Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Skandální výrok Pilného využili u Kalouska i ODS. Ministr tvrdí: Bylo to jinak

Autor: Matěj Hynek - 
29. září 2017
16:00

„Omlouvám se za zlikvidované firmy, ale peníze šly do státního rozpočtu, mají z toho prospěch všichni lidé.“ Taková věta měla zaznít z úst ministra financí Ivana Pilného (ANO), upozornily na ni Hospodářské noviny. Skandální výrok pohotově zařadila do kampaně česká pravice, na inzerátech ho má ODS vedená Petrem Fialou i TOP 09 Miroslava Kalouska. Podle ministerstva financí i samotného Pilného ale věta nikdy nezazněla, odkazují i na zvukový záznam debaty sněmovního rozpočtového výboru.

Ministr měl podle Hospodářských novin slovy o zlikvidovaných firmách a penězích do státní kasy hájit před rozpočtovým výborem postup Finanční správy. Ta vydala několik sporných zajišťovacích příkazů, kvůli kterým skončilo několik firem v likvidaci. Pilný ale tvrdí, že tato slova nikdy neřekl. „Jsem velice nešťasten z toho, že i tak seriózní noviny si dovolily zkreslit můj výrok a dát mu zcela nový smysl,“ řekl k tomu pro Blesk Zprávy Pilný.

Ministerstvo už ve středu dalo k dispozici kompletní audiozáznam jednání rozpočtového výboru. Pilný se k zajišťovacím příkazům během jednání sice skutečně vyjádřil, nikoliv ale tak, jak ho citovaly Hospodářské noviny.

„Já jako ministr financí už jsem to vyjádřil v médiích, v těch případech, kterých není opravdu mnoho, kdy došlo k soudnímu rozhodnutí, které označilo postup Finanční správy za nesprávný, jsem se omluvil jako ministr financí,“ řekl k tomu Pilný finančnímu výboru. Dodal, že vždy mluvil jako ministr financí, nikoli jako ředitel Finanční správy.

Ministr pokračoval tím, že na Finanční správu podle něj probíhá mediální štvanice. Ta je podle něj nezasloužená, jelikož její úředníci svou práci vykonávají skvěle. Podle Pilného je zřejmé, že daňové úředníky nemá příliš v lásce nikdo, kdo někdy řešil daňové přiznání, včetně něj samotného. „Ale dělají prostě svoji práci a v drtivé většině ji dělají správně a k prospěchu všech občanů,“ zakončil ministr.

Hospodářské noviny ale na publikovaném výroku trvají. V reakci na středeční vyjádření ministerstva financí zareagovaly tím, že na webu iHNed.cz svůj článek opravily. Nově tak tvrdí, že osudnou větu měl ministr pronést až při odchodu z jednání hospodářského výboru.

Ani s takovým výkladem ale ministr nesouhlasí. „Je možné, že jsem řekl větu, že to, co vybere Finanční správa, jde do státního rozpočtu,“ řekl Pilný pro Blesk Zprávy. To je podle něj ale samozřejmé, Hospodářské noviny naopak obvinil z toho, že jeho výrok zkreslily účelově.

Na jednání rozpočtového výboru poslancům potvrdil, že k problémům, kdy byly příkazy vydány neoprávněně, došlo. Jde podle něj ale o vzácné výjimky. „Nemělo by se to stávat, ale i finanční úředníci jsou jenom lidi,“ zastal se úředníků, kteří za nimi stáli.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

jarypadlo ( 30. září 2017 22:00 )

Peníze ze zlikvidovaných firem šly do státní kasy a lidi na pracáku si je mnohonásobně vybrali na soc.dávkách.Turecké hospodářství je hadr,Turci se k nám můžou jezdit učit.Soudce Berka kdysi likvidoval podnikatele a firmy a je snad jediný soudce co opravdu sedí-snad ještě,pořád.

misha46 ( 29. září 2017 22:30 )

Zlodějská lůza se chytá každého upraveného výroku

villon ( 29. září 2017 20:40 )

Do kdy se necháme ovládat čobolem? Kam jste Češi dali hrdost? Kam jste klesli?

Felix Julec ( 29. září 2017 18:27 )

Socane,to chce mokrý hadr na kebuli.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa