Jermanová dala Kalouskovi zelený svetřík. Šil do ní, když zatrhla poslancům alkohol

Autor: Jaroslav Šimáček - 
24. listopadu 2017
16:00

Bylo z toho velké pozdvižení, když Jaroslava Jermanová (ANO) vedla Sněmovnu v zelené mikině s kapucí. Vzpomenout na tuto událost dala v pátek na závěr ustavující schůze. Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) přinesla svůj svetřík. Kalousek toho litoval, že mohl mít nedělní svetr, takhle ho má jen na denní nošení. Právě Jermanová přitom zatrhla svého času poslancům alkohol po čas jednání Sněmovny.

Jaroslava Jermanová Pokorná (ANO) si vybrala - nechce být současně hejtmankou a poslankyní, svého poslaneckého mandátu se vzdala. Na závěr třetího jednacího dne nové Sněmovny pobavila poslance tím, že Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) předala dar tak říkajíc od srdce. Zelený svetřík, ve kterém kdysi řídila Sněmovnu.

Kalousek: Mohl jsem mít svetřík na neděli...

„No určitě vám nebude, protože je to ten autentický. Do toho se fakt nevejdete, při vší úctě. Nicméně já v tuto chvíli se vzdám svého poslaneckého mandátu a vám všem přeji mnoho úspěchů a konstruktivní spolupráce,“ loučila se se Sněmovnou Jermanová. 

Kalousek nenechal předčasný vánoční dárek bez povšimnutí a komentáře. Nejprve svetřík s pobavením roztáhl, poté vyrazil k řečnickému pultíku, kde je stále jako ryba ve vodě. „Mohl jsem mít svetřík na neděli, teď ho mám na všední den,“ glosoval dar od Jermanové.

Video Jermanová dala Kalouskovi zelený svetřík, ve kterém řídila Sněmovnu. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Jermanová v mikině a boj proti alkoholu

„Vydržet sledovat paní místopředsedkyni Jaroslavu Jermanovou, jak se marně snaží řídit schůzi oblečená v mikině s kapucí, aby někdo tohle vydržel střízlivý, vyžaduje opravdu velké sebeodříkání,“ komentoval v březnu 2014 Kalousek tehdejší outfit Jermanové.

Ta se totiž tehdy zasadila o to, aby po čas jednání pléna Poslanecké sněmovny nebyl v budově podáván alkohol. Tvrdila dokonce tehdy, že předsedové poslaneckých klubů museli některé své poslance dokonce podepírat a vyvádět ze sálu, protože byli opilí.

Na podávání alkoholu ve Sněmovně přitom tento týden narážel při ustavující schůzi i šéf ANO Andrej Babiš, když se navezl právě do Miroslava Kalouska. „Nevím, kam šel pan Kalousek. Asi šel si doplnit dávku, aby měl tu hladinu. Je škoda, že tady není,“ říkal ve středu Babiš.

Skončil i obviněný Půta: Žádá omezení imunity poslanců

V Poslanecké sněmovně přitom dnes skončili i dva muži - stejně jako Jermanová chce být nadále pouze hejtmanem Martin Půta, který se z Prahy vrací zpět do Liberce. „Moje zkušenost ze Sněmovny se mi určitě neztratí, někdy budu možná méně přísný na své kolegy v zastupitelstvu, když budou o něčem vášnivě hovořit,“ řekl s úsměvem ke svému rozhodnutí Blesk.cz.

Přímo ve Sněmovně však zahrál i na vážnější strunu. Půta totiž čelí obvinění v trestní kauze, vlekoucí se již tři roky - a tak promluvil před poslanci také o tom, že by měla být omezena poslanecká imunita.

Půta kandidoval z posledního místa kandidátky v Libereckém kraji. Přesto dostal důvěru voličů. „Já už jsem před volbami v Libereckém kraji říkal voličům, že kandiduji na posledním místě jako výraz své podpory kandidátce a lídrovi. Voliči mě neposlechli, dali mi více jak čtyři a půl tisíce hlasů a vykroužkovali mě až do Sněmovny. Já jsem celou dobu říkal, že na dvou židlích sedět nechci, neumím a nebudu,“ uvedl pro Blesk.cz.

Loučil se také Hlavatý. Chce zpět do Senátu

Vykroužkování potkalo i šéfa textilky Juta Jiřího Hlavatého (ANO). Když ho redaktor Blesk.cz potkal u bezpečnostního rámu ve Sněmovně, nechtěl Hlavatý svůj krok, proč po zvolení do Sněmovny opět kandiduje v doplňovacích volbách do Senátu, kde mu zanikl mandát, vůbec komentovat. Naopak se značně rozčílil. Před poslance však předstoupil pokorně. Bylo pro něj prý ctí, že mohl být po tři jednací dny ustavující schůze součástí Sněmovny a mluvit tam se svými kolegy.

„Bylo to pro mě určitě velké poznání po třech letech strávených v Senátu,“ říkal Hlavatý poslancům a doplnil: „Chtěl bych samozřejmě také poděkovat mým voličům, kteří mi dali důvěru a kteří mě vykroužkovali do Poslanecké sněmovny. Bylo to téměř pět tisíc voličů a já doufám, že tímto svým rozhodnutím je nezklamu. Nakonec věta, že Hlavatý Jiří se vzdává ke dnešnímu dni poslaneckého mandátu.“   

Když všichni tři - Jermanová, Půta i Hlavatý - domluvili, pokračovalo se ve schůzi Sněmovny dál. A bylo přitom patrné, že po sáhodlouhých hádkách může i nová Sněmovna fungovat podstatně svižněji. S ohledem na páteční 14. hodinu chtěli poslanci skončit včas. A vyrazit po náročném týdnu plném hádek o podobu nové Sněmovny za svými víkendovými programy.

Hlavatý se však ještě nakonec k řečnickému pultíku na skok vrátil. „Byl jsem upozorněn panem poslancem Stanjurou, že jsem neřekl správně formulaci: Vzdávám se poslaneckého mandátů. Je to takto v pořádku?“ rozloučil se definitivně se Sněmovnou.

Video Podnikatel Hlavatý (ANO) skončil jako poslanec. Chce zpět do Senátu - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

vilda696 ( 24. listopadu 2017 18:58 )

No to tý vypitý palici museli naskákat pupínky, když mu omezila slopat líh

aIIahakbar ( 24. listopadu 2017 16:23 )

Zákaz chlastu byl pro Kalouska asi největší trest, jaký kdy dostal.

sores ( 24. listopadu 2017 16:20 )

Tomu věřím že z toho zákazu musel být ten ož.r.a.la na mrtvici.Ten má čtyřkombinaci,hnu.s.ný hlas, nehezký, alkoholik a cholerik

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud