Zeman se kvůli pití změnil, říká chartista Kroupa. Zhodnotil i „pakt“ s Babišem

Autor: Jaroslav Šimáček - 
3. 11. 2017
13:36

„Piju s neutuchající chutí,“ odvracel Miloš Zeman nedávno narážky, že musel skutečně omezit pití alkoholu. Spekulace o jeho zdraví označuje mluvčí Jiří Ovčáček za kampaň proti němu. Politolog, filosof, někdejší šéf ODA a bývalý Zemanův přítel Daniel Kroupa však tvrdí, že se i kvůli „nemírnému pití“ proměnila osobnost Zemana od doby, co vstoupil do politiky. Hodnotí však i aktuální dění kolem tvorby menšinové vlády a „pakt s Andrejem Babišem“.

Miloš Zeman a Daniel Kroupa byli prý přátelé, ale už nejsou. Chartista zavzpomínal pro Blesk.cz na 17. listopad 1989, který se kvapem blíží. Vedle toho se však pozastavil i nad aktuální politickou situací – nad vyjednáváním o vládě a také pozicí Miloše Zemana.

Přidal k tomu však i několik osobních postřehů. „Já jsem vůči němu nezačal chovat nikdy nepřátelství. Ale v určitém okamžiku v důsledku nemírného pití se Miloš Zeman začal měnit jako osobnost a jako osoba. Zkrátka a dobře. Dopoledne s ním nebyla prakticky žádná řeč. A pokud se s ním na něčem chtěl člověk dohodnout, tak ho musel chytit ve chvíli, kdy už abstinenční příznaky pominuly,“ řekl Blesk.cz Kroupa.

Kroupa bude jedním z hlavních řečníků na Festivalu svobody. Ten se uskuteční 17. listopadu 2017 a hlavní akcí opět budou koncerty a vystoupení osobností na Václavském náměstí.

Zeman pije „s neutuchající chutí“

Kroupa stejně jako před časem v rozhovoru pro pořad Štrunc! na Info.cz upozorňoval na to, že na Zemana mělo pití alkoholu nepopiratelný dopad. U prezidenta se přitom pravidelně objevují spekulace o jeho zdraví. Zeman je vehementně odmítá, cítí se prý dobře a trápí ho nadále pouze neuropatie dolních končetin a cukrovka, která však nijak nepostupuje. Kritici poukazují na to, jak prezidenta, který má problémy s chůzí, musí při různých příležitostech jeho doprovod podepírat.

Naposledy byla Zemanovou oporou první dáma Ivana během předávání státních vyznamenání ve Vladislavském sále. Zeman si po ceremoniálu pochvaloval, že 28. říjen bez problémů přežil. „Oznamuji vám, že nejsem těžce nemocný a že jsem nepřestal pít alkohol,“ hlásal přitom předtím v říjnu Zeman při výjezdu do Dubí na severu Čech a později při tiskovce na závěr návštěvy Ústeckého kraje dodal: „Není pravda, že bych přestal pít alkoholické nápoje. Piji je dál s neutuchající chutí.

Video Miloš Zeman o amputaci nohy a popíjení alkoholu - Blesk TV

Dál odměňuje přátele, říká Kroupa

Pití alkoholu je jedna věc, podle Kroupy však u Zemana došlo i k jiné změně. „V určitý okamžik se stalo to, že Miloš Zeman přešel na opačnou stranu politiky, než do které vstupoval v 90. letech,“ míní. Kroupa zavzpomínal na to, že se Zemanem zažili od roku 1990 mnoho věcí. Spolupracovali na přípravě programu Občanského fóra, usedli spolu do parlamentu. „Nikdy jsme neměli problémy pro rozdílné názory,“ podotýká a zavzpomínal i na to, že spolu veřejně vystupovali, např. v Divadle Semafor.

„A všechno v přátelském duchu. Ale najednou se Miloš Zeman začal obklopovat lidmi z minulého režimu, a to ne ledajakými, ale vysokými funkcionáři. Tyto funkcionáře potom jmenoval do své vlády a jeho politika byla založena na kompletní lži,“ vytýká Kroupa Zemanovi.

Vzpomněl totiž Zemanovo volební vítězství v roce 1998 s heslem „Akce čisté ruce“. „A první krok, který udělal, bylo, že jmenoval ministrem financí člověka, který vytuneloval firmu a měl trestní stíhání. Odvedli ho v železech a byl pravomocně odsouzen. A tak postupoval i v řadě jiných věcí. Z tohoto hlediska se ocitl na straně těch, proti kterým jsme tu sametovou revoluci vlastně dělali,“ říká Kroupa.

Narážel přitom na osud Iva Svobody, kterého za vytunelování firmy pravomocně odsoudil pražský vrchní soud v roce 2005 a skončil ve vězení ve Všehrdech a Odolově, než byl v roce 2008 podmínečně propuštěn. Svoboda, trpící Alzheimerem, zemřel v únoru 2017.

Slovník čtvrté cenové zmírnil

O Zemanovi před časem Kroupa však prohlásil i to, že již dříve mluvil slovníkem čtvrté cenové. A nebál se sáhnout i k hrubším výrazovým prostředkům. Ostatně v paměti lidí zůstává mj. i Zemanovo „k*nda sem, k*nda tam“.  

„V poslední době Miloš Zeman své výrazové prostředky poněkud zmírnil. A já to oceňuji. Také se zdá, že se dal trošku fyzicky dohromady, i když věk asi neoklame. Já mu přeju hodně zdraví, ale zároveň bych si přál, aby překonal to vidění světa, ve kterém se lidstvo rozpadlo na přátele a nepřátele. Přátele odměňuje jako orientální despota a nepřátelům se mstí. A tohle myslím, že je jeho hlavní problém dnes. A nejen jeho, ale i náš,“ doplňuje Kroupa.

Daniel Kroupa s Milošem Zemanem v roce 1991Daniel Kroupa s Milošem Zemanem v roce 1991 | ČTK

Zeman podpořil Babiše. Podpoří ho i „uprchlíci“?

Miloš Zeman přitom nyní pověřil vítěze voleb Andreje Babiše (ANO), aby jednal o sestavení vlády. Koaličního partnera však Babiš nenašel, a tak se upíná k vládě menšinové, u které není jisté, zda získá podporu Poslanecké sněmovny.

„Správný postup by samozřejmě byl, kdyby prezident pověřil vítěze voleb sestavením vlády, a pokud by se mu nedařilo získat důvěru, tak by měl pověřit někoho jiného. Eventuálně vyzvat, ať se objeví někdo, kdo přinese 101 podpisů, jako to chtěl minule. Toto pan prezident panu Babišovi odpustil a rovnou volá po menšinové vládě,“ míní Kroupa.

„Menšinová vláda ovšem předpokládá, že buď ty strany, které sice deklarovaly, že s panem Babišem v žádném případě nepůjdou, že změní názor, nebo pokud nepomohou komunisté a bude podporovat tuto menšinovou vládu pouze pan Okamura, že se najdou ‚uprchlíci‘. A tady bych řekl, že se zatím vždy v minulosti našli, takže se dá předpokládat, že se najdou i nyní,“ naráží Kroupa na možnou podporu „přeběhlíků“ z jiných stran.

„Lidé chtějí destrukci“

Že ANO vyhrálo volby o parník, chápe bývalý poslanec a senátor Kroupa jako důsledek toho, že se strany nedokázaly spojit, vytvořit přesvědčivý blok se silným lídrem v čele. „Je to i důsledek toho, že rozhodující strany ODS a ČSSD v posledních letech vytvořily tak silné korupční prostředí, že lidé, kterým se v novém režimu příliš dobře nedaří, zoufale hledají někoho, kdo toto prostředí rozbije,“ říká k úspěchu Andreje Babiše (ANO). „Očekávají od takových lidí právě tuto destrukci, netuší ale, že spolu s tím mohou destruovat i podstatné náležitosti demokratického právního státu,“ upozorňuje.

„Kdyby to byl jen Andrej Babiš nebo Miloš Zeman, tak bych byl ještě klidný. Ale k tomu musíme připočítat i pana Okamuru. Sil, které stojí lhostejně a posměšně vůči liberální demokracii, je příliš mnoho a já jsem přesvědčen, že demokratické strany se musí spojit a připravit se na příští volby daleko lépe než na tyto. A hlavně musí najít schopného lídra, který jim chybí,“ dodal Blesk.cz Daniel Kroupa.

Video Zatýkání, výslechy StB, pronásledování rodiny. Chartista Daniel Kroupa vzpomíná v rozhovoru pro Blesk.cz. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

11karel11 ( 5. listopadu 2017 14:43 )

Kroupo teď mluvíte o ožralém Havlovi, ten vymetal hospody s chartisty. Jste závistivý blb a jen pomlouváte a pomlouváte. Ale my víme, co jste zač a jak jste se choval. Raději ve svém pokročilém věku krmte holuby. A cvičte mozek, poněvadž vám zakrňuje.

Nezadat ( 4. listopadu 2017 15:10 )

Chartisty měli postavit před soud a zavřít do gulagu.Většina chartistů byla ten ksindl co poroučel v padesátých větru , dešti a popravovali politické vězně.Byli jen komunistický odpad údajně z lidskou tváří,ale ve skutečnosti se požírali sami mezi sebou v bitvě o koryta a ti co se nedostali ke korytu a byli vyhození ze strany si založili chartu.

agfor ( 4. listopadu 2017 13:00 )

Má pravdu. Od, čím dál hnusnější a slabší, Becherovky přešel na lepší Slivovičku.

zadnice ( 4. listopadu 2017 11:34 )

Kroupo nech těch svých "rozumů"!

pokrok ( 4. listopadu 2017 11:24 )

Přehled to Zeman má, to jsme viděli při předávání pověření Andreši Babiši k sestavení vlády, kdy koukal na všechny strany od stropu dolů !

Zobrazit celou diskusi
Další videa