Babiš chce církvím nejen zdanit restituce. „Převelí“ je pod ministerstvo financí?

Autor: ČTK, simao - 
13. 11. 2017
18:07

Andrej Babiš (ANO) přišel nejprve s návrhem na zdanění církevních restitucí (alespoň jejich peněžité části), vedle toho by ale rád, aby záležitosti církví spadaly pod ministerstvo financí, napsal server iDnes.cz. Chystá však i další „čachry“. Vedle toho chce, aby cestovní ruch spadal do působnosti ministerstva kultury. Babiš o problematice kultury dnes jednal s představiteli některých veřejných kulturních institucí.

„My chceme pod kulturu dát cestovní ruch, naopak agenda církví má být na ministerstvu financí,“ řekl Andrej Babiš iDnes.cz. Mluvčí pražského arcibiskupství řekl, že podstatné je dodržení zákonů; přes který resort finance pro církve půjdou, není podstatné.

V minulém týdnu se předseda ANO vyslovil pro zdanění peněžité části církevních restitucí. Jeho návrh podpořily KSČM a SPD, kritizovali ho zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

„Pro Arcibiskupství pražské je klíčové, aby byly dodrženy platné zákony a podepsané dohody. To, zda stále se tenčící příspěvek církvím bude mít v gesci ministerstvo kultury, nebo ministerstvo financí, není z našeho pohledu podstatné,“ říká mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Schůzka v Průhonicích: Ministra kultury prý neřešili

Babiš se v Průhonicích sešel s předsedou České filharmonie Davidem Marečkem, ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem, s ředitelem Národního technického muzea Karlem Ksandrem a s ředitelem Národního divadla Janem Burianem. „Mezi priority patřilo, aby kultura byla více propojená s cestovním ruchem, aby byla dobře financovaná,“ přiblížil Mareček obsah dvouhodinového jednání.

Ministerstvo kultury podle své mluvčí Simony Cigánkové „nemá potřebu Babišovy plány komentovat“. Zástupci kulturních institucí na schůzce také prosazovali, aby ze státního rozpočtu šlo na kulturu jedno procento HDP, o které ministerstvo dlouhodobě usiluje.

Podle Marečka se jednání týkalo pouze odborných záležitostí z oblasti kultury, nikoli obsazení ministerstva. A tak se podle něj schůzce v Průhonicích o osobě nového ministra kultury nemluvilo. „Ta schůzka neměla žádný personální charakter. To je koneckonců věcí pana Babiše nebo věcí politických vyjednávání,“ řekl Mareček.

Nabídku na post ministra kultury již odmítl rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Ivo Medek. Dokumentaristka Eliška Kaplicky Fuchsová uvedla, že dostala nabídku vést resort kultury, ale Babiš to v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál jednoznačně odmítl. Vládní sestavu chce mít Babiš hotovou do 20. listopadu, kdy se poprvé sejdou noví poslanci.

Doporučujeme
katerina78 ( 13. listopadu 2017 23:12 )

presne tak

tatazdenek ( 13. listopadu 2017 23:07 )

katerina78 drakulina není normálna, je to starý poonděný koko.t a rudý trpaslík.

katerina78 ( 13. listopadu 2017 21:49 )

to už tady bylo...církev měla moc, faráři....byli to dobrí haj.zli

zdanekk ( 13. listopadu 2017 21:36 )

Církev a hlavně ta katolická je jen zlegalizovaná mafie, která svoje lumpárny kryje plácáním nesmyslů a jakémsi duchovnu o ho.vnu. Získávat majetky okrádáním poctivých a pracovitých lidí, to je opravdová zásluha, kterou může požehnat jen něco tak virtuálního, jako je Bůh.

gabreta ( 13. listopadu 2017 21:07 )

To není o levici, nebo pravici, ale o fráternický zlodějině. To víš, ty když jsi na dávkách, tak nic platit nebudeš!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa