )

Babiš má mluvit až zítra, tak vo co go? Má výhodu, to nevíš? Sama jsem zvědavá, jak se pochlapí. Jestli má Monča doma chlapa, nebo jen měkoně.

junkiexl ( 14. prosince 2017 21:34 )

Zrovna tady bylo ve zpravach, ze Bures zbabele drzel pysk, kdyz se do premieru V 4 ostre pustil “ teflonovy” asexualek Rutte, jinak premier NL(” 30.000.000 euro?Vysmech humanite a solidarite!” a dalsi jine hystericke blablabla).Na Burese se dnes novinari zamerili, protoze to je jeho prvni oficialni vystoupeni v zahranici coby premier. “ Babis v pozadi celou dobu mlcel a spinavou praci radeji nechal na Orbanovi. Tak tento muz se srovnava s Trumpen”. Mili Cehuni co jste tomuto ulhanemu zbabelemu cobolovi dali hlas, to jste si opravdu mocne nakalili do vlastniho hnizda.

flesch2z ( 14. prosince 2017 21:28 )

Bych mu ublinkla na klopu a Merkelovou ohodila celou i s ksichtem. Co bylo včera není dnes, že Babiši?! Dneska se s ním muckáš, francka mu dej a jestli nevíš jak se dává ožralýmu chlapovi, tak Emánek ti poradí, bude ti sedět na blízku, jójo, ten má praxi, Fuj! Bluéé....

gemino ( 14. prosince 2017 18:22 )

Proč by si dva čobolové netykali a dva kriminálníci se nelíbali? Zvykají si, co je čeká v krimu...

renataren ( 14. prosince 2017 16:36 )

To zažívá babiš adrenalinu, dopaminu, testosteronu... To je hotová hormonová smršť! On je typický hormonový feťák!

Zobrazit celou diskusi
Další videa