Fyzik Ošťádal neuspěl se stížností na Zemana. Ten ho odmítl jmenovat profesorem

Autor: ČTK, Mii - 
20. 11. 2017
16:03

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy, ve které si stěžovali na údajnou nečinnost prezidenta Miloše Zemana. Ten před dvěma lety nejmenoval Ošťádala profesorem kvůli jeho minulosti. Stížnost směřovala zejména proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, který žalobu na nečinnost zamítl. 

Důležitá je nikoliv forma, nýbrž obsah rozhodnutí, uvedl zpravodaj Vojtěch Šimíček. Rozhodnutí o nejmenování profesorem je podle Šimíčka přezkoumatelné ve správním soudnictví, je však nutné volit správný typ žaloby. Prezidentův advokát Marek Nespala pondělní rozhodnutí přivítal jako potvrzení argumentace Hradu.

Ošťádal i univerzita podali v září 2016 samostatnou žalobu také proti vlastnímu rozhodnutí o nejmenování Ošťádala profesorem. Městský soud v Praze ji opakovaně odmítl pro opožděnost, nyní je spis u Nejvyššího správního soudu.

Podpis prezidenta se dříve považoval za samozřejmý, spíše formální krok. Zeman však měl k Ošťádalovi výhrady kvůli jeho údajným někdejším kontaktům s komunistickou Státní bezpečností a profesorem jej nejmenoval.

Podle verdiktu správních soudů prezident nezůstal v profesorské záležitosti nečinný, protože svůj záměr nejmenovat Ošťádala vyjádřil v dopisu tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové. Městský soud i Nejvyšší správní soud pokládaly dopis z ledna 2016 za formu rozhodnutí a jasně vyjádřený projev vůle.

Se stížností neuspěli další

Podle ústavní stížnosti Ošťádala a univerzity prezident dopisem jen informoval tehdejší ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) o tom, že „v rámci svých vnitřních úvah dospěl v blíže neurčené době k rozhodnutí o nejmenování docenta Ošťádala profesorem“, což však není relevantní projev vůle, který by směřoval navenek. Podle stížnosti je nutné požadovat od státních orgánů, aby rozhodovaly v předepsaných formách.

Společně s Ošťádalem Zeman nejmenoval další dva navržené kandidáty, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Fajt se rovněž bránil neúspěšnou žalobou a poté podal ústavní stížnost.

Prezident Miloš Zeman se bude snažit stát se prezidentem i v druhém období:

Video Prezident Miloš Zeman nasbíral 113 000 podpisů pro svou kandidaturu. - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Doporučujeme
kretenos500 ( 21. listopadu 2017 23:33 )

Každý kretén volí Zemana

kalina107 ( 21. listopadu 2017 09:05 )

Tito kanálníci podlehli jakémusi dojmu , že se jim zachce titulu profesora a prezident skočí a hned mu ho podepíše . To už je několikátý humusák . Podle mě to jsou pouze útoky na Zemana .

kajineknahrad ( 20. listopadu 2017 23:06 )

Ale nad Kajínkem drží ochrannou ruku, když mu udělil milost. Holt pro něj je Kajínek víc, než tento vědec. Svůj k svému.

jdi-se-bodnout ( 20. listopadu 2017 23:04 )

Soudruh Zeman je největší ostudou této země.

bostonskyvitr ( 20. listopadu 2017 18:48 )

Ovšem ty jsi mnohem větší!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa