Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Výslužka pro 124 bývalých poslanců: Herman 680 tisíc, Semelová 355 tisíc

Autor: Jakub Veinlich, Ivo Horváth - 
26. října 2017
05:00

Když skončí zaměstnanec poměr na dobu určitou, nedostane ani korunu. Pokud se ale totéž stane poslanci, po čtyřech letech u voličů neuspěje, dostane na cestu finanční injekci. A to až půl milionu korun. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) má navíc odchodné vypočítané z platu ministra, tedy skoro 680 tisíc korun. Ale i řadová poslankyně Marta Semelová (KSČM) se může těšit na slušných 355 tisíc korun.  

V nové Sněmovně znovu zasedne jen 76 stávajících poslanců. Dalších 124 si jich musí hledat jiné angažmá. Pro řadové poslance, kteří odsloužili celé čtyři roky, je připraven »zlatý padák« 355 tisíc korun. Jenže takových, kteří pobírají jen základní plat 70 992 korun, je ve Sněmovně menšina.

Většina zákonodárců měla v končícím volebním období ještě nějakou funkci navíc. A tak třeba ti, kteří působili jako šéfové výborů, klubů či delegací za 100 tisíc měsíčně, dostanou na odchod půl milionu.

„Je tam kombinace s délkou období, což je jeden plat plus násobek celých let, které poslanec strávil ve funkci. To znamená, že poslanec, který tu byl od začátku až do konce, tedy celé volební období, dostane pět platů,“ řekl pro Blesk.cz ředitel tiskového odboru Sněmovny Roman Žamboch.

Odchodné 355 tisíc až půl milionu 

Martin Komárek z hnutí ANO už ve volbách nekandidoval. Věnovat se chce pojišťovnictví a také psaní knih. Jako předseda Volebního výboru má na čas vyděláno. Ze Sněmovny si odnese na rozloučenou půl milionu korun.

Končící poslanci si odnesou tučnou výslužku. Končící poslanci si odnesou tučnou výslužku. | profimedia.cz, blesk

Úplně stejně na tom pak bude Jeroným Tejc z ČSSD, který nesouhlasil se stávajícím vedení strany a proto se rozhodl po 12 letech nekandidovat. Jako předseda Ústavně právního výboru si do civilu odnese také půl milionu korun. 

„Já nevím, nepočítal jsem to. Bude to podle zákona, ještě jsem se tím ale nezabýval,“ řekl Tejc Blesk.cz.

Šanci už voliči nedali poslankyni KČSM Martě Semelové. Kandidovala v Praze a od voličů dostala jen 2052 preferenčních hlasů. Skončila tak jako druhá náhradnice. Během čtvrtku chce pokračovat ve vyklízení poslanecké kanceláře. Ve Sněmovně končí po sedmi letech. Jako jedna z mála poslední volební období ale působila jako řadová poslankyně bez další funkce. Na výplatní pásce proto bude mít odchodné trochu nižší. „Jen“ 355 tisíc korun. 

O něco lépe na tom bude Stanislav Huml (ČSSD). Paláce na Malostranském náměstí opouští po sedmi letech. Odchodné se ale končícím poslancům vypočítává jen za uplynulé čtyřleté volební období. Protože byl Huml celé čtyři roky místopředsedou mandátového a imunitního výboru, má nárok na odchodné ve výši 433 000 korun. 

Čtyři miliony na zálohu

Na peníze by politici neměli nárok jen tehdy, kdyby se do tří měsíců stali třeba ministry nebo se »upíchli« v nějaké jiné státní funkci. Sněmovna má na odchodné připraveno 50 milionů a letos poprvé mohou neúspěšní kandidáti na znovuzvolení požádat o zálohu, aby do prosince, než se jim »balík« objeví na výplatní pásce, nestrádali. Na to má Sněmovna nachystány asi čtyři miliony.

Výše odstupného pro končící poslance

Odchodné se vypočítává z hrubé mzdy poslance vynásobené počtem let strávených v daném funkčním období ve Sněmovně plus jeden plat navíc. Řadový poslanec: 355 000 korun. Šéf klubu, výboru, komise: 500 000 korun.

Co si o tom myslí odborníci? Zdeněk Zbořil, politolog: „Pokládám to za špatné. Lepší by bylo, pokud by senátoři rozhodovali o příjmech poslanců a naopak. Nějaké minimum kontroly by být mělo. Takto je to neetické.Odstupné ale své opodstatnění má. Až třeba Marek Benda jednou odejde z Parlamentu, tak si práci jen tak nesežene. Ale nemělo by se to přehánět.“

Jan Kysela, ústavní právník: „Já na rozdíl od významné části české veřejnosti vnímám poslaneckou službu opravdu jako službu. A když do poslední chvíle před volbami nevědí, jestli doslouží, tak mě nijak nepopuzuje, že k tomu dostanou nějakou výsluhu, aby se mohli porozhlédnout, co budou dělat dál.“

VIDEO: Marta Semelová (KSČM) dostala otázky na tělo: Byla někdy za školou?

mazd ( 26. října 2017 16:42 )

Herman to chytl dobře,jako bývalý kněz si polepšil.Je to pašák a sexy chlap.Je volný?

ellenic ( 26. října 2017 14:28 )

cenda48 Ono se mu toho nepovedlo víc, a jedna věc horší, než druhá .

havran2 ( 26. října 2017 13:55 )

ZA CO ? ? ? ? ? ? ? ?

agfor ( 26. října 2017 13:26 )

Aspoň budou moci začít splácet škody, které za svého zločineckého působení v politice napáchali. Zvlášť fašista Herman se svým strejdou.

bullshit ( 26. října 2017 12:56 )

Trefovali se do hostinských jak kradnů, nasadili EET ale tohle, to je ta pravá zlodějina a lumpárna. To co možná vybrali v EET navíc ( kdoví jestli ) tak už stačili promrdat v odměnách, co vy kobliháři? Jestli něco zbylo tak za to koupí prasečák, aby ho zbourali a vydali další prachy na úpravy. Tohle by asi změnila jen revoluce.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa