Sobotku vyslechli kvůli únikům ze spisů, padlo i OKD. Komise předvolala také Ištvana

Autor: ČTK, base - 
15. srpna 2017
13:30

Slyšením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) začalo úterní jednání sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. Premiér řekl, že se proti podobným věcem musí zabránit hlavně policie a státní zastupitelství. Pokud komise dospěje k závěru, že bude potřeba změnit zákony, bude to podle Sobotky jeden z úkolů pro příští vládu.

Podle Sobotky byl jeho výslech krátký a stručný. „Nebylo tam žádné překvapení. Já jsem těžko mohl vypovídat o nějakých konkrétních záležitostech, protože s žádnými konkrétními záležitostmi nemám nic společného. Já nejsem spojen s žádnou kauzou jakéhokoliv zveřejňování informací z nějakých trestně právních spisů,“ řekl Sobotka.

Sobotku komise pozvala na návrh člena komise za ANO Radka Vondráčka. Vondráček už dřív poukázal na uniklý e-mail někdejšího šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla Sobotkovi, v němž údajně píše, že nahlížel do živého spisu v kauze společnosti OKD. 

K tomu premiér řekl, že únik e-mailů byl způsoben trestnou činností a případ vyšetřuje policie na základě jeho trestního oznámení. A v žádném případě se nic z toho nedotýká mé osoby a nic z toho se netýká čehokoli, co by souviselo s nějakými trestněprávními spisy, řekl Sobotka. Uvedl také, že se členy komise probíral svoje pravomoci směrem ke Generální inspekci bezpečnostních sborů, která spadá pod úřad premiéra.

Mezi pozvanými měl být rovněž Přikryl, je však v zahraničí. Komise má Přikrylovo písemné vyjádření.

Odposlechy rozvířily zájem

Dalším z předvolaných na úterní schůzi byl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Ten se domnívá, že je potřeba přijmout soubor opatření, aby se zamezilo únikům informací ze spisů. Státní zastupitelství podle něj nejsou slabým článkem systému. Řekl to v úterý novinářům po výpovědi před sněmovní komisí, která se zabývá úniky informací z vyšetřovacích spisů policie.

Poslance podle Ištvana zajímalo, jak státní zastupitelství vnímá úniky, jak jsou vyšetřovány, kolik takových úniků Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje nebo zda se podařilo zjistit zdroje těchto úniků. Informoval je také o tom, jak státní zastupitelství nakládá s osobními údaji a že existuje několik kontrolních mechanismů. "Informace, které v minulosti zazněly, že státní zastupitelství má být slabým článkem, je zjevný nesmysl," řekl Ištvan.

Kromě potřeby kontrolních opatření by podle Ištvana měla vzniknout také analýza, která se týká zveřejňování různých informací ze spisů v médiích a práv či povinností novinářů. "Je třeba řešit nejen odkud informace uniká, kdo ji zprostředkovává nepovolaným osobám, ale je třeba se i podívat, za jakých okolností mohou být zveřejňovány v médiích," uvedl Ištvan. Dodal, že úniky mohou ohrozit třeba právo obviněných na spravedlivý proces.

Komise vyslechne také ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha. Centrála vyšetřuje kauzu Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. O této kauze mluvil novinář Marek Přibil s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na uniklých nahrávkách z jejich rozhovorů. Před komisi jsou na úterý předvoláni i dva bývalí policisté Stanislav Hájek a Milan Večeřa.

Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory Přibila s Babišem, na nichž mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

Podívejte se na video, kde Sobotka mluví o dvojí kvalitě potravin:

Video  Vládní bilancování: Ministr Jurečka a premiér Sobotka o problematice dvojí kvality potravin. Změny by mohly přijít už na podzim.  - Blesk / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

iFender ( 15. srpna 2017 15:05 )

Doufam,ze Sobotka a Kalousek skonci za mrizemi.To nejsou lidi.

santikxauz ( 15. srpna 2017 11:17 )

Měli si ho tam hned nechat.

moiaza ( 15. srpna 2017 11:15 )

No jo zdenek 43, zapomněl jsi, kdo těm "soudruhům" dovolil všechno rozkrást. Soudruh Klaus jednoduše zhasl a kdo si nenakrade, má smůlu. Prostě někteří vykutálenci toho parádně využili. Ale nebyli to jen komunité. Řada modrých soudruhů také kradla jako o závod. Sám šéf Klaus, dovolil cizákům rozkrást co se dalo. Dívej se na věci objektivně. Kdo dělá špatné zákony? Proč justice je zkorumpovaná? Komunisté kradli, ale novodobí "komunisté", převážně z řad ODS, ti nemají konkurenci!

zdenek43 ( 15. srpna 2017 10:41 )

O severomoravském gigantu OKD a jeho ukradnutí a zpeněžení ze strany bývalých nejvyssích komunistů pred ocima : české vlády, obou komor parlamentu, vsech slozek policie ČR a českých tajných sluzeb : OKD bylo ovládnuto ekonomicky a financne neuveritelným způsobem. Mezi nejvetsími kriminálními úniky majetku v 90. letech 20. století v ČR bude mít tato operace významnou kapitolu. Koláckova skupina získala OKD za peníze získané úverem z IPB, který nebyl nikdy splacen a také za peníze samotných OKD. Podstatou bylo získat za půjcené peníze od polostátní banky celý gigant OKD, jeho akcie poté prevést na Koláckovu firmu KARBON INVEST a úver nesplatit. Transakce zapocala v roce 1998 ovládnutím OKD Koláckovou skupinou a pokracovala odkoupením zbývajícího státního podílu v OKD. Prestoze jsou Kolácek a Otava obvineni z trestných cinů v souvislosti s ovládnutím OKD, prodala vláda v zárí 2004 jejich firme KARBON INVEST bez výberového rízení za jimi nabídnutou cenu 2,5 miliardy korun 46%ní podíl v OKD, jehoz jmení cinilo v roce 2003 cca 31 miliard korun a to za peníze, které vydelalo OKD.

zdenek43 ( 15. srpna 2017 10:38 )

Viktor Koláček - Ostravsko Karvinské Doly - OKD - Karbon Invest - Kypr : V celé kauze hraje dominantní roli nekolik jmen vysokých komunistů. Soudruh Viktor K o l á č e k je bývalý clen krajského výboru KSČ, clovek bezohledný a vulgární. Je ho otec byl clenem ÚV KSČ a rediteloval jednomu z nejvetsích dolů v rámci OKD, dolu Barbora v Orlové. Druhým muzem figurujícím v kauze ukradené OKD jako hlavní mozek je soudruh Petr O t a v a , bývalý clen krajského výboru komunistické strany. Dalsí je soudruh Martin U l č á k , bývalý predseda ÚV SSM , jehoz spolecnost Atlanta Safe byla vyuzita k vyvádení miliardových provizí pres úcty IPB z OKD na Kypr do spolecnosti vedené bývalým vysokým důstojníkem StB - Stanislav P r o s . Spolecnost Metalimex byla zalozená k prelévání desítky miliard za uhlí z OKD . Nekolik vysokých bolseviků vymyslelo plán, jak ukrást OKD. Podnik s obrovským majetkem kolem 32 miliard korun a s jeste vetsími zisky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud