Babiš chce mít vládu s důvěrou do Vánoc. Kalouska a Starosty z jednání škrtl

25. 10. 2017
22:00

Vyjednávací tým hnutí ANO proškrtal strany, se kterými bude dál jednat o vytvoření nové vlády. Ve druhém kole už Andrej Babiš a jeho pobočníci neusednou k jednacímu stolu se zástupci Starostů a nezávislých a také s TOP 09, kde se z vedení poroučí Miroslav Kalousek. Vládu i s důvěrou Poslanecké sněmovny by chtěl mít Babiš do Vánoc, řekl ČT. 

„Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky,“ uvedl Babiš  v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) k ukončení vyjednávání se STAN a TOP 09. Druhé kolo jednání začíná ve čtvrtek, kdy se ANO znovu setká s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. V pátek žádné schůzky naplánované nejsou, pokračovat chce vítěz voleb v pondělí.

Video Andrej Babiš (ANO) po první povolební schůzce s Milošem Zemanem: Budu mít volnou ruku, Faltýnek ve vládě nebude - Blesk TV
1080p 720p 360p

Úvodní kolo vyjednávání nepřineslo ani přibližnou představu o podobě případné budoucí vlády, jednalo se hlavně o uspořádání Sněmovny. „Oni všichni říkají, že nechtějí do vlády. Já tomu rozumím, že chtějí být v opozici. My říkáme, domluvme se na Sněmovně, zkusíme to ještě a uvidíme, jak se k tomu postaví,“ řekl Babiš. Do konce listopadu by podle něj mělo být jasno, jakou bude mít vláda formu, tedy jestli půjde o koalici nebo například menšinovou vládu.

Pro sestavení většinové vlády by museli představitelé ostatních stran, které přicházejí pro vládní spolupráci s ANO v úvahu, ustoupit od dosavadních vyhlášení, že s předsedou hnutí Babišem, případně s ANO jako takovým, do koalice nepůjdou. V podstatě totéž platí i pro vznik menšinového kabinetu.

Video Pirát Bartoš: Nejsme outlocitní, od Babiše je to jen škádlení - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
720p 360p

Prezident Miloš Zeman už v rozhovoru pro Blesk.cz ohlásil, že Babiše pověří vyjednáváním o sestavení vlády příští úterý. Navíc se zapojí do povolebního vyjednávání. Na zámku v Lánech bude jednat v příštích dvou týdnech s představiteli všech sněmovních stran.

Video S prezidentem v Lánech: O jmenování premiéra - Blesk TV
720p 360p

Demise Sobotkovy vlády až po konci sněmovní schůze

Na dohodu o Sněmovně mají strany ještě necelý měsíc. Poslanci by se měli sejít na ustavující schůzi 20. listopadu. Pokud by dohoda nevznikla, schůze, jež trvala před čtyřmi lety dva dny, se může protáhnout. Teprve po jejím skončení podá demisi současná vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

ANO ostatním stranám představilo také svůj plán, jak upravit jednání Sněmovny v rekordním počtu devíti poslaneckých klubů. Zkrátit by se měly například přestávky na jednání jednotlivých frakcí. Ty jsou dnes dvouhodinové. Ve chvíli, kdy by využil v jeden den tuto možnost každý klub, znamenalo by to přestávky v součtu 18 hodin.

Video Kalouskovo prohlášení pro volebním neúspěchu: Na předsedu už znovu kandidovat nebude - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Vítěz voleb má také svého kandidáta na předsedu Poslanecké sněmovny. ANO navrhuje, aby jím byl dosavadní místopředseda dolní komory parlamentu Radek Vondráček. ODS, která skončila ve volbách druhá – přišla se svým vlastním návrhem. Do čela sněmovny navrhují občanští demokraté svého předsedu Petra Fialu. Větší šance ke zvolení má ale zatím Vondráček.

Ve čtvrtek se v dalším kole jednání potkají ANO a SPD, schůzky mají domluvené také ODS s KDU- ČSL a následně i s hnutím STAN. A potkají se také vyjednávací týmy ČSSD a SPD.

Volby jasně vyhrálo ANO 2011, které díky půldruhému milionu hlasů obsadilo ve dvousetčlenné Sněmovně 78 křesel. Pětadvacet poslanců bude mít ODS, po 22 mandátech Piráti a SPD. KSČM a ČSSD získaly shodně 15 křesel, o zbytek se podělily KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Kompletní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny si připomeňte zde

krakonos5000 ( 26. října 2017 10:40 )

Blbiš bude škemrat o spojence. Těch 30% si může strčit za klobouk, opozice má přes 60%. Na zkorumpování poslanců bude muset vysolit pořádný balík.

kajman1 ( 26. října 2017 05:34 )

No tak jsem zvědav který povolí .Pokud Okamura bude chtít prosadit co slíbil bude muset trochu ubrat ary a je tam komousu to samé a ti byli se můžou posrat .já by jsem to tak udělal a to by byl divák

tomik007 ( 26. října 2017 00:11 )

Tak to tam bude muset nejak namontovat KRNDU

rentierskej ( 25. října 2017 22:30 )

a o kterých vánocích súdruh eštébák andrééé vlastně hovoří?! sranda, jak ani bezmála 30% je "ku hov/nu," což, andrééé?!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa