Česko podalo žalobu na EU: Směrnice o zbraních prý ohrožuje bezpečnost země

Autor: jer, ČTK - 
9. srpna 2017
15:30

Česko ve středu podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních. Země požaduje zneplatnění směrnice a s žalobou podala také návrh na odklad účinnosti směrnice, kterou by měly členské státy EU zavést do svých právních řádů nejpozději do poloviny září 2018. Informovalo o tom ministerstvo vnitra, které žalobu vypracovalo společně s ministerstvem zahraničí.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) sdělil, že žalobu považuje za jedinou možnost ochrany před dopady směrnice. Podle něj norma může ohrozit vnitřní bezpečnost země, protože se díky ní může velké množství zbraní dostat na černý trh.

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině března. Cílem směrnice je zabránit teroristům ve vyzbrojování. Podle kritiků ale hlavně omezuje majitele legálně držených zbraní, trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřní bezpečnosti státu, což je v rozporu s právem EU.

Proti normě se v Česku zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci. „Takto masivní trestání slušných držitelů zbraní je pro nás nepřijatelné, protože zakazování legálně držených zbraní nemá žádnou souvislost s bojem proti terorismu,“ uvedl ve středu Chovanec.

Prezident Zeman o legálním držení zbraní:

Video Zeman k nošení zbraní - Blesk TV

Směrnice je diskriminační a nejasná

Podle české žaloby je směrnice diskriminační a obsahuje ustanovení, která nejsou dostatečně jasná a přesná, aby umožnila majitelům zbraní jednoznačně rozpoznat jejich práva a povinnosti. „Skutečným cílem je harmonizace předpisů členských států v oblasti předcházení trestné činnosti a terorismu. K přijetí takových opatření však unijní zákonodárce nemá pravomoc,“ popisuje žaloba další důvod, proč by měla být směrnice zrušena. Žaloba argumentuje také tím, že se evropští zákonodárci dostatečně nezabývali otázkou přiměřenosti zaváděných opatření a neprovedli posouzení dopadů, což vedlo k přijetí nezpůsobilé a nepřiměřené směrnice.

Směrnice vstoupila v platnost 13. června a státy EU ji musejí do právního řádu zavést do 15 měsíců, tedy do poloviny září 2018. Nedávno Chovanec řekl, že není stoupencem zavedení směrnice i za cenu možného postihu ze strany EU. O případném dalším postupu kolem zavedení směrnice však musí rozhodnout vláda.

„Odzbrojení“ teroristů

Oficiálně mělo být cílem směrnice odzbrojení teroristů. Opatření vzniklo jako reakce na teroristické útoky v Evropě. Mezi nejznámější patří například střelba ve francouzské redakci Charlie Hebdo (2015) či útok na klub Bataclan (2015). V obou případech teroristé použili zbraně, které jsou již nyní ilegální ve všech zemích EU (automatické zbraně, výbušniny). Nová směrnice tedy na držení podobných zbraní teroristy nic nemění. Výrazně ale omezuje legální držitele zbraní.

Směrnice nezohledňuje ani fakt, že velká část evropských teroristických útoků vůbec nebyla provedena střelnou zbraní. Například při útocích v Nice (2016) a v Berlíně (2016) teroristé použili k vraždění nákladní vozy. Na koncertě v britském Manchesteru letos sebevražedný atentátník výbušninou zabil dalších 22 lidí. A teroristé letos vraždili také v Londýně. Trojice útočníků pobodala desítky lidí, sedm obětí zemřelo. Nošení nožů na veřejnosti je přitom v Británii ilegální.

Pospíšil vzteky bez sebe po schválení směrnice o zbraních:

Video Pospíšil vzteky bez sebe: EU nemá Čechům zakazovat, čím se mají ozbrojovat - Tomáš Polák

Směrnice omezuje legální držení některých zbraní. Jen v České republice se podle zprávy ministerstva vnitra nařízení vztahuje na odhadem 30 tisíc poloautomatických zbraní upravených z automatických, 10 tisíc poloautomatických zbraní se sklopnou pažbou, až 400 tisíc dlouhých a krátkých zbraní s vyšší než povolenou kapacitou zásobníku (20 pro krátké zbraně, 10 pro dlouhé) a na přibližně milion zásobníků. Povinná registrace by se také měla nově vztahovat na poplašné pistole a revolvery, dále tzv. předovky a zbraně znehodnocené.

flesch2z ( 10. srpna 2017 18:49 )

Zbytečný tah od mafiána Chovance, stejně dáme czexit. Po volbách půjde SSbotka, Chovanec, Valachová, Zažvanil, Herman, Bělobrádek a Kalousek do kriminálu. Tepláky jim budou slušet.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud