Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

ČSSD míří do opozice a chce nové tváře. „Zbídačený“ klub povede Chvojka

Autor: simao, ČTK - 
27. října 2017
19:00

Řešit trable a bilancovat po neúspěšných volbách se v předvečer státního svátku 28. října vydali zástupci ČSSD. Hubený výsledek 7,27 procenta „zkrouhl“ počet sněmovních křesel pro sociální demokraty na pouhých 15. Úřadující šéf Milan Chovanec potvrdil, že strana míří do opozice. Přišla přitom o dosavadního šéfa svého poslaneckého klubu Romana Sklenáka, který je mezi neúspěšnými. Nahradí ho exministr Jan Chvojka.  

„ČSSD míří do opozice. Na pokusné balonky, které hnutí ANO vypouští do médií, reagovat nebudu,“ uvedl v pátek odpoledne Milan Chovanec, který ČSSD vede místo Bohuslava Sobotky. Poté se dosluhující ministr vnitra vydal mj. do Lidového domu na první jednání poslaneckého klubu, který je však nezvykle malý.

Ve Sněmovně bez Marksové i Sklenáka

Pouhých 15 křesel připravilo o místa ve Sněmovně některé stálice ČSSD - ze hry je ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, předseda Výboru pro bezpečnost Roman Váňa, exministr průmyslu Milan Urban a další dosavadní poslanci Václav Votava, Antonín Seďa či Petr Kořenek. V Praze neuspěla ani náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Černého Petra od voličů dostal také šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.    

Právě Sklenákovo místo se tak muselo v pátek vyřešit. Zaujal jej nakonec Jan Chvojka, který v Sobotkově vládě zastoupil v resortu pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Povede ale ve srovnání s předchozím sněmovním obdobím poněkud „zbídačený“ klub, který přišel o 35 mandátů a navíc musel své stávající prostory přepustit ANO. To má 78 poslanců.

Video  Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek komentuje po tiskové konferenci neúspěšné volby  - Jakub Veinlich CNCenter
Video se připravuje ...

I se Sobotkou vyrazili k Masarykovi

V předvečer Dne vzniku samostatného Československa se přitom zástupci ČSSD vydali na Hradčanské náměstí k soše T. G. Masaryka. „Sociální demokracie si po vzoru Masaryka musí připomenout schopnost říkat NE. Ne lidem, kteří se zdají silní a mocní, ale jejich zájmy jsou zcela protichůdné našemu programu,“ uvedl při té příležitosti volební lídr Lubomír Zaorálek.  

Spolu se Zaorálkem vyrazili před Pražský hrad i Chovanec, Marksová a také Bohuslav Sobotka, který se do Sněmovny dostal coby lídr kandidátky v Jihomoravském kraji.

„Čeká nás drobná práce. Návrat k lidem, se kterými musíme být víc a být s nimi na místech, kde žijí, a naslouchat jim, abychom věděli, jaké jsou jejich každodenní starosti, protože jedině tak budeme schopni jim skutečně pomoci,“ doplnil Zaorálek.

Video  Miloš Zeman o pádu ČSSD  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Zaorálek volá po nových tvářích

Zaorálek však dnes také vyzval, aby se v ČSSD objevily nové, neokoukané tváře. „Já jsem vedl volební kampaň a řekl jsem na začátku, že na sebe beru veškerou odpovědnost. Výsledek je špatný,“ připustil. Jak Blesk.cz informoval již ve čtvrtek, do nového vedení strany nebude na jaře příštího roku Zaorálek vůbec kandidovat. 

Podle Zaorálka by přitom mohli šanci dostat třeba hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard nebo Martin Netolický, který vede pro změnu Pardubický kraj, uvedly Novinky.cz.

Zatímco se stranou šíří slova o volební katastrofě, s úsměvem vzala volební propadák Lenka Teska Arnoštová. „Změna ČSSD je nezbytná. Je třeba začít od hlavy. Přeji všem hezký víkend a pozor, je i změna času,“ pochlubila se na Twitteru fotkou po návratu od kadeřnice. 

villon ( 27. října 2017 21:11 )

Vemte zpátky paroubka, aspoň bude ***.

libecek ( 27. října 2017 21:08 )

 to byla parta hyc na kompromisi se prodelava to blbcum nedoslo nemaji co doporucovat jen tise prihlizet hlasovat nekomentovat

buban ( 27. října 2017 20:40 )

Socdemáci na svém totálním propadu začali pracovat tím okamžikem,kdy se premiérem stal Sobotka.Dále pokračovali tím,že si volebním lídrem určili Zaorálka.Volební propad dokončují tím,že odpovědnost nejen mnou jmenovaných odpovědných odsouvají až na jarní sjezd.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa