„Rakovina a velká bolest.“ Chovanec shrnul výslech kvůli úniku ze spisů

Autor: ČTK, base - 
8. 8. 2017
12:35

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) považuje úniky z policejních spisů do médií za velký problém. Podle něj některá média získávají hlubší vhled do různých kauz, což může poškodit obviněné osoby, protože se nakonec může ukázat, že jsou nevinné. Chovanec to v úterý řekl novinářům po výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se únikem ze spisů zabývá. Ministr úniky označil za velkou bolest nebo rakovinu celého systému.

Podle Chovance je zjevné, že některá média mají hlubší vhled do živých kauz, což není v pořádku. Dodal, že orgány činné v trestním řízení by měly dbát na to, aby informace neunikaly. „Já si myslím, že je potřeba, aby trestní řízení bylo neveřejné,“ řekl Chovanec, který před poslanci vypovídal zhruba hodinu a půl.

Podle něj nejde prolomit ochranu novinářů, kteří nemají povinnost prozradit své zdroje. „Spíše je to otázka na některou z tajných služeb, aby se tomuto fenoménu začala věnovat. Já to vnímám jako obrovskou rakovinu toho, co se děje v České republice. Není možné, aby některé výslechy svědků byly přenášeny v médiích de facto online,“ uvedl Chovanec.

Podle Chovance je systém nastaven správně, ale musí fungovat a nastavit se v něm dozorové mechanismy. Podle něj si musí policisté i státní zástupci uvědomit, že „jsou na jedné lodi“. „Je potřeba, abychom společně ladili ten systém tak, aby ty úniky byly co nejmenší. Ony budou vždycky, když selže lidský prvek. Musí být zjevné, že prodávat a vynášet informace z živých svazků není možné,“ řekl.

Chovanec dodal, že ho poslanci konfrontovali také s informacemi, které jim před týdnem vyložil bývalý novinář Mladé fronty Dnes Marek Přibil, jehož uniklé nahrávky s exministrem financí a předsedou ANO Andrejem Babišem byly hlavním impulsem pro zřízení komise. „Já pana Přibila neznám. Jednou jsem s panem Přibilem hovořil telefonicky dva roky zpátky a od té doby jsme spolu nemluvili a osobě jsme se nesetkali,“ řekl Chovanec.

Přibil se s Babišem na nahrávkách bavili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

VIDEO: Co o zamítnutém zákoně o pobytu cizinců řekl Milan Chovanec?

Video Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je přesvědčen, že zamítnutý zákon o pobytu cizinců přehlasuje Sněmovna. Senát totiž vystavil novele stopku - Blesk / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jany ( 8. srpna 2017 15:54 )

poradim vam. tohle se neda cist. normalni projev by vam prinesl mozna i ctenare

zdenek43 ( 8. srpna 2017 15:08 )

kveten 2017-Dvacet let starý privatizační příběh míří k soudu, stát táhne proti uhlobaronům - MOSTECKA UHELNA.... TEPRVE M I R I k Soudu v CR 2005 - v červnu začala švýcarská policie prověřovat podezření, že z Mostecké uhelné byly nelegálně vyvedeny peníze následně vyprané ve Švýcarsku. 2011 - říjen - švýcarská prokuratura obvinila sedm lidí z praní špinavých peněz a podvodných finančních machinací kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti, švýcarské úřady také zablokovali na účtech 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) 2013 - v říjnu švýcarský soud uznal šest obviněných, kteří se dožili rozsudku, vinnými z podvodu a praní špinavých peněz. A V C E S K U . . . . . tooooo??? uz neslo u t u t l a t - takzeeeee ... ++2012 květen - Vrchní státní zastupitelství dává podnět k obvinění manažerů ++20. června 2012 - česká policie oznámila zahájení trestního stíhání v kauze MUS, které se týká vyvedení 150 milionů dolarů z Mostecké uhelné společnosti, která byla následně využita k nákupu akcií této společnosti. ++ 2016 - v říjnu navrhla protikorupční policie navrhla obžalovat pro podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause. Kvůli přijetí úplatku navrhla obvinění bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru. ++ 2017 - v květnu 2017 bylo těchto 6 osob obžalováno Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci..... A M U Z E M E P O K R A C O V A T ..... O K D . . . OKD, a.s., Ostravsko-karvinské doly, akciová společnost....... 2004 schválila vláda Stanislava Grosse prodej 45,88 % akcií OKD vlastněných Fondem národního majetku, Následující den uzavřel Karbon Invest s FNM smlouvu na koupi akcií za 4,1 mld. Kč, takže poté vlastnil 95,89% akcií OKD. Dle médií byl státní podíl ve společnosti prodán hluboko pod svojí tržní cenou. Politicky zodpovědným za privatizaci byl tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka....

zdenek43 ( 8. srpna 2017 14:56 )

vynášet informace z živých svazků..... noooo, on by ten p r o b l e m asi tak velkej nemusel byt , kdyby v Ceske mafiokraticke republice pracovali???? M A K A L I ??? rychle POLICAJTI+STATNI ZASTUPCI+SOUDY + + + O K D ...... Mostecka uhelna . . . . tak . M O S T E C K A u h e l n a - tam Cesky MAFIOKRATICKY aparat dokonce predhonili S V Y C A R I ..... +++++ 1995 - Komerční banka poslala do vedení MUS Antonína Koláčka.....1999 - v červenci v l á d a Miloše Z e m a n a na návrh ministra průmyslu Miroslava Grégra prodala firmě Investenergy zbylý státní podíl v MUS (46,29% akcií) za 650 milionů korun 2002 - Appian ovládl společnost Škoda Holding, do které stát převedl zachovalou část firmy Škoda Plzeň..... +++ 2003 - v listopadu Česká televize přinesla informaci, že privatizací MUS se zabývá česká protikorupční policie - J A K JINA NIC Ceska policie N E N A S L A . . . O D L O Z I L A TO?? A EJHLEEEEEEEEEE - - - 2005 - v červnu začala švýcarská policie prověřovat podezření, že z Mostecké uhelné byly nelegálně vyvedeny peníze následně vyprané ve Švýcarsku. TAK SE ZACALO O TOM??? v CR vice psat - tak do TOHO?? zase jakoooooo, nakoukla Ceska policie .... aaaaaaaaaaaa - 2008 - Policie znovu případ MUS odložila. Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace, ale žádná pochybení neshledala. ALE S V Y C A R I m a k a l i - 2010 - v září vyslechli švýcarští vyšetřovatelé bývalého premiéra Miloše Z e m a n a a bývalé ministry jeho vlády Vladimíra Š p i d l u, Miroslava G r é g r a a Eduarda Zemana.... TO UZ z a c a l o B Y T TAK d o O C IIIIIIII B I J I C I . . . . TAKZE se uz v C E S K U jakooooo, neco muselo dit - - 2011 leden - deník MF DNES uvedl, že peníze z privatizace MUS zprostředkovaně mířily k oficiálním stranickým představitelům ČSSD, která v době vlády Miloše Zemana odprodala státní podíl ve firmě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa