Neplatíte alimenty na dospělé, ale studující ratolesti? Seberou vám řidičák

Exekutor může kvůli neplacení alimentů zabavit hříšníkovi řidičák, zatím se to týkalo peněz na nezletilé děti. Nově do bude platit i pro studující do 26 let.
Autor: Zuzana Štíchová - 
16. srpna 2017
17:05

Nejen neplatiči na děti do 18 let, ale nově také na studující mladé lidi do 26 let se budou muset obávat o své řidičské průkazy. V Senátu hladce prošla novela exekučního řádu, která to umožňuje. Nikdo nebyl proti. Autorem je skupina poslanců, novelu podporovalo i ministerstvo spravedlnosti. Zabavování řidičských průkazů se osvědčilo.

„V tom určitá nelogičnost je, její odstranění je v pořádku. Já spíš mám otazníky nad tím principem. Na jednu stranu vím, že to funguje v případě těch, kteří mohou zaplatit a vyhýbají se,“ vysvětlil své obavy už minulý týden pro Blesk.cz Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Jenže pak jsou případy, kdy ti lidé nemohou zaplatit, a když budou žít někde na vesnici, kde je složité se dopravit do práce, která je ve směnném provozu, tak jim to může bránit v tom, aby si vlastním přičiněním obstarali příjem, ze kterého by třeba alimenty mohli platit. Není to jednoznačný institut,“ dodal Dienstbier. Popsal tak modelové příklady, kdy zabavení řidičáku může situaci naopak ještě zhoršit. Své obavy na plénu Senátu zopakoval. Hlasování se následně zdržel, stejně jako 11 jeho senátních kolegů.

„Povinnost platit výživné neplatí jen do zletilosti dítěte,“ řekl za předkladatele Zdeněk Ondráček (KSČM). Poukázal na to, že zabavování řidičských průkazů se v minulosti osvědčilo. S tím souhlasí i ministerstvo spravedlnosti. „Mám z toho radost, my jsme to podporovali. Je to odstranění drobné nelogičnosti, která v tom systému byla,“ řekl v komentáři ke schválení ministr Robert Pelikán (ANO).

„Zkušenost je taková, že tento prostředek je paradoxně dost účinný. Dobře, že se takto rozšiřuje,“ doplnil.

VIDEO: Reakce ministra spravedlnosti na schválení novely exekučního řádu:

Video  Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podpořil rozšíření možnosti exekuce na řidičské průkazy i na neplatiče na studující děti do 26 let. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

sores ( 16. srpna 2017 18:36 )

Bože toto trvalo,ostatně jako vše v Česku. Jednoduché věci prostě nejdou. Jak k tomu ty děti přijdou že otec si je udělá a vše zůstane na matce?! papíry vzít nestačí, zavřít je a makat v base na děti.Mužský si užívají svobody coby rozvedený a matka dětí má na hrbu veškerou starost o ně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud