Sobotka si „kopl“ do Zemana kvůli 17. listopadu: Za rok bude snad vše jinak

Autor: Jakub Veinlich - 
18. listopadu 2017
11:00

Oběma pomalu končí mandát, i přesto si občasné okopávání kotníků tu a tam ještě neodpustí. Řeč je o slovních přestřelkách prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Končící šéf vlády nejnověji kritizoval Zemana za neúčast na oslavách k 17. listopadu. Prezident tu absentuje od roku 2015, kdy vystoupil na Albertově na jednom pódiu s představitelem Bloku proti islámu. A sklidil kritiku.

„Doufám, že si příští rok zvolíme prezidenta, který bude mít státní svátek 17. listopadu rád, bude se k němu hlásit a bude ho normálně slavit s občany Česka,“ napsal na svůj twitterový účet premiér Sobotka v pátek večer – poté, co se 17. listopadu Pražský hrad opět obehnal hradbou mlčení a prezident si nepřipomněl listopadové události ani z roku 1939, ani 1989. A to byl přitom přímým aktérem sametové revoluce.

Video  Sobotka 17. listopadu na Národní  - Blesk - Jakub Veinlich

Prezident se celý den mezi lidmi neukázal a byl na zámku v Lánech. Což dopředu avizoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Pan prezident věnuje této události tichou vzpomínku,“ řekl Ovčáček v úterý na své tiskové konferenci, aby doplnil: „Nebude se zapojovat do nějaké kampaně, nebude zneužívat tohoto významného výročí k politickým přednesům.“

Během samotných oslav prolomil Hrad své mlčení až v pátek v podvečer. „Demokracií a svobodou se dnes nejhlasitěji ohání ti, kteří odmítají výsledky demokratických a svobodných voleb,“ rýpl si na svých účtech na sociálních sítích prezidentův mluvčí. Slova samotného prezidenta byste opět hledali marně.

Zeman si přitom listopadová výročí ještě před dvěma lety aktivně připomínal. Změna ale přišla právě až po 17. listopadu 2015. Prezident vystoupil na Albertově na jednom pódiu společně s výraznou tváří Bloku proti islámu Martinem Konvičkou. Hymnu pak zpíval dnes už bývalý poslanec Marek Černoch, který seděl ve Sněmovně původně za Úsvit Tomia Okamury.

„Domnívám se, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům. Že každý má právo ve svobodné společnosti tento názor vyjádřit, ale také, že opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo dokonce nadávkami. Jako je extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté,“ řekl Zeman převážně jen svým příznivcům.

„Nálepka či nadávka není argument. A prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují. Stejně tak argumentem není řev. A právě řev je projevem fašistů, právě řev je projevem stáda, které se zde sešlo minulý rok,“ dodal prezident. Připomněl tak rok 2014, kdy mu na Národní třídě tisíce lidí vystavily červenou kartu a pak na pódium na Albertově, kde byli i zahraniční hosté, létala vajíčka.

Video  Zemanovi příznivci měli na Albertově vyhrazený VIP prostor.  - tv JOJ

V roce 2015 to už bylo jinak. Zemanovi příznivci stáli v prvních řadách. Pro studenty, kteří k vysokoškolským kolejím chodí pravidelně 17. listopadu zapalovat svíčky, zůstalo toto pietní místo na dobu akce zavřené. I kvůli tomu byly oslavy před dvěma lety tolik vyostřené. Společnost se ještě více rozdělila na dva tábory. Zemana navíc za jeho projev kritizovali politici napříč politických spektrem.

Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek tehdy litoval, že prezidentův projev připomínal volební kampaň. Předseda ODS Petr Fiala kritizoval prezidenta za to, že rozděluje společnost.

Když Zeman 17. listopad aktivně slavil, nebylo to Sobotkovi dobré taky. Premiér ho kritizoval velmi ostře. Prezident svým vystoupením na Albertově se zástupci protiislámistického hnutí legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Video  Tomáš Hanák na Václavském náměstí 17. listopadu 2017: Byl bych na prezidenta hrdý, kdyby vyrazil do Teplic a s tou různobarevnou třídou se třeba vyfotil…  - Zuzana Štíchová

Sobotka Zemana kritizoval, i když byl 17. listopadu v ulicích

„Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ řekl Sobotka před dvěma lety Hospodářským novinám.

Zajímavá přitom byla poslední Zemanova věta z jeho projevu na Albertově. „Děkuji Vám za Vaši pozornost a setkám se s Vámi opět příští rok. Na shledanou,“ řekl tehdy Zeman na závěr svého vystoupení. Příští 17. listopad – tedy ten v roce 2016 – už ale k lidem nepromluvil, podobně jako letos ho trávil v tichosti v Lánech. Místo si v předstihu zarezervovali studenti.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

prest ( 19. listopadu 2017 22:28 )

Nakopat by potřeboval slizkej Sobotka. Že má tu odvahu ještě otvírat hubu.

kalina107 ( 19. listopadu 2017 06:53 )

Přidej . Napiš třeba - stamiliony ať to má nějakou váhu .

borka30 ( 18. listopadu 2017 23:37 )

Sobotko zalez do nory a neotravuj lidi. Tebe mě trochu připomíná Drahoš, také takový exemplář - nemastný, neslaný, ale má asi za ušima.

prest ( 18. listopadu 2017 22:17 )

Prosím , je demence léčitelná ?????

kofila ( 18. listopadu 2017 21:29 )

Proti tobě jsou tam géniové určitě

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud