Česko ostrouhalo s dělením po brexitu. Praha v boji o bankovní agenturu skončila v prvním kole

Británii vede na cestě z EU Theresa Mayová.
Autor: bru/ČTK - 
20. 11. 2017
20:15

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) se po odchodu Británie z Evropské unie přestěhuje do Paříže. Rozhodlo o tom dnes 27 unijních zemí. Z diplomatických informací plyne, že stejně jako při předcházejícím výběru nového sídla lékové agentury rozhodlo nakonec při rovnosti hlasů mezi Paříží a Dublinem losování. Praha, která měla o EBA také zájem, se nedostala ani do druhého kola hlasování.

Po neúspěchu Bratislavy, která se ucházela o Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), tak nebude země ze středu či východu Evropské unie hostit ani jednu ze dvou unijních agentur, které nyní sídlí v Londýně.

Česko i Slovensko přitom před dnešním rozhodováním spoléhaly na princip zeměpisné vyváženosti, podle nějž měla být alespoň jedna z agentur umístěna mimo západní země Unie.

Ve druhém kole hlasování, kdy vypadl Frankfurt nad Mohanem, měl podle informací ČTK velmi blízko k vítězství Dublin, chyběl mu pouhý jeden hlas. Nakonec se ale instituce s asi 190 zaměstnanci přesune do Paříže, rozhodla náhoda.

Ukazuje to, že z těch ,nových‘ členských států to byla právě ČR a Slovensko, které se ocitly tak blízko druhému kolu. To lze samo o sobě vidět jako dobrý výsledek,“ řekl novinářům po vyřazení Prahy český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař.

Češi a Slováci se v bitvě o agentury vzájemně podporovali. Chmelaře mrzí, že se zemím ze středu a východu EU nepodařilo lépe lobbovat za své kandidatury. „Nás by uspokojilo prakticky každé řešení, které by bylo vyvážené,“ poznamenal. Výsledek je tak podle něj příležitostí pro členské země zamyslet se nad tím, jak by měla ona geografická vyváženost v rámci EU vlastně vypadat.

Praha podle něj dostala v prvním kole volby všechny body, se kterými počítala a o nichž diplomaté předpokládali, že je to dostatečný počet k postupu. „Vzhledem k distribuci bodů to bohužel nestačilo. Bylo to velmi těsné. Kdyby jeden stát hlasoval jinak, tak jsme mohli být ve druhém kole,“ řekl.

Doporučujeme
kalina107 ( 21. listopadu 2017 13:16 )

Jak si někdo mohl myslet , že sem někdo přijde s penězi ? Tady vždycky ČSSD , KDU , TOP09 a ODS každého okradli a prachy si rozdělili .

Mibel ( 21. listopadu 2017 08:02 )

Zbytočne sa rozčulovať, vždy zostaneme len kolonie pre západne štáty Europskej únie...

santikxauz ( 21. listopadu 2017 05:15 )

Aspoň až budeme z toho vyděračského spolku odcházet,nebudou nám nic vyčítat.

brezovakroman ( 20. listopadu 2017 21:48 )

No tzo je strašná věc.A já myslel že se budu mít jako obyčejný občan dobře a zase prd.

sleepka ( 20. listopadu 2017 21:07 )

to, že by do kolonie dali opravdu něco, kde o něco jde, si mohlo myslet tak akorát pár pošahanejch sluníček a ožralejch havloidů.........

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa