Kalousek: Babišovy finančáky ničí podnikatele. Zabavují jim prý neférově majetky

Autor: ČTK, Mii - 
26. dubna 2017
17:40

Opoziční TOP 09 v dopisu vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se zasadil o zastavení nadužívání zajišťovacích příkazů Finanční správou. Instrument likviduje nevinné podnikatele a od doby, kdy je ministrem financí Andrej Babiš (ANO), četnost jeho využívání stoupá. Novinářům to ve středu ve Sněmovně řekli představitelé strany. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová kritiku odmítla a upozornila na to, že počet příkazů se snižuje.

TOP 09 si přeje na příští schůzi Sněmovny slyšet, jak vláda situaci řeší. Smyslem zajišťovacího příkazu, jak popsal Nejvyšší soud, je získat do úschovy částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Daňový řád však počítá s tím, že správce daně musí mít vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost bez použití zajištění byla po vyměření uhrazena.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve středu řekl, že na stranu se kvůli příkazům obracejí desítky podnikatelů. Instrument má podle něj ve vyspělých zemích opodstatnění, ale musí být využíván zcela výjimečně v krajních případech. „Je to vážný problém, protože tento zcela mimořádný instrument je zneužíván,“ uvedl. Finanční správa jako by podle něj nadužíváním příkazů naznačovala, že všichni jsou podezřelí a zloději.

Babišova náměstkyně: Příkazy jsou kvalitní

Sobotka ve středu kvůli zajišťovacím příkazům napsal Babišovi dopis, který má ČTK k dispozici. Informace o možném nadužívání příkazů označil za znepokojující. „Chtěl bych vás požádat o statistický přehled počtu případů, kdy byl zajišťovací příkaz použit. Dále bych chtěl požádat o sdělení vašeho stanoviska k této záležitosti a návrhu dalšího postupu,“ napsal Babišovi. Příkaz by měl být používán jen v odůvodněných případech, dodal.

„Čísla ale hovoří jasně – kvalita zajišťovacích příkazů se zvyšuje. Nejen, že jejich absolutní počet se snížil z 1605 v roce 2015 na 1561 v roce 2016, ale zároveň se výrazně zlepšuje poměr mezi tím, co Finanční správa podnikatelům po provedeném šetření vrací, a tím, co odvede do státního rozpočtu jako zachráněnou daň,“ uvedla Schillerová. Dnes podle ní díky přijatým opatřením v minulosti už není možné, aby byl příkaz vydán bez kvalitního odborného posouzení.

TOP 09 v tiskové zprávě konstatovala, že nezákonnost postupu Finanční správy dokládají i opakovaná rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, která zajišťovací příkazy ruší. „Soudní rozhodnutí však již nemohou napravit likvidaci firem a národohospodářské škody, které nezvratně způsobila zvůle ministerstva financí,“ uvedla.

Sobotka se s Babišem moc nemusí. Taková slova o ministrovi financí premiér řekl:

Video Sobotka střílel na Babiše: Nemá rád demokracii, chce absolutní moc a použije k tomu všechno. - Blesk TV

panda82 ( 28. dubna 2017 08:40 )

Podnikatele ničil Kalousek,, sociální zdravotní poj. zavedl jako nedaňový výdaj, odpočet na děti a manželku, zvedl DPH u položek z 15 na 21%, zavedl superhrubou mzdu no a ted´řve tak bilancujte Kaloussku

chyba.tretiho.uctu ( 27. dubna 2017 12:09 )

které????jenom ty co platěj lidem minimální mzdu a ti můžou klidně zkrachovat, nebo táhnout do p.rdele!

salto ( 27. dubna 2017 09:47 )

Babiš ničí podnikatele, ale které? Kalousek zničil národ a je ticho po pěšině

mrd.vola ( 27. dubna 2017 08:47 )

ať Babiš těch hajzlů zlikviduje co nejvíc, oni by sem chtěli natahat co nejvíc cizinců které tady bude muset každý občan po čase živit, ať si podnikatelé spakujou svý podniky a táhnou s nima do p.rdele, třeba na ukrajinu

moiaza ( 26. dubna 2017 22:53 )

Babiš je sice podvodník. Jako každý "úspěšný" politik. Ale na Kalouska nemá ani náhodou. Tak, jak zdevastoval tuto zem Kalousek, tak zdevastovat by ji nedokázalo ani 5 Babišů. Kalousek je super gauner a divím se, že média ho ještě pouštějí ke slovu. Měl být dvno na Mírově.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud