Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Chovanec se práva nosit zbraň na obranu Česka nedočká. Senát změnu zarazil

Autor: ČTK, mah - 
6. prosince 2017
22:40

Po několikahodinovém jednání Senát zamítl novelu ústavního zákona, čeští držitelé zbraní je tak nebudou moci nosit pro zajištění bezpečnosti České republiky. Novelu ústavního zákona o bezpečnosti ve Sněmovně prosazoval končící ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a líbila se i prezidentovi Miloši Zemanovi. Jenže změna by podle jejích odpůrců byla snadno zneužitelná.

Ústavní novelu předložila Sněmovna ještě v předchozím složení před říjnovými volbami. Snaha o doplnění ústavního pořádku byla reakcí na směrnici Evropské unie, která zpřísňuje podmínky držení zbraní. Novela by ale podle jejích kritiků nezabránila nutnosti převzít směrnici do českého práva. „Senát by ze sebe šašky v případě ústavy dělat neměl,“ uvedl v této souvislosti senátor KDU-ČSL Jiří Čunek.

Unijní směrnice má od září příštího roku zpřísnit regulaci zbraní a některé z nich pod záminkou boje proti terorismu zakázat. Opatření se bude týkat i sběratelů zbraní, mysliveckých sdružení nebo sportovních střelců.

Pro novelu, která by zavedla právo nabývat, držet a nosit zbraně pro zajišťování bezpečnosti státu, hlasovalo 28 z 59 přítomných senátorů. Pro schválení ale byla potřeba třípětinová většina, tedy 36 hlasů. Pro zamítnutí novely hlasovaly dvě desítky senátorů. Úpravy novely nikdo nenavrhoval vzhledem k tomu, že nová Sněmovna by o nich nemohla rozhodnout.

Novelu před senátory obhajoval poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, který v listopadu 1989 jako policista zasahoval proti demonstrantům v Praze. Poukázal na to mimo jiné předseda senátorů STAN Jan Horník. Část senátorů při Ondráčkově vystoupení na protest opustila jednací sál.

Mezi zastánce novely patřil ministr vnitra Milan Chovanec, mezi odpůrce bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Podle Dienstbiera by novelu mohly zneužít ozbrojené skupiny, které by se rozhodly brát moc do vlastních rukou.

Michael Canov (SLK) si postěžoval, že se projednávání novely v Senátu několik měsíců odkládalo a horní komora parlamentu ji projednávala za mizivého zájmu předkladatelů. „V honbě za volebními hlasy se jednalo o jeden grandiózní podvod,“ mínil senátor.

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil namítal, že novela měla být přijata v rámci „principu předběžné opatrnosti“ s ohledem na to, že Evropská komise chystá další zpřísnění regulace zbraní. O novelu stálo ministerstvo vnitra, aby mohlo připravit navazující zákon o využívání zbraní k potřebě vnitřní bezpečnosti. Normu chce ministerstvo předložit do května 2019 spolu s novými zákony o zbraních a střelivu.

Ústavní novela poslanců ČSSD, ANO, KSČM a ODS měla do ústavního pořádku zavést to, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Česko by podle ní výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti ČR.

snehulak ( 7. prosince 2017 09:25 )

Dientsbier, Fiala a Kalousek (a hlavně EUposlanci) dobře vědí, co by hrozilo, dát lidu do rukou zbraně. Tak jako nepřipustí referendum, skutečnou demokracii, tak ani tohle.

squirrel ( 7. prosince 2017 04:01 )

zdravim...jak teatralne napsano..nosit zbran na obranu Ceska...snad meli hlasovat pro to,aby radovy obcane mohli mit doma legalne zbran na obranu svoji,sve rodiny a sveho majetku. No a pokud by si clovek udelal povoleni k noseni zbrane,tak to uz je dalsi vec.

zdrclamrdka ( 7. prosince 2017 02:33 )

snad si ti šašci nemyslej, že když se tam podceňovaných pár vyžírků na něčem dohodne, že to LID bude dodržovat, zapomeňte a sladce spěte, šašci

panamira ( 7. prosince 2017 00:56 )

ŠAŠCI

panamira ( 7. prosince 2017 00:54 )

SENÁT. LIDEM ????????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa