Až tisíc lidí demonstrovalo v Praze za zbraně. Měli i rakev střeleckých metálů

Autor: jer, ČTK - 
15. 3. 2017
15:30

Kolem 600 až tisíc lidí ve středu na Václavském náměstí v centru Prahy protestovalo proti směrnici EU, která omezuje legální držitele zbraní. Projevy přítomných kritizovaly postoj europoslanců, a bránily naopak tuzemské zákony. Po projevech se účastníci vydali k pražskému sídlu Evropské komise, kam přinesli například rakev zaplněnou medailemi ze střeleckých disciplín.

Odpůrci evropské směrnice zaplnili prostor kolem sochy svatého Václava v horní části náměstí. Většina z nich v rukou držela transparenty, na kterých byly například vzkazy „Směrnice EU nás pohřbívá“, „Zastavme radikalismus, zbraně za nic nemůžou“ nebo „Pro Evropskou komisi: Přestaňte se chovat jako komunističtí diktátoři“. V davu vlálo také několik praporů radikální strany Národní demokracie.

Akci uspořádal myslivec a bojovník proti směrnici Bohumil Straka, podle něhož není směrnice potřeba. Ve svém projevu zdůraznil, že Česko má v souvislosti se zbraněmi jedny z nejlepších a nejpřísnějších zákonů.

Podle Straky na demonstraci přišlo přes 1000 lidí. Přítomní policisté však odhadovali počet účastníků na 500 až 600. Akce se obešla bez incidentů. Pouze na několik minut zastavila dopravu uprostřed Václavského náměstí, ve vedlejších ulicích se tvořily kolony tramvají.

Účastníci se po proslovech vydali k sídlu zastoupení Evropské komise v nedaleké Jungmannově ulici, kde zazpívali národní hymnu a další písně. Skandovali také různá hesla. Pak se průvod vydal zpět na Václavské náměstí, kde lidé mohli například podepsat petici proti směrnici. Akce se obešla bez incidentů.

Mezi dalšími řečníky byli poslanci, europoslanci nebo členové mysliveckých spolků. Bývalý ministr spravedlnosti a nynější europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) například prohlásil, že se musí udělat vše pro to, aby se vláda v souvislosti se směrnicí obrátila na evropský soudní dvůr. Podle něj se prohrála bitva, ale nikoliv válka. Další řečníci například podporovali novelu ústavního zákona, která má umožnit majitelům legálně držených zbraní zasáhnout k zajištění bezpečnosti v Česku. Terčem kritiky proslovů často byli představitelé EU.

Europoslanec Jiří Pospíšil ostře vystoupil před hlasováním o směrnici:

Video Pospíšil vzteky bez sebe: EU nemá Čechům zakazovat, čím se mají ozbrojovat. - Tomáš Polák
1080p 720p 480p 360p 240p

Vnitro i obrana chtějí lidem v Česku zbraně nechat

Evropský parlament směrnici schválil v úterý. Pro přijetí hlasovala drtivá většina europoslanců, a to 491 z 697 přítomných, 178 bylo proti a 28 se zdrželo. Podporovatelé dokument vyzdvihují jako důležitý prostředek, který pomůže zatlačit teroristy, ale odpůrci oponují, že teroristé využívají hlavně nelegálně držené zbraně.

Ministerstvo obrany chce pracovat na návrhu, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá zpřísněná unijní směrnice. Problémem se delší dobu zabývá také ministerstvo vnitra, které pracuje na legislativním řešení i textu žaloby proti směrnici.

Směrnice omezuje legální držení některých zbraní. Jen v České republice se podle zprávy ministerstva vnitra nařízení vztahuje na odhadem 30 tisíc poloautomatických zbraní upravených z automatických, 10 tisíc poloautomatických zbraní se sklopnou pažbou, až 400 tisíc dlouhých a krátkých zbraní s vyšší než povolenou kapacitou zásobníku (20 pro krátké zbraně, 10 pro dlouhé) a na přibližně milion zásobníků. Povinná registrace by se také měla nově vztahovat na poplašné pistole a revolvery, dále tzv. předovky a zbraně znehodnocené.

Proti směrnici se v minulosti vyjádřil také prezident Miloš Zeman:

Video Zeman po útocích: Češi by se měli ozbrojovat proti teroristům. - redakce Blesk
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
Desterz ( 15. března 2017 17:02 )

 Nádherný a nad jiné názorný úkaz, co dělá Brusle: nejprve pozve do Evropy kdovíkolik milionů problémových lidí, a reakcí na to utáhne šrouby domácím obyvatelům. Pryč z EU, dokud je čas. Zamezme plíživě postupujícímu čím dál většímu zotročování našich dětí a vnoučat!!

moiaza ( 15. března 2017 16:01 )

Vždyť to je záměr EU! Odzbrojit lid, aby se nemohl proti hordám Islamistů bránit.Nejprve sebereme a zakážeme lidem zbraně a pak vpustíme do EU miliony "uprchlíků". Oblbli sluničkáře a mysleli si,že oblbnou celý národ. Proboha, lidi, vzpamatujte se konečně. Vystupme z tohoto zrádného spolku, dokud je čas. Nečeká nás pohroma z vystoupení z EU. Čeká nás katastrofa, když zůstaneme v EU. Kolik důkazu ještě potřebujete?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa