Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Babiš potvrdil ministra zemědělství. Odborník: Jsou si podobní, oba jsou predátoři

Autor: bru/ČTK, simao - 
30. listopadu 2017
08:03

Na ministra zemědělství je navržen do menšinové vlády ANO majitel zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko Jiří Milek (54), potvrdil Právu předseda ANO Andrej Babiš. Podle tajemníka Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Jaroslava Šebka je Milek nominantem zástupců obřích agrokomplexů, nejspíš tak bude vycházet vstříc velkým firmám. Podle analytika Petra Havla Milek v mnohém připomíná právě Babiše a bude si s ním nejspíš dobře rozumět.

Jiří Milek za ANO v roce 2013 neúspěšně kandidoval do Sněmovny. Podle Babiše Milka doporučila Agrární komora, své firmy se Milek kvůli funkci zbaví. Nový premiér také přiznal, že Milek nebyl jeho první volbou. „Měl jsem víc kandidátů,“ přiznal Babiš.

„Je to podnikatel v zemědělství a zná potravinářství. Navíc se zbaví své firmy, aby mohl pracovat pro stát a bojovat za zájmy našich zemědělců,“ doplnil šéf ANO v rozhovoru pro Právo. Vláda Bohuslava Sobotky si včera odhlasovala demisi, kterou premiér poslal na Hrad. Podle prezidenta Zemana se Andrej Babiš stane premiérem 6. prosince, celou vládu pak Zeman plánuje jmenovat 13. prosince.

Video Babiš: Zemanovi jsem předal návrh ministrů pro menšinovou vládu - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Milek: Manažer i zemědělec roku

Milek je předsedou představenstva zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko se sídlem v Klopině na Šumpersku. Úsovsko (konkrétně část koncernu pod názvem Úsovsko EKO) získalo v letech 2013 a 2014 pod jeho vedením titul Zemědělce roku. Sám Milek byl vyhlášen Manažerem roku 2010 v odvětví výrobě potravin.

Pod výrobky, které z Milkova Úsovska vycházejí, spadají např. snacky a nejrůznější müslityčinky. Vedle toho se však firma orientuje i na pěstování jablek v rozlehlých sadech a produkci moštů, divize rostliné výroby se pak orientuje na potravinářskou pšenicy, sladovnický ječmen či zrnovou kukuřici, ale také pěstování řepky olejné, máku, cukrovky a krmných plodin. Ve středisku v Šumvaldě má hlavní kapacitu pro výrobu mléka - 1300 dojnic.  

Toman: Nastupuje do složitého resortu

Budoucí ministr zemědělství Jiří Milek je podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana odborníkem, který ale přichází do složitého resortu. Komora je s ním připravena spolupracovat.

Z pohledu Potravinářské komory je kandidát na ministra zemědělství Jiří Milek odborníkem s rozsáhlými zkušenostmi jak ze zemědělství, tak z potravinářství. Oceňujeme rozhodně jeho dlouhodobou aktivní obhajobu českých výrobků a českých výrobců. Nastupuje do složitého resortu, čeká ho hodně práce jak na domácím poli, tak i při obhajobě českých zájmů v rámci EU,“ uvedl šéf potravinářů a exministr Rusnokovy úřednické vlády Toman, o kterém se dříve spekulovalo také jako o jednom z možných nástupců po končícím ministrovi Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL).

Video Do vlády půjdou čtyři ženy, prozradil Babiš. Hledal lidi, kteří pracují delší dobu v branži - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Podobnost s Babišem? „Politici, co nic neumí,“ hřímal Milek

Podle analytika Petra Havla široká veřejnost Milka prakticky nezná, v zemědělství a v potravinářství však jde o známou osobu. „Lze ji charakterizovat jako podnikatele v mnohém připomínajícího budoucího premiéra Andreje Babiše - tedy podnikatele neustále expandujícího, podle některých zkušeností predátorským způsobem. Je tedy evidentní, že si s premiérem budou rozumět, a zároveň se zdá být zřejmé, že dosavadní podpora větších a průmyslových podniků, částečně na úkor rodinných farem a menších a středních zemědělců, bude pokračovat,“ řekl ČTK analytik.

O podobnosti Milka s Babišem vypovídá jedna drobnost - způsob vyjadřování na konto „tradičních“ politiků. Projevil se, když Milek kritizoval protiruské sankce. „Nevím, v čem jsme si těmi sankcemi pomohli. Politici než udělají nějaké rozhodnutí, tak by měli znát důsledky takového kroku. Ale oni si nedělají žádné analýzy, jen plácají jeden přes druhého. Je to tím, že v životě nepracovali, neřídili žádná podnik, do politiky šli přímo ze škol a přitom nic neumí,“ uvedl Milek v červenci 2014 pro Deník.

Bude pomáhat velkým, obávají se malí

Prioritou budoucího ministra zemědělství Jiřího Milka bude vyjednání nového rámce evropské zemědělské politiky, posilování výroby a ochrana českého trhu před dovozy. Kromě podpory české produkce se bude chtít nový ministr zasadit o to, aby nová dotační pravidla Evropské unie respektovala pozici českého zemědělství v EU.

V Unii by se měla podle Milka narovnat výše národních dotací mezi jednotlivými státy, komora dlouhodobě kritizuje výši dotací v západní Evropě a skryté dotace v Německu a v Polsku. Zároveň se Milek bude snažit udržet silný rozpočet českého zemědělství a s ním i výši národních podpor. Milek bude dál usilovat o zvyšování proexportní politiky státu hlavně u produkce s vyšší přidanou hodnotou. Mezi poslední tři body Milek zařadil inovace, péči o životní prostředí s respektováním potřeb krajiny a důraz na rozvoj venkova.

Podle ASZ odpovídají zveřejněné priority Milka tomu, že bude spíše pomáhat velkým podnikům. „Konkrétní vize budoucího ministra nám ale prozatím známy nejsou, třeba pan Milek mile překvapí a namísto dalších dotací do podniků s výměrami desítek tisíc hektarů upře svůj zájem ke skutečnému rozvoji venkovských sídel spojenému s podporou rodinných farem, živého venkova, zájmu o krajinu, péči o půdu a vodu. Příliš tomu ale nevěříme,“ uvedl Šebek.

dandova ( 30. listopadu 2017 09:37 )

Všeci, iba ja nie.

moiaza ( 30. listopadu 2017 08:12 )

A jak se ten Babišův kabaret bude jmenovat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud